Türkiye’nin İlk Ve En Büyük Markalı Organik İhracatı Gerçekleşti

Orvital Organik Gıda 2009 yılında kurulduğunda organik tavuk pazarı diye bir şey yoktu. Birçok profesyonelin vazgeç dediği organik pazarda  7 yılda tüm ürün gruplarında 8 kat organik tavukta 15 kat büyüme elde eden Orvital Organik Gıda, en büyük gücünü Türk üreticisinden aldığının da her fırsatta altını çiziyor. Bugün ürün çeşitliliği kadar istikrarlı büyümesi ile de dikkat çeken Orvital Organik Gıda, Türk organik pazarı adına dünyaya açılan bir atağa kalktı ve ciddi bir marka yatırımı yaptı.

Dubai’deki ilk donuk organik tavuk markası bir Türk markası

 Doğan “BAE organik tavuk pazarını sıfırdan yapılandıracağız”

Dubai’deki tavuk tüketiminin %85’I donuk ve Amerika ile Brezilya’nın tekelinde. Organik tavuk söz konusu olduğunda; piyasada sadece taze organik tavuk var ve bu pazar, Fransızlar’ın tekelinde. Türk markalarına gösterilen ilgi ve güvenin dikkat çekici olduğuna vurgu yapan Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı Muharrem Doğan “Yaptığımız organik tavuk ve yumurta ihracatı ile Körfez ülkelerinde ciddi bir atağa kalkıyoruz. Bölgenin ilk donuk organik tavuk markasıyız. Bu çok önemli bir başlangıç ancak Türk organik tavuk ve yumurta pazarı için bir milat da olabilir. Rakamsal olarak organik tavuk pazarının Dubai’de Türkiye’nin gerisinde olduğunu ancak hızla büyüdüğüne dikkat çeken Doğan “Bölgede yaşayan ve her geçen gün artan Amerikalı ve Avrupalı expatların artan sayısı organiğe olan talebi de tetikliyor. Türkiye olarak organik pazar hakkında çok ciddi bir know-how’a sahibiz. Bu birikimle BAE organik tavuk pazarını sıfırdan yapılandıracağız” dedi.

 “Organik beslenmenin lokomotifi Türkiye’de de dünyada da yumurta ve makarna olacak”

Organik gıda hiçbir zaman ucuz olmayacak, olamaz da  ama “erişilebilir” olacak diyen ve  aile çiftliklerine cesaret veren Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Bugün organik makarna ve yumurtada kuruşlarla ifade edilen fiyat farklarından söz ediyoruz. Sağlıklı beslenmeye inanan kişiler  gelir seviyesi ne olursa olsun bu farkı çocuklarının geleceği söz konusu olduğu için vermeye çekinmiyorlar” dedi.

Organiğin her geçen gün daha da erişilebilir olduğuna indirim mağazalarına giren ve her geçen gün artan organik ürünleri örnek gösteren Doğan “Migros, Carrefour ve Metro gibi büyük zincirlerin yanı sıra bugün çok farklı satış kanallarına verdiğimiz ürünlerin artması ve Türkiye’nin dört bir yanında tüketicilerin organik ürünlere ulaşabiliyor olması bizi heyecanlandırıyor. Sadece organik üretim yapan bir marka olarak bu işe gönül veren girişimcilere destek vermeye hazırız. “Sabırlı olun” ve “pes etmeyin” dedi.

1476185876_orvital_muharrem_dogan

“Organik Nedir” biliyor muyuz?

  1. Organik üretim=denetlemedir: Organik çiftlikler, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılmıştır ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Organik tarım toplum sağlığı kadar sürdürülebilir besin zinciri açısından da son derece önemlidir.

2. Organik tarım= ilaçsız ve katkısız üretimdir: GDO’suz, hormonsuz, zirai gübre kullanmaksızın, ilaçsız ve herşeyden önemlisi katkı maddesiz üretim anlamına gelmektedir.

Dünyadaki ve Türkiye’deki organik tarım kanunlarında GDO’lu tohum veya hayvan ırkı tamamen yasaklanmıştır.

  1. Organik çiftlikler=ilaçsız doğal tarım alanlarıdır: Organik gıda üretilecek tarlanın organik sertifikası alması için en az 2 yıl hiç bir tarım ilacı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmamış olması gerekiyor. 2 yılın sonunda yapılacak toprak analizleri ile teyit alınmaktadır. Kontrollü açık alanda gezen, istediği zaman yem yiyen, yapay hiç bir ışığa maruz kalmadığı gibi dolaşım alanlarında  serbestçe gezen hayvanlar, sertifikalı topraklarda gözetim altında üretilmektedir.

 Organik beslenme, tarım ilacı kalıntıları, hava ve su kirliliği gibi çevresel toksinlerle karşılaşmamızı önemli ölçüde engeller.

 4. Organik üretim=hayvan refahıdır: Organik üretim toplum refahını korur, hayvan refahını ön planda tutar. Hiçbir sınırlayıcı ekipman, yapay ışık kullanılmaz.

Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık organik üretimin temelini oluşturur. 

1476186229_orvital_organik10_

 “Organik Tavuk Nedir” biliyor muyuz?

Dünyadaki ve Türkiye’deki organik tarım kanunlarında GDO’lu tohum veya hayvan ırkı tamamen yasaklanmıştır.

Bir tavuğun organik olması için yumurtadan çıktıktan sonra 1. günden itibaren   organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde beslenmeye ve bu yönetmeliğe uygun çiftliklerde büyümeye başlaması gerekmektedir.

Organik üretim toplum refahını korur, hayvan refahını ön planda tutar.

Hiçbir sınırlayıcı ekipman, yapay ışık kullanılmaz. Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık organik üretimin temelini oluşturur.

Konvansiyonel üretimde 25.000-30.000 adet tavuğun konulabileceği kümeslere organik üretimde sadece 4.800 adet tavuk konmaktadır.

Organik tavuklar, minimum 81, ortalama 90 günde kesime gitmektedir.

Organik tavuklar hem kümeslerinde hem de kümes önlerinde kendilerine ayrılmış kontrollü alanlarda serbest bir şekilde dolaşırlar.

Organik tavuk başına minimum 4 m2 olacak şekilde her kümes önünde 20 dönüm organik dolaşım alanı vardır

Organik üretim anlayışının bir parçası  olarak kümesler gibi kümes önü dolaşım alanları da organik olarak sertifikalandırılır.

Organik tavuk üretimi, baştan sona Bakanlık ve Uluslararası Organik Sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenmekte, yem ham maddeleri periyodik olarak analize gönderilmektedir.

Organik üretim tesislerinde yetişen tavuklar, kesinlikle hormon, antibiyotik, pestisit ve ağır metal gibi kimyasallar içermez.

1476186147_orvital_yumurtali_kiz

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap