Yeni Bir Tarım Ekonomisi mi?

Sadece yumurtaları için yetiştirilen tavuklara özel etik ve eko-sürdürülebilir bir park.

784

YENİ BİR TARIM EKONOMİSİ Mİ?

BKT ve DAZN tarafından başlatılan ve Serie BKT’deki İtalyan futbol takımlarının genç yeteneklerini tarım ve gıda tutkunu çeşitli genç, yerel girişimcilerle buluşturan TV projesi “Birlikte Büyürken”in yedinci bölümünde yeni tarım projesi anlatıldı. Formatın amacı, misyonunu “ekip” kavramı ve değerlerine dayandıran BKT için ilke ve temel olan ekip gücünü, paylaşma ve birlikte büyüme arzusunu çoğaltmak olarak vurgulandı.

Puglia’da (Güney İtalya’da) Lecce takımında on dokuz yaşında bir forvet oyuncusu olan Pablo Rodriguez, start-up Mükemmel Yumurta’yı kuran genç girişimci Giulio Apollonio ile buluştu. Apollonio, tavukları kalabalık çiftliklerden çıkarıp, hayatlarını Lecce eyaletindeki Cutrofiano’da bir parkta yaşamalarını sağladı ve onları sadece yumurta üretimine ayırdı. Fikrin temelinde, çok uzun vadeli bir bakış açısıyla çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilecek, ancak sürdürülebilir bir gelecek için hemen uygulamaya da koyulabilecek yeni bir tarım ekonomisi kavramı yatmakta.

Sadece yumurtaları için yetiştirilen tavuklara özel park.

Mükemmel yumurtanın sırrı, tavukların mutluluğudur. Daha sonra tavuk, doğadaki yaşam tarzını yansıtan ve dolayısıyla daha saf, daha besleyici ve daha sağlıklı olan yumurtalar üretir” diyor Giulio Apollonio. “Uovo Perfetto parkı kırsal kesimde yer almaktadır ve 25.000 metrekare alanı ile Avrupa’nın tavuklar için yapılmış en büyük açık hava parkıdır. Tavuklar; yiyecek, temiz hava ve bol güneş ışığı ile mutlu bir şekilde yaşamak için ihtiyaç duydukları tüm alana sahiptir. Gübreleri bile doğal gübre olarak kullanılmaktadır.”

 Böyle etik, sürdürülebilir bir projeye inanmak, BKT’nin iş dünyasına da ait bir geleceğe yatırım yapmasının en kolay yollarından biridir.

BKT için iş, her şeyden önce insanlar için ve insanlarla çalışmak anlamına gelmekte. Bu nedenle, bugünkü gibi start-up’ları desteklemek ve bilinir kılmak; kendi pazarlarında kahraman olarak tanınmak için doğru yolun çok yönlü kurumsal sorumluluk olduğunu korkusuzca ortaya koymakta.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap