TOMRA BUHARLI SOYMA MAKİNELERİYLE YÜKSEK VERİM

Dünya patates sektörünün en iyi tanınan şirketlerinden Lamb Weston / Meijer, müşteri odaklı çalışma şekli sayesinde Hızlı Servis Restoranları, büyük gıda zincirleri ve EMEA bölgesinin dört bir yanındaki perakendeciler tarafından tercih ediliyor.   

Dünya patates sektörünün en iyi tanınan şirketlerinden Lamb Weston / Meijer, müşteri odaklı çalışma şekli sayesinde Hızlı Servis Restoranları, büyük gıda zincirleri ve EMEA bölgesinin dört bir yanındaki perakendeciler tarafından tercih ediliyor.   

İnovasyona ve verimliliği artırmaya verdiği önem ile Lamb Weston / Meijer, yüksek kaliteli üretimde lider. Lamb Weston / Meijer şirketinin doğa ve kaynaklar ile çevreyi korumaya verdiği önem de genel büyüme ve başarısına katkıda bulunuyor. TOMRA Food buharlı soyma makinelerinin yüksek verimliliği ve düşük enerji kullanımı ise kaliteli dondurulmuş patates ürünlerinde dünya lideri olan Lamb Weston / Meijer için büyük avantaj sağlıyor. 

Başarılı ve köklü bir geçmiş

Lamb Weston / Meijer şirketinin tarihi, 1920’lerde killi Hollanda topraklarındaki Kees Meijer Sr aile çiftliğindeki ilk patates hasadı ile başlıyor. Dünyanın diğer ucunda 1950’lerde F.Gilbert ‘Gib’ Lamb’in, kızartmalık patates kesimi için Su Tabancası Bıçağını icat etmesi de şirketin diğer temel taşlarından biri arasında yer alıyor. 1994 yılında, bu iki büyük şirket birleşti ve bu tarihten sonra faaliyetlerine Lamb Weston / Meijer adı altında devam etti. 

Lamb Weston / Meijer, düz kesilmiş patates kızartmalarından ikonik Twisters®, Crisscuts®, Potato Dippers, elma dilim, dilimlenmiş, küp kesilmiş ve mücver patatese veya patates püresine kadar, patatesin her türünü işlemiş ve sunmuştur. Dolayısıyla şirket, tatlı patatesten, dilimlenmiş ve doğal patates ürünlerine kadar her çeşit hakkında bir bilgi birikimine sahip bulunuyor.  

Portföylerinin genişliği göz önüne alındığında, LambWeston / Meijer’de çok farklı patates çeşitleri kullanılıyor – Innovator, Markies, Lady Anna, Bintje, Fontane, Ivory Russet, and the Russet Burbank, ve daha bir çoğu. Her patates türünün kendine has özellikleri bulunduğundan, farklı patatesleri sorunsuz şekilde işleyebilen akıllı ekipmanların kullanılması da zorunluluk oluyor. Renk değişiklikleri, katı içeriği, nihai ürünün görümü ve diğer farklılıklar kusur olarak değerlendirilebiliyor. Buna rağmen, Lamb Weston / Meijer, müşterilerine yalnızca en iyisini sunuyor, her türden en üst kalite ürünleri sağlıyor. Kaliteyi en üst seviyede tutmak ve istenmeyen ürünleri hattan ayırmak için şirket, en iyi buharlı soyma ve optik ayıklama makineleri olarak TOMRA Food makinelerini kullanıyor.

Başarı oranı %0,5 ile %2,0 arasında oluyor

Dünya çapındaki yedi ayrı işleme tesisinde bulunan 11 adet TOMRA Buharlı Soyma Makinesi sayesinde Lamb Weston / Meijer, saatte 255 ton gibi inanılmaz bir patates üretim kapasitesine sahip. Böylece, dünya çapındaki müşteri portföyünün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kabuk kayıp oranı, büyük ölçüde patates çeşidine ve hasat zamanına bağlı olsa da Lamb Weston / Meijer için ortalama seviyeler, başarılı bir şekilde %0,5 ile %2,0 arasında oluyor. 

Lamb Weston / Meijer şirketinin ilk TOMRA buharlı soyma makinesi, 2003 yılında kurularak EMEA bölgesinde uzun vadeli ve verimli bir sürecin başlangıcı oldu. Soyma makinesi yenilenmiş ve zaman içinde değişikliklere uğramış olsa da, bu ilk hat bugün hala faaliyet gösteriyor.

İlerlemek için kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmak önemli

Sürdürülebilirlik taahhütlerinin bir parçası olarak Lamb Weston / Meijer, 2011 yılından bu yana çevresel performansı ile ilgili verileri bir araya getirerek bu konuda gerekli adımları atıyor.   

TOMRA Eco buharlı soyma makineleri ile kaynaklar doğrudan ürün verimini artırmak için kullanılırken, bir yandan da buhar enerjisi kullanımı azaltılarak markanın sürdürülebilir operasyon hedeflerine katkı sunuluyor. Bu Eco Buharlı Soyma Makineleri, sürdürülebilir çalışmayı artırmaya güçlü bir şekilde odaklanılması ile su kullanımını %4,7, enerji tüketimini ise %4,4 azalttı ve 2019 yılında atıkların %89’u düzenli depolama alanlarından uzaklaştırılmış oldu. 

Lamb Weston / Meijer Mühendislik Hizmetlerinden Sınıflandırma ve Soyma Proses Mühendisi Rick Verhage, konuyla ilgili olarak; “Üretim sürecimiz ve tüketimimizi değerlendirmek için enerji tüketimimizi izliyoruz. TOMRA Eco Buharlı Soyma Makinesi ile kuruluşumuzun sürdürülebilirlik stratejisi tüketim miktarlarını sınırlandırmak için en iyi sonuçları sağlarken, aynı zamanda işleme olanaklarımızı iyileştiriyoruz” diye belirtti. 

Lamb Weston / Meijer, geleceğe yönelik hedeflerini belirleyerek sektördeki diğer oyuncular için örnek oluşturuyor

Daha az enerji kullanarak, suyu geri dönüştürerek, daha az atık üreterek ve ambalaj malzemesi tedarikinde sorumlu davranarak diğer üreticilere bu hedeflerin nasıl eyleme dönüştürülmesi gerektiğini de göstermiş oluyor.  

Sürdürülebilirlik hedeflerine ek olarak eyleme dönüştürülebilir veriler sağlayan daha otomatik süreçlere ihtiyaç duyuluyor ve TOMRA ekipmanları bu ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiriliyor. Lamb Weston / Meijer gibi işleyiciler, mümkün olan en yüksek otomasyon seviyesine erişmeyi hedeflerken, dijital bağlanabilirlik önemini artırmaya devam edecek.    

Lamb Weston / Meijer Mühendislik Hizmetlerinden Sınıflandırma ve Soyma Proses Mühendisi Rick Verhage, şöyle açıklıyor: “TOMRA Food ile çalışırken, Pacific/Bergen op Zoom upgrade L1 projemizde, üstün çözümler elde ettik ve verim ile kalitede daha yüksek otomasyon proses kontrolü sağladık. Sektörün geleceğinde, sürdürülebilir operasyonların ağırlık kazanması ve otomasyonlu proses kontrolünün verilere odaklanılarak bir üst seviyeye çıkartılması bulunuyor. Bunların her biri, TOMRA’nın uzmanlık ve bilgisinden yararlandığımız alanlar ve bu sayede operasyonlarımızı iyileştirdik. TOMRA buharlı soyma makineleri ve soyma performansını kontrol eden tarayıcıları, genel soyma kalitesini iyileştirdi, ürün kayıplarını ve operatörlerin rolünü azalttı.”

Güvenilirlik ve Kullanım Rahatlığı 

Hatlarının müşteri taleplerine uygun tedarik miktarı için gerekli performans ile çalıştığından emin olmak için Lamb Weston / Meijer, Wisbech ve Broekhuizenvorst tesislerinde TOMRA Care sistemine katıldı. 

TOMRA Care sayesinde, işletme ve makine ihtiyaçlarına göre önceden planlanmış bakımlar sayesinde makinelerin hizmet dışı kalma süreleri minimumda tutuldu. TOMRA, yıpranma ve aşınma gösteren parçaları dikkatle takip ederek servis gerektirmeden önce otomatik olarak yedek parça sevkiyatlarını gerçekleştirdi. Bu sayede Lamb Weston / Meijer, işini güvenle ve en iyi şekilde devam ettirmeyi başardı. 

Açık ve Sürece Dahil 

Lamb Weston / Meijer, Bergen op Zoom tesisinde, bir güncellemenin fizibilite aşaması sürüyor. TOMRA ekibi, farklı senaryolar için hesaplamalar yapıyor ve farklı olasılıklar için öneriler getiriyor. 

Lamb Weston / Meijer Mühendislik Hizmetlerinden Sınıflandırma ve Soyma Proses Mühendisi Rick Verhage; “Lamb Weston / Meijer operasyonel süreçlerini anlamak ve yeni büyüme fırsatlarını belirlemek, TOMRA ile olan ortaklığımızda çok büyük bir öneme sahip. Ek olarak her iki tarafın açık bir iletişim ve etkileşimle çalışması, süreçlerimizin ve ortak çalışmalarımızın iyileştirilmesinde dinamik bir rol oynadı” şeklinde açıklıyor. 

Lamb Weston / Meijer, sorular sorduğunda veya gelişim potansiyeli olan alanlar belirlediğinde, TOMRA gerekli araştırmaları yaparak olasılıkların belirlenmesine aktif şekilde destek oluyor. Rick Verhage; “TOMRA, ihtiyaçlarımıza uygun çözümleri bulma konusunda operasyonlarımıza değer katıyor.  Ortak değerlerin de ötesinde bu iş birliği, yaklaşık yirmi yıldır her iki tarafın en üst performansı göstermesini sağladı” diye belirtti.   

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap