Türk mühendis ve ustalığının eseri Katsu

AGRİVES Tarım Makinaları Genel Müdürü Selim Arap sorularımızı yanıtladı.

KATSU Projesi nedir?

Türkiye gibi zorlu arazi koşullarında ve küçük tarım işletmelerinde ulaşım ve taşıma amacıyla, tamamen Türk mühendis ve ustalığının iki yıllık gayretli bir Ar-Ge çalışmasıyla, Türkiye’de ilk kez trafik mevzuatına ve güvenlik kurallarına uygun KATSU Çok Amaçlı Tarım Aracı’nın projelendirilerek hayata geçmiş halidir.

Türk mühendisleri ve tecrübesiyle üretilen bu aracta neden KATSU ismi tercih edildi?

Proje Mitsubishi Motor’un Japon mühendisleriyle işbirliği ile geliştirildi. Bu kadar kısa bir sürede böyle bir aracın tüm üretim peryotlarının tamamlanması, onaylarının alınması ve üretime geçilmesi Japon mühendisler tarafından takdirle karşılandı ve kazanılmış zafer anlamına gelen KATSU ismi onlar tarafından önerildi, bizde bu markayı benimsedik ve aracımıza KATSU markasını koyduk.

KATSU’yu otomotiv sektöründe yeni bir Türk markası olarak konumlandırdığınıza göre neden motor tercihini Mitsubishi olarak yaptınız?

KATSU, sertifikasyon kurumlarınca T 4.3 yardımcı traktör TIP onayıyla değerlendirilmiştir. Aracımızın kullanım amacı, küçük ve zorlu arazilerde işletme ihtiyaçlarını karşılaması bunun yanında şantiye, park bahçe, kampüs, madencilik, belediye hizmetleri gibi alanlarda taşıma ve ulaşım işlerini ilave römork ve aksesuara ihtiyaç duymadan görmesidir. En önemli hedefimiz maksimum tork, çekiş gücü ve taşıma kapasitesine, minimum güç ve yakıt maliyetiyle ulaşmaktır. Bu anlamda Mıtsubishinin ağır koşullar için üretmiş olduğu dizel su soğutmalı L3 serisi motoru aracımıza en uygun güç kaynağıdır. Bu seride Türk malı motor henüz üretilmemektedir.

KATSU’yu farklı kılan özellikler nelerdir?

KATSU öncelikle insanı ve doğayı esas alan anlayışıyla güvenlik ve performansın en üst düzeyde tutulduğu çok amaçlı bir tarım aracı olarak tasarlanmıştır. Kullanıcı emniyetini ve konforunu baz alan tasarım ve donanım üzerinde, insan hayatını koruyan, çevre güvenliğini de sağlayan, ulusal ve uluslararası her türlü standartlar uygulanmıştır. Aracın zorlu arazi şartlarında çalışabilmesi yanında, karayolları trafiğinde hareket edebilmesi, en ufak bir hatanın insan hayatına malolacağı bilinciyle hareket edildi.

KATSU’ nun özgün tasarımında yer alan en önemli özelliği; ön ve arkadan oluşan çift şase setinin, ortada belden beşik sistemiyle hareket eden güçlü bir şase sistemine sahip olmasıdır. Bu özelliğiyle KATSU’ da, en zorlu ve engebeli arazi şartlarında, 45 derecelik acılarda bile dört tekerin bağımsız olarak yerden kesilmesi engellenmiştir. Bu sayede aracın yana devrilme riski azalmış ve tüm tekerlerin zeminle teması sağlandığı için 4×4 özelliğinin maksimum performansla çalışmasına olanak sağlanmıştır. Yakıt tasarrufu ve kullanıcı tercihi dikkate alınarak tek kolla 4×4 ve 4×2 geçişleri yapılmıştır. Şase bileşimindeki tüm kaynak uygulamaları uluslararası standartlarda üretilmiştir.

KATSU, ideal motor tercihi yanında, güçlü ana şanzıman ve arazi şanzımanı konfigürasyonu ile maksimum performansa ulaşmıştır. Kasada 2 yana ve arkaya hareket edebilen damper sistemi ile kullanıcılarına önemli bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

KATSU, kullanıcısına rahat ve konforlu bir sürüş sağlanması için, yüklü duruma en uygun makas tasarımı yapılmış ve yine aynı noktalarda yüksüz kullanım rahatlığı için amortisör sistemi ile desteklenmiştir.

KATSU özel kuyruk mili ve motor PTO özelliği ile kullanıcılarına ilave ekipman çalıştırma olanağı sağlamıştır. Bu özelliği ile kuyruk milinden hareket alan ilaçlama, gübre serpme, ot biçme, su pompası, kültivatör ve kar küreme gibi bir çok aparat monte edilerek taşıma işleri yanında çok amaçlı kullanım sağlamaktadır.

Gelecek hedefleriniz nedir?

KATSU projesi, Türk mühedislerinin yoğun emek ve gayretlerinin bir eseridir. Başta Türk kullanıcılar olmak üzere tüm dünyada kullanıcılarına sağlayacağı katkı kısa sürede dev bir pazar yaratacaktır. En önemli referansımız aracımızı kullanan müşterilerimizdir. Sosyal medya hesaplarımıza gönderilen kullanıcı fotoğrafları ve videoları, bu kadar kısa sürede KATSU dostu fanlarımızın oluşması, gelecek hedeflerimizi belirlemede en önemli argüman olmuştur. İlk hedefimiz şu anda standart tek model olan KATSU serisini farklı ihtiyaçlara göre farklı modeller geliştirerek dünyada başta Afrika pazarı olmak üzere Avrupa ve Amerikadaki benzer ihtiyacları karşılayacak üretim potansiyelne ulaşmaktır.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap