Toros Tarım, Toros Çiftçi Uygulaması İle Tarıma Katkısını Artırıyor

Kurulduğu günden bu yana sunduğu ürünler, çiftçi eğitimine verdiği destek ve yürüttüğü projelerle tarımsal verimi artırmayı hedefleyen Toros Tarım, teknolojik gelişmeleri çiftçilerin kullanımına açarak  tarımda dijitalleşmeyi de destekliyor. Bu amaçla ilk olarak 2016 yılında tüm çiftçilerin ücretsiz olarak yararlanabilecekleri Toros Çiftçi Uygulaması’nı hayata geçiren Toros Tarım, sahada görev alan ziraat mühendisleri ve Bilgi Teknolojileri ekibinin detaylı  çalışmaları sonucunda uygulamayı  çiftçilerin en iyi performansta yararlanmalarına yardımcı olacak şekilde  geliştirdi. Gerçekçi hava öngörüleri, tarla sezonsal karşılaştırma raporları, gelir-gider yönetimi, finansal veriler gibi yeni içeriklerle zenginleşen Toros Çiftçi, yeni versiyonuyla çiftçiye daha fazla veri sunarak verimliliği artıracak.

Çiftçilerimizin en büyük destekçisi olan Toros Çiftçi Uygulaması

Toros Tarım’ın, teknolojik gelişmelerden çiftçileri de yararlandırmak amacıyla “Toros Çiftçi” uygulamasını ilk olarak 2016 yılında hizmete açtığını ifade eden Toros Tarım Genel Müdürü Ahmet Eren, “O günden bu yana karar verme ve kaynaklarını etkin kullanma konusunda çiftçilerimizin en büyük destekçisi olan Toros Çiftçi Uygulaması; tarımsal alanlarda gübreleme ve sulama gibi ihtiyaçların tespit edilmesi, doğru gübrenin, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılması ve ürünlerin gelişiminin takip edilmesi konularında çiftçilerimize yardımcı olarak ürün verimliliği ve kalite artışı sağlamaktadır. Web ve uygulama marketleri üzerinden erişilebilen, akıllı cep telefonu veya tabletlere ücretsiz olarak indirilebilen bu çiftçi dostu karar destek uygulaması; hava durumu tahminleri, toprak analizi ve bitki verilerini bir araya getirerek çiftçilerin faaliyetlerine yönelik öneriler geliştiriyor. Tarla koordinasyonları bazında ani hava durumu değişikliklerini takip ederek çiftçileri bilgilendiriliyor.” dedi.

Toros Tarım

Uygulama Tüm Çiftçilerin Kullanımına Açık

Toros Çiftçi uygulaması ile çiftçilerin yanı sıra gübre bayilerinin de hizmetlerini kolaylaştırmasına katkıda bulunduklarına dikkat çeken Eren, “Toros müşterisi olsun ya da olmasın tüm çiftçilere açık olan Toros Çiftçi, basit ve anlaşılır kullanımıyla geniş kitlelere ulaşıyor. Uygulamayı kullanan çiftçi, tarlası için yapılan hava durumu tahminlerini gün bazında takip edebildiği gibi don, dolu ve fırtına uyarılarına da ulaşarak sürprizlere karşı gerekli önlemleri alabiliyor. Tarla ve ürün bilgisini uygulamaya girerek en uygun zamanda, hangi tür gübreyi kullanması gerektiği konusunda bilgilendiriliyor. Bu sayede çiftçimiz gübreye yaptığı yatırımın karşılığını en iyi şekilde alabiliyor.” diye konuştu.

Yeni Versiyonu ile Verimliliği Daha da Artıracak

Toprak, hava ve bitki tabanlı bir akıllı gübreleme uygulaması olarak Türkiye’de bir ilk olan, dünyada ise benzerlerinden birçok yönüyle ayrışan Toros Çiftçi’nin uydu görüntüsü analizi ve yapay zeka gibi yeni nesil teknolojiler barındırdığını açıklayan Ahmet Eren, “2016 yılında düzenlenen Growtech Eurasia Tarım İnovasyon Ödülleri’nin Tarımsal Bilişim kategorisinde birincilik ödülünü de kazanmış olan uygulamamızı, çiftçilerimize ve tarım sektörüne nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz düşüncesinden yola çıkarak, gelişen teknolojiler doğrultusunda daha kapsamlı hale getirdik. Veri odaklı bir tarım ekosisteminin oluşması açısından kritik öneme sahip olduğuna inandığımız bu uygulamayı, sahada görev alan ziraat mühendisleri ve Bilgi İşlem ekibinin yoğun ve detaylı çalışmaları sonucunda güncelledik. Çiftçilere, tarım işletmelerini daha sürdürülebilir ve kârlı hale getirebilmeleri için gereken birçok aracı sunan yeni uygulamada bir araya gelen veri toplama, analiz, öneriler ve raporlar gibi özellikler, tarım işletmelerinin başarısını artırmada önemli bir rol oynayacak.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap