Trouw Nutrition: Kanatlı hayvan sağlığında su hijyeni önemli

Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition uzmanları; kaliteli suyun, kanatlı hayvan sürülerinin performansını ve sağlığını etkileyen en önemli faktörlerin başında geldiği konusunda çiftlik sahiplerini uyarıyor.  Hayvanların sağlığının ve verimliliklerinin korunabilmesi için kimyasal ve mikrobiyolojik olarak düzenli aralıklarla analiz edilmesi, gerekli durumlarda düzeltici eylemlerin hayata geçirilmesi ve tüketimlerine en uygun suyun sağlanması gerekiyor.

 100 yıllık deneyimiyle hayvan beslemenin global lideri Nutreco’nun hayvan besleme markası Trouw Nutrition, kanatlı hayvanlarda su hijyeninin en az besleme kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Su tüketiminin arttığı yaz aylarında kanatlılara yönelik su yönetiminin kritik önemde olduğunu belirten Trouw Nutrition Türkiye uzmanları, suların kimyasal ve mikrobiyolojik olarak düzenli aralıklarla analiz edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Trouw Nutrition

Su yönetimi hak ettiği öneme sahip değil

Sağlıklı ve yeterli su tüketimi tüm canlılarda olduğu gibi kanatlı hayvanlarda da yaşamsal önem taşıyor. Öte yandan araştırmalar su tüketiminin büyüme hızı, yem dönüşümü, genel sağlık ve yumurta üretimi gibi konulardan sonra ele alındığını ortaya koyuyor. Oysa kanatlı hayvanlar günlük yem tüketimlerinin ortalama 1,6-2 katı arasında su tüketiyor. Kanatlı hayvan sağlığı ve performansı için esansiyel (temel) bir gıda olan suyun yönetimi; biyogüvenlik, personel eğitimi, yönetimsel uygulamalar ve yem yönetimi gibi noktalarla beraber kritik önem taşıyor.

Trouw Nutrition Türkiye uzmanları ister yumurtacı tavuk ister broyler olsun kanatlı hayvanlardan alınacak verimliliğin ana bileşenlerinden birinin de su olduğunu belirtiyorlar. Suyun görünüşte temiz olması yeterli olmuyor, hayvanların içme suyunun kimyasal ve mikrobiyolojik olarak düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse; kümes hayvanlarının içme suyunda 50 ppm (milyonda 50 parça) sodyum ortalama seviye olarak kabul edilirken, 150 ppm kabul edilebilir maksimum seviye olarak değerlendiriliyor. Demir için 0,2 ppm ortalama, 0,3 ppm ise kabul edilebilir maksimum seviye kabul ediliyor. 1 ppm kadar az miktarda bulunan demir, Escherichia coli, Salmonella ve Pseudomonas gibi zararlı bakterilerin büyümesine neden olabiliyor.  Sağlıklı suyun renksiz, kokusuz, berrak, zararlı mikroorganizma ve diğer kirleticilerden arındırılmış, kimyasal yapısı ile hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmayacak kriterlerde olması gerekiyor.

Trouw Nutrition

Hava sıcaklıkları arttıkça su tüketimi artıyor

Tüm canlılar gibi kanatlılar da sıcak havalarda yaşadıkları ısı stresini düşürebilmek için daha çok su tüketme eğilimi gösteriyor. Bu artışın doğal ve sağlıklı olduğunun altını çizen Trouw Nutrition Türkiye uzmanları, kalitesiz suyun hayvanlarda su tüketimini düşürdüğünü ve bun da birçok sorunu beraberinde getirdiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, genel olarak kanatlıların yüksek pH’lı suyu içmeyi sevmediklerini, yüksek pH’lı suyun kanatlıların tanıyabileceği acı bir tada sahip olma eğiliminde olacağı ve bunun da tüketimi azaltabileceğine dikkat çektiler. Su alımındaki bir azalma, yem alımında da bir azalma anlamına geliyor. Bu eğilim, hayvanların performansını düşürmenin ötesinde yaşamsal döngüye zarar verecek kadar önemli hale geliyor.

Kapalı suluk sistemlerine dikkat edilmeli

Trouw Nutrition Türkiye uzmanları, kanatlı üretim çiftliklerinde yataklık malzemesi, toz, tüy, yem, dışkı ve çöpten kaynaklanan kümes içi kontaminasyon riskini azaltmak için tamamen kapalı suluk sistemlerinin yaygınlaştığını belirtti. Birçok açıdan sağlıklı olan kapalı sistemlerin su kaynağını gözden ve akıldan çıkarma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Trouw Nutrition Türkiye uzmanları “Geleneksel suluk sistemlerinde oluşan görüntüler açık su kaynaklarının düzenli olarak temizlenmesinin bir hatırlatıcısıydı. Kapalı sistemlerde su dış etkenlerden minimum etkiliyor ve su kaynağı çok daha iyi korunuyor. Fakat düzenli temizlik ve analiz gereği ortadan kalkmıyor. Su kaynağı daha iyi korunuyor olsa da yavaş hareket eden suda gelişen bakteriler, mantar ve minerallerin suyun niteliğini değiştirme ihtimali çok yüksek” açıklamasında bulundular.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap