Türktraktör’lü Kadinlar Fabrikasi’nda Buluştu

TürkTraktör; 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlamak üzere kadın çiftçileri,  Erenler’deki fabrikasında ağırladı.

Tarım sektörünün gelişimine kadın çiftçiler tarlada ürettikleriyle TürkTraktör’lü kadınlar ise ürettiği traktör ve ekipmanlarla katkı sağlayanlar olarak bir araya geldiler. Tarımda kadın gücü’nün hissedildiği bir gün yaşandı.

TürkTraktör, Dünya Kadın Çiftçiler Günü programı kapsamında önce tüm katılımcılara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda kısa bir eğitim verdi. Kadın iş gücünün hem ülkemizde hem de dünyadaki öneminin vurgulandığı eğitimde, değişen dünya şartlarıyla birlikte kadınların her sektörde ve her kademedeki yeri ve önemi vurgulandı. Sonrasında TürkTraktör’ün farklı kademelerde ve bölümlerde görev alan kadın çalışanları konuklarını fabrika gezisi yaptırarak, çalışma ortamlarını ve ürettikleri traktörleri göstererek sohbet etme fırsatını yakaladılar.

TürkTraktör, Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlamasında kadın çiftçilere aynı zamanda oldukça ilgi çeken güvenli sürüş teknikleri eğitimi de sundu. Uzmanlar tarafından verilen teknik eğitimin ardından kadın çiftçiler, traktörlere binerek öğrendiklerini pratik eğitimi uzmanlarla birlikte yaptılar. Etkinlik yapılan eğlenceli tiyatro gösterisi ile son buldu.

1476704910_kadinciftcilergorsel2

Kadın iş gücü ülke ekonomilerinin ayrılmaz bir parçası

Etkinlikte bir konuşma yapan TürkTraktör  İnsan Kaynakları Direktörü Osman Özdemir ülke ekonomilerinin gelişiminde kadın iş gücünün gün geçtikçe daha çok önem kazandığına dikkat çerek şunları söyledi: “Türkiye, tarımsal milli gelir açısından dünyada  7., Avrupa’da ise 1. sıraya yükseldi. Ülkemizde tarımın güçlenmesi; ekonomimizin büyümesinde önemli bir yere sahip. Bu kapsamda da, güvenilir ürünlerle birlikte sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak; Türkiye’de tarımın güçlenmesi için kadın-erkek hep beraber çalışmalıyız.

Bu yaklaşımla iki farklı eğitimi de programa dahil ettiklerini vurgulayan Özdemir; “Toplumsal cinsiyet eşitliği konulu eğitimimizde katılımcılarımıza kadın iş gücünün ekonomiye dahil edilmesinin önemi ve bu sürecin beraberinde getirdiği önemli değişimi anlattık.  Tarımın baş ekipmanı olan traktörün doğru kullanımını iş sağlığı ve güvenliği açısından önemsediğimiz için de programımıza Güvenli Traktör Sürüş eğitimimizi dahil ettik.  Bu programımız kapsamında, çiftçi kadınlarımız TürkTraktörlü kadın çalışanlarımızla beraber eğitim almanın yanı sıra birlikte eğlenceli zaman geçirme fırsatı da buldular.”

 Tarlada ve üretim sektöründe çalışan kadınların yarattığı güçlü sinerji, tarımının gelişimine önemli katkı sağlıyor

Osman Özdemir tarımın geliştirilmesinde kadın gücünün sektöre dahil edilmesinin önemini ise şöyle açıkladı: “Kadınlarımız ister tarlada isterse de fabrikalarda ülkemizde tarımın gelişimi için aralıksız olarak çalışıyorlar. Kadınlarımızın bu gayretlerini desteklemek adına, sosyal sorumluluk projemiz olarak “Filizlerin Mucizeleri”ni hayata geçirmekteyiz. Bu proje kapsamında kadın istihdamının arttırılması, kadınlarımızın her meslek ve statüde varlıklarını ve sürdürülebilirliklerini sağlamaları için önemli çalışmalara başladık.”

 Kadınların traktör kullanım trendini Türkiye genelinde yaptığımız anketlerle takip ediyoruz

Konuşması sırasında TürkTraktör’ün çağrı merkezi tarafından gerçekleştirilen kısa bir anketin sonuçlarına da değinen Osman Özdemir; “Müşterilerimiz arasında traktörlerimizi kullanan kadınların oranı %25 ve yaş ortalaması ise 34. Traktör ehliyeti olan kadınlarımızın ortalama oranı ise %25. Bu sonuçların umut verici olduğunu düşünüyor; bu oranların önümüzdeki yıllarda daha da artması için kadınlarımıza olan desteğimizi sadece ürettiğimiz traktörlerle değil; verdiğimiz eğitimlerle sağlamayı hedefliyoruz.”

 Osman Özdemir konuşmasının sonunda Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlarken; etkinliğin kısa bir değerlendirmesini de yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Bugünkü etkinliğimiz ile kadın çalışanlarımız ürettikleri ürünlerin kimlere ve nasıl hizmet ettiğini daha iyi görürken; kadın çiftçilerimiz 62 yıldır aralıksız üretim yapan firmamızın yeni fabrikasını görme fırsatını buldular, kadın çalışanlarımız ile bir araya geldiler.  Böylece bizler ve konuklarımız tarımda kadınların yarattığı bu güçlü sinerjinin, ülke tarımının gelişimine ve ekonomimizin büyümesine nasıl ciddi bir katkı sağladığını yaşayarak gördüler. Kadın istihdamı toplumsal kalkınmanın anahtardır ve biz  de her seviyede  kadın istihdamını destekliyoruz. Traktörü üreten kadınlarımız ile tarımda emeğini ortaya koyan kadınlarımızın buluşması da bu açıdan çok anlamlı. Biz de böyle bir deneyime, bu etkinliğimizle vesile oduğumuz için çok mutluyuz. Hem kadın çiftçilerimize hem de kadın çalışanlarımıza, tarımımızın gelişmesinde yarattıkları katma değer için tekrar teşekkür ediyoruz.”

1476704910_kadinciftcilergorsel4

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap