TürkTraktör büyümeye devam ediyor

Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisi TürkTraktör, 2017 yılı ilk 6 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2017 yılının ilk çeyreğinde cirosunda artış sağlayan ve şirket tarihinin ilk tahvil ihracını da gerçekleştiren traktör devi, 2017 yılının ilk 6 ayını 2.052 milyon TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 artırmayı başardı.

TürkTraktör ’ün yılın ilk yarı yıllık döneminde brüt kârı 343 milyon TL, brüt kâr marjı ise %16,7 oldu. Şirketin ilk 6 ayındaki faaliyet kârı 199 milyon TL olarak gerçekleşirken; FAVÖK tutarı da %11,3‘lük marj ile 233 milyon TL oldu. TürkTraktör’ün 2017’nin ilk yarısı sonundaki net kârı ise 138 milyon TL olarak kaydedildi.

Ankara’dakine ek olarak, 3 yıl önce Sakarya Erenler’de Avrupa’nın üretim hacmi açısından en büyük traktör fabrikası olarak faaliyete geçen ikinci fabrikasıyla, üretim kapasitesini de artıran TürkTraktör, 2017’nin ilk 6 aylık döneminde toplam 22 bin 768 adet traktörü banttan indirdi.

TürkTraktör, yılın ilk yarısında yurt içi pazarda %5’lik bir artışla 18 bin 859 adet , yurt dışı pazarda ise 6 bin 049 adetlik traktör satışı gerçekleştirirken; toplam satışta ise 24 bin 908 adede ulaşmış oldu.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:

“2017’nin ilk 5 aylık döneminde pazar payımızı %52’ye taşıdık”

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 2017 yılı ilk 6 ayında elde edilen sonuçları şu şekilde değerlendirdi:

“Türkiye sahip olduğu güçlü tarım ekonomisiyle, tüm dünyada tarım sektöründe yaşanan yükselişte en önde gelen ülkelerin başında yer alıyor. Biz de TürkTraktör olarak, tam 63 yıldır bu sektörü daha da geliştirmek adına aralıksız şekilde üretiyor ve çalışıyoruz. 2017 yılında da tıpkı daha önceki dönemlerde olduğu gibi, hem ülke ekonomisine katkımızı sağlamak hem de şirketimiz adına koyduğumuz yeni hedeflere ulaşmak üzere seneye hızlı bir giriş yaptık.”

Uzun yıllardır sahip oldukları kesintisiz başarının ardında benimsedikleri ‘modern tarıma yön verme vizyonu’ ve bu kapsamda sundukları yenilikler olduğunu ifade eden Marco Votta; “Türkiye traktör pazarının kesintisiz 10 yıldır lideriyiz. Sektördeki öncü kimliğimizle yıllardır çiftçilerimizi daha verimli şekilde çalışmalarını sağlayacak, en son teknolojiyle donatılmış traktör ve ekipmanlarla buluşturuyoruz. Çiftçilerimizin markamız ile ürünlerimize duyduğu güven ve gösterdiği teveccüh sonucunda, ilk 5 ayda %47 olan pazar payımızı, 5 puanlık bir artışla %52’ye taşıdık. Gururla ifade etmek isterim ki; sağladığımız bu kesintisiz başarıyla geçtiğimiz 10 yılda satılan her 2 traktörden birine TürkTraktör imzasını attık ve bunu da sürdürmekteyiz.”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap