TARSİM Malatya’da 121 milyon TL ödeme yapacak

TARSİM Malatya Bölge Müdürlüğü’nde basın mensupları ile bir araya gelerek konuşan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Malatya’da ve Türkiye genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

TARSİM Genel Müdürü Satoğlu, Malatya’da ise kayısı üreticisine bu yıl yapacakları hasar ödemesinin 121 milyon TL olduğunu belirtti.

Bu yıl en fazla hasar ihbarının dolu hasarından geldiğini belirten TARSİM Genel Müdürü Satoğlu, 2017 yılı için şuanda öngördükleri toplam hasar miktarı ödemesinin ise 800 milyon TL olduğunu açıkladı.

Satoğlu; bu yıl ilk defa başlatmış oldukları kuraklık sigortasına çiftçilerin yaklaşık 70 bin civarında poliçe yaptırdığını söyleyerek, ilk kuraklık hasar ödemesini Gaziantep’te yaptıklarını açıkladı.

TARSİM Malatya Bölge Müdürlüğü’nde konuşan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu basın mensupları ile yaptığı sohbetteki açıklamalarının konu başlıkları şu şekilde:

– “Buğdayda Kuraklık Teminatını vermeye başladık.”

-Sistem daha 10 yıllık bir sistem. Hızlı büyüyor, gelişiyor ama, teminat kapsamı olarak dünyada bu anlamda tarım sigortacılığı konusunda en geniş kapsama sahip sistemlerden bir tanesi. Ama buna rağmen bir takım eksiklikler yada teminat eksikliği çıktıkça bunlar tamamlanıyor.  Örneğin bu sene Buğdayda Kuraklık Teminatını vermeye başladık, Verim Sigortası yapmaya başladık. Bunu ileriki yıllarda genişleterek devam edeceğiz.   Daha geniş kapsamlı Verim Sigortasına sistem dönüşmüş olacak.

-“ Fizyolojik dökümden dolayı hasar ödemesi verilmedi”

-Ama buda bir gerçek, bunu net söyleyelim; bu sene biz fizyolojik döküm ile ilgili bazı tespitlerimizin olmasına rağmen Malatya’da bu yıl yine ödeyeceğimiz hasar miktarı 120 milyon liranın üzerinde. Hemen ödemelere de hasat tamamlandıktan sonra başlayacağız. Bu anlamda üreticimiz yine mağdur olmaz. Yani fizyolojik dökümden dolayı hiç hasar verilmeyen dosya adeti  823. Malatya’da 32 bin hasar ihbarı vardı. Bizim sadece ve sadece fizyolojik dökümden dolayı verim düşürülerek ödenmeyen, buna giren kapsama giren dosya adeti 823. Onun dışında kalanlarda zaten hasar tespitleri yapıldı. Oranlar belirlendi. Bu yılda 121 milyon lira hasar ödemesi yapıyoruz Malatya’ya.

-“TARSİM kayısı üreticisine 10 yılda 550 milyon TL ödedi”

-Birde şunu söyleyeyim; Malatya’da son 10 yılda yani TARSİM sitemi kurulduğundan bu yana Malatya’ya, kayısıya ödediğimiz hasar tutarı 550 milyon liranın üzerinde. Üreticimizden sisteme aktarılan prim tutarı ise 240 milyon lira civarında. Yani TARSİM Malatya üreticisinden 240 milyon lira civarında almış toplamda, bunun karşılığında 550 milyon lira ödemiş.

-“Bu yıl Malatya’da ödenecek hasar ödemesi 121 milyon TL”

-Ödemeleri çok hızlı bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Hasadı takip eden en geç belki 15 gün veya 1 ay içerisinde tüm hasar ödemelerini 1 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Hasar ihbarları 32 bin, ama 22 bin poliçe var. 22 bin poliçe üzerinden yapılan işlem. Hasar işlemi gören toplam 22 bin civarında poliçe var.  Bunlardan ödeme yapılacak, yani 121 milyon liranın çıvarında olan hasar ödemesi bu poliçelerden. Hemen hemen birçok poliçeye ödeniyor, kısmi de olsa. Bir kısmına yüzde 10, bir kısmına belki yüzde 30, bir kısmına yüzde 50, bir kısmına daha fazla hasar ödemeleri yapılmış olacak.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap