Uzak-Kırmızı Işık Ayarları ile Oynamak Verimi Artırıyor: Bir Gün Bütün Aydınlatmalar Dinamik Olacak

42

“Bitkilerin uzak-kırmızı ışığa ne kadar ihtiyaç duyduğu, mevsim ve hatta gün içinde değişir” diyor MechaTronix’ten Koen. Ayarlanabilir kısmi spektrumu olan aydınlatmalar, bu tür bir kontrole olanak sağlar: standart spektrum aynı kalır ve kırmızı ile uzak-kırmızı ışığın yoğunluğu ayarlanabilir. “Sadece dinamik olarak istediğiniz şey dinamik olacaktır”. Bütün aydınlatmaların eninde sonunda dinamik olmasını bekliyoruz.

Dinamik aydınlatma

Dinamik aydınlatma, örtü altı yetiştiricilik ve kapalı mekân yetiştiricilikte halihazırda oturmuş bir kavramdır. Bu aydınlatmalar, ışık yoğunluğunun ayarlanabildiği yerlerdeki armatürlerdir. Yeni olan ise ışık formülünün ayarlanabildiği dinamik spektrumları olan aydınlatmadır. Bir süredir araştırma merkezleri bu konu üzerinde çalışmakta: her defasında yeni lamba almak zorunda kalmadan farklı ışık formüllerini test edebiliyorlar. MechaTronix de bu özelliklere sahip lambalar sunuyor.

“Dinamik armatür, araştırma için iyi ancak şu anda sıradan yetiştiricilik ve hatta dikey tarım için bile çok pahalı” diyor Koen Vangorp ve devam ediyor: “Yetiştiricide her şeyin fazlası olur: çok fazla kırmızı, çok fazla mavi, çok fazla yeşil. Bu durum hem yatırım hem de enerji tüketimi açısından ekonomik anlamda olanaksız.” Üstelik Koen’e göre şu anda gerekli de değil. “Sabit ve basit bir formül, belirli bir noktaya kadar size yetecektir.”

Kontrol edilebilir kısmi spektrum

Kontrol edilebilir kısmi spektrum, yetiştiriciler için daha önemli. Bu sayede spektrumun belirli bir kısmının yoğunluğu ayarlanabiliyor: örneğin, daha fazla uzak-kırmızı veya yeşil veya yalnızca ekstra mavi gibi. Koen bunu şu şekilde açıklıyor: “kontrol edilebilir spektrum sayesinde sadece dinamik olarak istediğiniz şey dinamik olur. Sonrasında bitkiye ihtiyaç duyduğu şeyi verebilirsiniz”.

Bir bitkinin yetiştirilmesinde çoğu zaman ihtiyaç duyulan şey de uzak-kırmızı ışıktır. “PSS ile oynadığınız en iyi verimi alırsınız: fitokrom dengesi veya kırmızı ışıkla karşılaştırıldığında uzak-kırmızı ışık miktarı. Ana spektrumunuza sürekli uzak-kırmızı ışık eklemenize gerek kalmadığı, yalnızca ihtiyacı olduğu zaman bu
ışığı vereceğiniz anlamına gelir”.

Bu, tabiattan gelen bir bilgidir. “Nasıl ki bitkileri uzak-kırmızı ışığın yardımıyla daha fazla büyütmek için gölgeden sakınma etkisini örnek alıyoruz, değişken ışıkla da bitkileri daha fazla şekilde sinyal verebiliriz. Ekstra uzak-kırmızı ışığın verildiği ve ışık formülünüzdeki kırmızının biraz daha sönmesinin gerektiği gün sonu işlemleri buna iyi bir örnektir. Sonuç olarak bitki, başka bir bitkinin gölgesinde olduğu mesajını alır ve doğal bir büyüme başlar ki bu da daha uzun boğum ve açık bir mahsul anlamına gelir”.

Ne zaman?

Ekstra uzak-kırmızı ışığa ne zaman ihtiyaç duyulduğu, mahsule ve hatta çeşide bağlıdır. Koen şöyle açıklıyor: “Fesleğenin farklı çeşitlerinde bile bazı
çeşitlerin buna ihtiyacı varken bazılarının olmadığını görebilirsiniz”. Üstelik tüm sezon boyunca da değil”.

Şirket, bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için dinamik LED çözümleri olan Coolstack MAX ile çeşitli Belçika ve Hollanda araştırmalarına katılıyor. “Çok katmanlı yetiştiricilikte çilek de dahil olmak üzere farklı bitkilerle uzak-kırmızı ışık, bitkiyi büyütmek için yetiştirme döngüsünün bir kısmında faydalı oluyor”.

Sukulent Salicornia yetiştiriciliğinde köklenme ve yumuşak bitkilerde bazen çimlendirme söz konusudur. “Meyve ve sebzelerde şekerin meyveye geçmesi, uzak-kırmızı ışıkla harekete geçirilir. Bu yüzden uzak-kırmızı ışığın bitki için neden ideal olduğunu çok daha iyi anlıyoruz ve dinamik kısmi spektrumla bunun
yetiştiriciler için de olmasını sağlıyoruz.

 

Kaynak: GROWTECH

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap