TÜRKİYE ÇİFTÇİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Turkuvaz Medya Grubu’nun amiral gemisi Sabah Gazetesi tarafından T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı himayesinde bugün (26 Eylül 2022, Pazartesi) Turkuvaz Medya Merkezi’nde düzenlenen 2 Türkiye Çiftçi Zirvesi’nin ilk paneli ‘Gıda Tedarik Zinciri ve Arz Güvenliği’ başlığıyla gerçekleştirildi. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör’ün moderatörlüğünde başlayan panelde Tarım Kredi Holding Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Bademli, tedarik zinciri açısından tarımsal girdinin toprakla buluşmasının ve bu ürünün işlenerek tüketiciye ulaştırılmasının önemine değinerek, Tarım Kredi olarak yaklaşık 1,5 asırdır Anadolu'nun her köşesinde bunu yaptıklarını söyledi.

TÜRKİYE ÇİFTÇİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE ÇİFTÇİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tohumun tarla ile buluşması ve sonrasındaki süreçte tarımsal arz için gereken her türlü desteği sağladıklarını anlatan Bademli, son yıllarda tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan bahsetti. Bademli, “Anadolu’nun her karış toprağında çiftçinin tarımsal üretimi devam ettirmesi adına biz endişeye kapılmıyoruz.

Çiftçimiz ürünü toprakla buluşturuyor, gereken destekler veriliyor. Harman zamanı geldiğinde çiftçimizi kimseye muhtaç etmeden uygun fiyatlarla değerlemesini gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kampanyalarımız ve yeni market açılışlarımız sürecek”

Yılmaz Bademli, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde yeni bir kampanya olup olmayacağına yönelik soru üzerine, şu cevabı verdi:

“Bu kampanyalar karşılık buluyor. Birinci kampanyamızda ilk günlerde normal ciromuzun 7 katı ciro yaptık. Vatandaş buna teveccüh gösteriyor. Burada ciddi de partnerler var. Bizim birkaç katımız olan marketler de bize cevap veriyor. Dolayısıyla bizimle birlikte raflarda ürün fiyatları istenilen seviyelere geliyor. Tarım Kredi bu konuda çalışmalarını sürdürecek. Aslında 16 iştirakten 1 tanesi Market AŞ sadece. Bugün o daha çok konuşuluyor. Kar politikası gütmeden vatandaşı uygun ürünle buluşturmaya çalışıyoruz. Bu sayı artacak.

Yeni kampanyalarımız devam edecek.”

Bademli, market sayısında 1.5 civarında olduklarını kaydederek, “2 bin 500- 3 bine yürüyeceğiz. Sürekli, 15 günde bir 30-35 ürünle kampanya yaparken 100’ün üzerinde temel gıda maddesinde de en uygun fiyatla rafta bulunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yılmaz Bademli, yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını aktararak, proje hayata geçince market sayısının hızla artacağını söyledi. “Başka market içerisinde mi olacak?” sorusuna karşılık Bademli, “Muhtemelen mahallelerdeki bakkallarda yoğunlaşacağız.” cevabını verdi.

“USK maliyetleri iyi ortaya koymalıdır”

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, sözleşmeli tarımın yaygınlaşması gerektiğini belirterek, “Sektörün Ulusal Süt Konseyi’nden (USK) beklentisi maliyetleri iyi ortaya koymasıdır. Üreticinin eline maliyetin altında ürün geçmemesi gerekiyor” dedi.

İsa Coşkun da et ve süt konusunda Türkiye’nin gelecekte sıkıntı yaşama ihtimali olup olmadığı konusuna değinerek, üreticiden tüketiciye ulaşan tedarik zincirinin sağlıklı işlemesinin öneminden bahsetti. Sözleşmeli tarımın yaygınlaşması gerektiğini belirten Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörün Ulusal Süt Konseyi’nden (USK) beklentisi maliyetleri iyi ortaya koymasıdır.

Üreticinin eline maliyetin altında ürün geçmemesi gerekiyor. Enflasyon beklentileri kırmak isteniyorsa süt primi artırılmalıdır. Burada önemli konu USK’nin maliyetleri sağlıklı bir şekilde tespit etmesi. Tarımda hayvan beslemek önemli. Üreticinin zarar etmemesi gerekiyor. Buna yönelik çabaları tabii ki takdir ediyoruz ancak bunlar yeterli olmadığında hızlı adım atmaktan hiçbir şekilde çekinmememiz gerekiyor.”

Türkiye Halciler Federasyon Başkanı Yüksel Tavşan ise panelde, Türkiye’nin çok şanslı olduğunu ve çok ciddi hacimde üretimi olduğuna dikkat çekerek, Avrupa’da meyve sebze üretiminde birinci olduğumuzu ifade etti. Ancak sadece üretime odaklı olarak bu işi yürütmenin mümkün olmadığını anlatan Tavşan, şunları söyledi:

“Türkiye’de sebze meyve üretimi tedarik zincirinde bir sorun var mı bunun tespit edilmesi gerekiyor. Bu konuda standartların belirlenmesi ve bölgesel tespit çok önemli. Tüketicinin neyi neyle karşılaştırdığını bilmesi gerekiyor.

Bizim ürünlerimiz varsa sunabiliyoruz. Yoksa fiyatlar yükseliyor bunun da önceden tespit edilmesi, önceden planlama yapılması gerekiyor. Stratejik ürünlerle ilgili iyi planlama yapılması da olmazsa olmazlarımızdan… Üreticimize taban fiyata benzer bir fiyat politikası, bir garanti verilmeli. Ancak böyle bir yöntemle üreticimiz korunabilir.”

Sebze meyve fiyatları ile ilgili üç temel unsurun maliyetleri ve tedariki etkilediğine dikkat çeken Tavşan, bu unsurları hava şartları, gelir maliyetleri ve ihracatta rekoltenin düşük olması olarak sıraladı. Tavşan, “İhracata kısıtlama gelsin istemeyiz, gelmesi de doğru değil. Uluslararası ticaret dünyada bitmeyen bir savaş. Bunların planlanması gerekiyor. Hal Yasası için ise hep söylediğimiz gibi geniş kapsamlı bir yasa düşünülüyor ve güncellemeler yapılıyor. Bizim üretimimiz yüzde 95 küçük üreticiye bağlı. O yüzden bu yasada da küçük üreticinin desteklenmesi çok önemli” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap