Trouw Nutrition Türkiye, Kış Ayları Buzağı Beslenmesi ile İlgili Bilgiler Paylaştı

Hayvanların mevsim faktörlerine tepkileri farklı türler arasında değişiklik gösteriyor. Örneğin, üç haftadan büyük süt buzağıları için termal konfor bölge aralığının yaklaşık 5°C ila 20 °C arasında değiştiği biliniyor. Buzağılar, kış mevsiminde termal konfor bölgelerinin dışına çıktığı için özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition’ın hayvan besleme uzmanları, kış aylarında doğru hayvan bakımına dair dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyor.

Trouw Nutrition Türkiye, Kış Ayları Buzağı Beslenmesi ile İlgili Bilgiler Paylaştı

Soğuk kış aylarında buzağılar genellikle termal konfor bölge aralıklarının altındaki sıcaklıklara maruz kalıyor. Bu dönemlerde buzağılara uygun bir bakım sağlanamadığı takdirde buzağılar kendilerini sıcak tutmak için mevcut enerjilerini büyüme ve gelişme ihtiyaçlarının yanında ayrıca ısı üretimi için de kullanıyor. Soğuk kış şartlarında buzağıları sıcak tutmanın en önemli yollarından birinin doğru ve dengeli hayvan besleme yöntemleri olduğunu belirten Trouw Nutrition Türkiye’nin hayvan besleme uzmanları, hayat kurtaracak bakım ve besleme püf noktalarını açıkladı.

Kış aylarında buzağıları üç veya daha fazla öğün ile beslemek gerekiyor

Buzağılar mevcut besleme programlarında günde minimum sekiz litre yüksek kaliteli buzağı maması ya da pastörize süt tüketmiyorsa, sunulan süt miktarının bu seviyelere çıkartılması gerekiyor. Çok soğuk dönemlerde iki öğünlü besleme programı da buzağıların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığından özellikle bu dönemlerde beslemenin üç ve daha fazla öğün şeklinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kolostrum yönetimi buzağıların ilk günlerinde hayati önem taşıyor

Yeni doğan buzağıya hem pasif bağışıklığın sağlanması hem de zengin besin içeriğinden dolayı mümkün olan en kısa sürede dört litre kaliteli kolostrum verilmesi büyük önem taşıyor. Kolostrumla besleme sürecinin her altı ila sekiz saat aralığında ikişer litre olmak üzere 48 saat boyunca devam ettirilmesi gerekiyor.

Buzağı yemi tüketimi buzağıların ileri dönem performansını olumlu yönde etkiliyor Pastörize süt veya kaliteli buzağı maması haricinde buzağıların erken yaşta buzağı yemi tüketmesi ilerleyen günlerde daha yüksek kuru yem tüketebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Yüksek enerji seviyesine sahip ve kaliteli protein kaynakları içeren bir buzağı yemi ile buzağıların besleme programlarına katkı sağlamak mümkün hale geliyor.

Düzenli su tüketiminin sıcaklığa etkisi büyük

Buzağılara günün belirli periyotlarında ılık su vermek buzağının sıcak kalması için diyetten gelen enerjiyi harcama ihtiyacını azaltıyor. Böylece buzağı, enerjisini büyüme için kullanabiliyor. Ayrıca su alımının ilerleyen yaşlardaki buzağılar için rumen gelişimini hızlandıracağını, rumen fermantasyonundan daha fazla ısının üretilmesine yol açacağını ve buzağı yemi alımını teşvik edeceğini de unutmamak gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap