Turkcell Tarım Doktoru Kendini Kanıtladı

Turkcell’in İletişim Sponsorluğunda Antalya’da gerçekleştirilen Growtech Eurasia Tarım Fuarı, tarımsal üretimde teknolojinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ni kullanan bir kuru üzüm üreticisinin bağlarında elde edilen verim artışı hesaplandı. Sonuçlar, hasat zamanında genel rekolteden %63 daha fazla ürün alındığını, ve 32 bin TL ek gelir elde edildiğini ortaya koyuyor.

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 4-7 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen 2013 Growthech Eurasia Tarım Fuarı’nın İletişim Sponsoru oldu. Turkcell Çiftçi Birliği sayesinde tarımsal üretimi teknoloji ile buluşturan Turkcell, bu kapsamda sunduğu servis ve çözümleriyle fuarda yerini aldı.

Turkcell, tarımsal üreticiler ve hayvan yetiştiricileri için sunduğu hizmet ve uygulamaları “Turkcell Çiftçi Birliği” çatısı altında birleştirdi. Türkiye’de bir ilk olarak köy bazında hava durumu tahmini paylaşan bilgi servisi, devletin sunduğu tarımsal destekler hakkında kolay bilgi sağlayan Tarımsal Destek Bilgi Servisi, tarla/ürün bazında kişiselleştirilmiş yetiştiricilik ve zirai danışmanlık hizmeti sunan Turkcell Tarım Doktoru servisleri, Turkcell Çiftçi Birliği çatısı altında öne çıkan servislerden bazıları.

Turkcell Çiftçi Birliği üyeleri, ürün ve köye özel hava durumu servisi sayesinde her gün cep telefonlarına mesaj alarak ürünlerini olası zararlara karşı koruyabiliyorlar. Bu kapsamda; en yüksek ve en düşük sıcaklık, meteorolojik hadise (güneşli, parçalı bulutlu, sağanak yağışlı, vb.), nem oranı, rüzgâr yönü ve hızı, don bilgisi ve yağış miktarı gibi bilgiler cebe geliyor.

Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Alper Ergenekon; Turkcell Tarım Doktoru’nun dünyada bir ilk olduğunu söyledi ve bu hizmetle her tarlaya ve ürüne özel çözümler sunduklarını kaydetti. Turkcell Tarım Doktoru’nun, her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getirdiğini vurgulayan Ergenekon şöyle devam etti: “Dünyada bir ilk olan Tarım Doktoru servisimizle, toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7/24 destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlıyoruz. Örneğin Manisalı bir kuru üzüm üreticisi olan Hasan Bey’in hikayesi çok çarpıcı. Kendisi yıl boyunca Tarım Doktoru’nu kullanmış, don tehlikesi uyarılarımız ve ilaçlama tavsiyelerimizi uygulayarak normalde köyünün bir dekarda kuru üzüm rekoltesi 300-400 kg civarında iken dekar başına 650 kg kuru üzüm elde etmiş. Ürünündeki yüzde 63’lük artışla da 32 bin TL daha fazla gelir elde ederek kendine bir ticari araç almış. Bunun gibi hikayeler Turkcell Çiftçi Birliği’nin sunduğu imkân ve avantajları gün geçtikçe daha da ileri taşımak için bize güç veriyor.”

Maliyette %20 düşüş, verimde %10 artış

Turkcell Tarım Doktoru Servisi, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor. Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin modern ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan ziraat mühendislerinin birikiminden ve Turkcell’in teknolojik altyapısından yararlanıyorlar. Servis, SMS kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor. Turkcell Tarım Doktoru ile çiftçilerin maliyetlerinde yüzde 20 düşüş, verimlerinde de yüzde 10 artış oluyor. Servis kapsamında hasada kadar olan dönemde abonelere;

* Ürüne ve özel teknik yetiştiricilik programı

* Tarlaya ve ürüne özel gübreleme programı

* İlçe bazlı beş günlük meteoroloji hava tahminleri

* Bölgesel bazda hastalık ve zararlılara karşı erken uyarılar

* Tarımsal Destek Talebi hattı

* İndirimli toprak ve ürün analizleri

* Akaryakıt indirimi

* Tarımsal ürünler hakkında pazar bilgileri, Hal fiyatları

* Tarım Bakanlığı’ndan bölgeye ve ürüne özel teşvik ve destek bilgileri sunuluyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap