Verimliliği Artıracak Traktörler Görücüye Çıkıyor

Tarım sektörünün dört gözle beklediği AGROPRO Avrasya Traktör, Tarım Makine ve Tarım Teknolojileri, Taşıyıcı, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Sulama Ekipmanları Fuarı için geri sayım başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek fuarın, sektörün uluslararası buluşma noktası olması hedefleniyor.

Tarım ve hayvancılık sektöründe verim ve ihracatın artırılması hedefiyle organize edilecek fuarda; traktör, biçerdöver, taşıyıcı ekipmanlar, toprak hazırlama makineleri, ekim ve dikim makineleri, ilaçlama ekipmanları, bahçe ve sera ekipmanları ve ilgili ürünler sergilenecek.

Sektör iç piyasada 62 milyar dolara ulaştı

AGROPRO Avrasya Tarım Fuarı ve sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan CNR Holding CEO’su Cem Şenel, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık sektöründe küresel bir güç olma yolunda ilerlediğini görerek, sektöre destek amaçlı fuarı hayata geçirme kararı aldıklarını söyledi. “Tarımsal reformlar neticesinde iç piyasa büyüklüğü her geçen gün artıyor. Sektörün iç piyasa büyüklüğü 62 milyar dolara ulaştı. Sektöre ciddi oranda destek ve teşvikler verildi. Buna bağlı olarak bugün Türkiye’de traktör sayısı 1 milyon 213 binlere ulaştı” diye konuşan Şenel, Türkiye’nin traktörde dünyanın en büyük pazarlarından biri haline geldiğini söyledi.

Tarımda verimliliği artırmanın yolunun güçlü traktörlerden geçtiğini dile getiren Şenel, fuara Abollo, Agro-Dias, Agrolead, AMA Italy, Bağlan Makine, Barış Makine, Cansa, Çelikel, Çokcanlar, Erkunt Traktör, Kemper, Kuhn, Lusna, Matrix, Öntar, Özduman, Soil Master, Sürüm, Tosun, Ünlü Pulluk, Üntar, Verimal gibi sektörün öncü firmalarının da katılım göstereceğini belirtti.

25 bin metrekare alanda, 200 firma

Çitfçilerden üreticilere, sera sahiplerinden tarım işletmecilerine, hayvancılık ekipman üreticilerine kadar tarım sertörünün tüm paydaşlarının bir araya getirileceği fuara, Fas, Tunus, Senegal, Nijerya, Sudan, Suudi Arabistan, Mısır, Rusya, Demokratik Kongo, Irak, İran başta olmak üzere 30 civarı ülkeden alıcı gruplar gelecek.

Sektörden Tarım Fuarı’na tam destek

Fuar, 250 markanın katılımı ile 25 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. Sektörün gücünü arkasına alan Tarım Fuarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Ziraatçiler Derneği, Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Ziraat Mühendisleri Birliği Derneği, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği, Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği desteğinde düzenlenecek.

Bunları da beğenebilirsin