TOMRA 5B Ayıklama Makinesi yüksek performans sağlıyor

TOMRA Food, tüketime hazır meyve-sebze ve patates işleme gibi uygulamalar yapan gıda endüstrileri için TOMRA 5B ayıklama makinesini öneriyor.

TOMRA 5B ayıklama makinesi, minimum ürün israfı ve maksimum çalışma süresi ile yüksek verimlilik ve ürün kalitesi sunuyor. Bu faydalar, optimum performans, gelişmiş kullanım kolaylığı ve hijyenik tasarım gibi üç önemli özellik sayesinde mümkün oluyor.

TOMRA 5B ayıklama makinesi, en iyi performansı elde etmek için TOMRA’nın akıllı görüntü teknolojisini, 360 derece denetimle birleştiriyor. Teknoloji, optimum ürün görünümü için yüksek çözünürlüklü kameraların yanı sıra iyileştirilmiş ışık yoğunluğu sunan yüksek yoğunluklu LED’lere sahip. Bu özellikleri ile TOMRA 5B, hatalı reddetme oranlarını azaltıyor ve renk, şekil tespiti ve yabancı maddelerin temizliği ile ürün kalitesini artırıyor.

TOMRA 5B’nin yenilikçi ayıklama sisteminin bir parçası olan yüksek hızlı, birbirine daha yakın hava tabancaları, kusurlu ürünlerin en az hatayla ve önceki valflere göre 3 kat daha hızlı bir şekilde ayıklanmasına imkan sağlıyor. Valflerin hem ıslak hem de kuru koşullarda çalışmak üzere tasarlanmış olması da önemli özelliklerden biri oluyor.

TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, TOMRA 5B ile ilgili olarak: “TOMRA 5B, gelecekteki tüm sistemlerimiz için yenilikçi bir ayıklama platformunu temel alan yeni nesil ayıklama makinelerinin ilki oldu. Akıllı 360 derece görüntüleme gibi teknolojimizdeki son gelişmeler, ürün kalitesi hakkında daha doğru kararlar verilmesini sağlıyor. Bu teknolojik gelişme, sadece mevcut gıda miktarını arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda ne satın aldıkları ve markalar ile giderek daha fazla ilgilenen tüketicilerin yüksek kalite beklentilerini de karşılıyor ” diye belirtti.

Saatlik kapasitenin artması için saniyede beş metreye varan bant hızı ile TOMRA 5B, pazardaki artan kapasite taleplerine cevap veriyor. Bu makine, TOMRA ACT adı verilen kullanımı kolay, sezgisel bir kullanıcı ara yüze sahip. Bu ara yüz, kullanıcı odaklı olarak üretim kalitesi ve güvenliği hakkında ekran performans geri bildirimi sunan özel bir tasarıma sahip. Uygulamaya yönelik ayarlar ve veriler, işlemcilerin makineyi kolayca ayarlamalarına ve ayıklama sürecine ilişkin net veriler almalarına olanak tanıyor. Böylece tesisteki diğer süreçlerin optimizasyonu sağlanıyor.

Ekrandan görüntülenen performans bilgi akışı, sadece işlemcilerin gerektiğinde hızlı bir şekilde müdahale etmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ayıklama makinesinin optimum kapasitede çalışmasını sağlıyor.

TOMRA 5B, Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Tasarım Grubu (EHEDG) tarafından tavsiye edilenler de dahil en son gıda hijyen standartları ve şartnamelerine uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş hijyen özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Makinenin açık sistemi, daha az erişilemeyen alan bırakan ve daha az atık madde birikmesi riski taşıyan hızlı ve etkili bir temizleme işlemine sahip. Bu özellikler bir arada sunularak hijyen denetimleri yapılırken ve makinenin maksimum çalışma süresinde daha fazla çalışma rahatlığı sağlıyor.

TOMRA 5B’nin tüm kullanıcılara uygun işlevsel tasarımı, esneklik sunarken, işlemcilerin kendi özellik ölçütlerine göre ayıklama yapmasına izin veriyor. Mısır, havuç, bezelye, dolmalık biber, endüstriyel ıspanak ve işlenmiş marul dahil olmak üzere çok çeşitli sebzeleri ayıklayabiliyor.

Ahmet Koçyiğit açıklamasında: “TOMRA 5B, olağanüstü özellikler, en son yenilikler ve kullanım kolaylığının güçlü bir kombinasyonuna sahip. Tüm ayıklama sürecinde mükemmel sonuçları garanti ederek TOMRA ürün yelpazesinin önemli bir üyesi oluyor” diyor.