Tarım makineleri satışında yılın ikinci yarısında düşüş bekleniyor

İtalya’daki satış rakamları, traktörler için bir açık ve diğer türler için büyüme gösteriyor, ancak kayıtlar kısmen 2022’de rezerve edilen araçlara atıfta bulunuyor. Son yıllarda alımları büyük ölçüde artıran 4.0 teşvikleri tükeniyor. Yeni destek enstrümanlarının beklenmesi piyasayı yavaşlatıyor.Yurt içi tarım makineleri pazarı, yılın ilk yarısını traktör ve treylerde düşüşle, diğer makine türlerinde ise farklılaşan büyümeyle kapattı.

FederUnacoma tarafından Ulaştırma Bakanlığı tarafından sağlanan kayıtlara dayalı olarak işlenen rakamlar, traktörlerde (altı ayda kayıtlı 10.117 adet) %8,5 ve römorklarda (4.160 adet) %4’lük bir düşüş gösterirken, biçerdöverlerde (282 makine için +%30,6), yükleme platformlu traktörlerde (339 araç için +%21,9) ve teleskop yükleyicilerde (64 için +%16,6) büyüme kaydedildi. 7 birim).

Tarım

Dünya traktör pazarı 1,9 milyon adetten yaklaşık 2,5 milyon adede ulaştı

Genel olarak, traktörlerdeki düşüşün 2021’de kaydedilen rekor büyümeye (+36) kıyasla hala bir uzlaşma olarak kabul edilebilmesi ve altı ayda satılan toplam birim sayısının hala 2019’dan daha yüksek olması nedeniyle iç pazar bir miktar esneklik gösteriyor. – geçen yıl siparişleri zamanında doldurmada yaşanan zorluklar göz önüne alındığında – Eylül 2023’e kadar tamamlanabilir. Yılın ilk yarısında – FederUnacoma Çalışma Ofisi tarafından yürütülen – piyasa izleme, kayıt istatistiklerinin ötesinde, satın almalarda önemli bir düşüşe işaret ediyor gibi görünüyor.

Federasyon, 2023’te 4.0 makine yatırım oranlarındaki düşüşün gerçekten de satışlarda yavaşlamaya neden olduğunu ve bunun yılın son aylarında daha belirgin hale gelmesinin beklendiğini belirtiyor. FederUnacoma, nihai dengede önemli bir düşüşü önlemek için, İtalya pazarının son dört yılda büyümesini ve dünya çapında kaydedilen olumlu bir trende girmesini sağlayan teşvik sisteminin (4.0, RSP, Sabatini Yasası, yeni İnovasyon Fonu ve şu anda finanse edilebilen bu tür makineler için NRRP) uygun şekilde yeniden finanse edilmesi çağrısında bulunuyor. Son altı yılda dünya traktör pazarı 1,9 milyon adetten yaklaşık 2,5 milyon adede ulaştı ve sadece traktörün değil, çalışan makine, teçhizat, yedek parça ve aksamların da yer aldığı tarım makineleri pazarının toplam değeri 160 milyar euro gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap