Tarım Fuarı AGROPRO, CNR Expo’da Başladı

Tarımda traktörden biçer dövere, ilaçlama ve sulama sistemlerinden ekim tekniklerine kadar en son teknolojik ekipmanların yer aldığı AGROPRO tarım fuarı CNR Expo’da kapılarını açtı. Fuarın açılışına katılan Tataristan Başbakan Yardımcısı Ravil Zaripov, Türkiye’nin tarım alanındaki tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getirerek Türk yatırımcısını ülkesine davet etti.

Yaşanan iklimsel değişiklikler nedeniyle son yıllarda dünyanın en önemli gündemini oluşturan tarımsal faaliyetlerde son yenilikler ve teknolojiler CNR Expo’da AGROPRO tarım fuarında görücüye çıktı. Fuar, Tataristan Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, CNR Holding CEO’su Cem Şenel ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yardımcısı Mehmet Sabri Bayhoca ve sektör temsilcileri tarafından açıldı.

‘Avrasya Traktör, Tarım, Makine ve Tarım Teknolojileri, Taşıyıcı, Tohumluk, Çiçekçilik ve Sulama Ekipmanları Fuarı’ AGROPRO, CNR Expo’da kapılarını açtı. Traktörden biçer dövere, ekim makinelerinden ilaçlama ve sulama ekipmanlarına kadar birçok ürünün sergilendiği fuar, CNR Holding şirketlerinden Pozitif Fuarcılık tarafından organize ediliyor. 25 bin metrekare alanda,100 firmanın katıldığı Tarım Fuarı 14 Eylül’e kadar devam edecek.

Tataristan’dan davet var

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov fuarın açılış töreninde Türkiye’nin tarımdaki işleme ve paketleme tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getirdi. Önümüzdeki günlerde Türk iş dünyasını ülkelerinde ağırlayacaklarını ve tarım alanında da işbirliği fırsatlarını değerlendirmek istediklerini belirten Zaripov, “Tataristan’da otomotivden kimyaya, turizmden inşaata birçok sektörde 278 Türk firmasının yatırımı var. Bu milyar dolarlık yatırım demek. Neden tarım alanında da olmasın. Ülkemizde yatırım alanları kurduk. Gerekli teşvikleri sağlamaktayız. Eğer masada ekmek varsa, güneş de bize gülecekse iyimser ve çalışkan olacağız. Sizleri Tataristan’a bekliyoruz” dedi.

Çifçiler yeni teknolojiler ile tanışacak

Fuarın açılış töreninde konuşan CNR Holding CEO’su Cem Şenel, tarımsal alanda 62 milyar doları bulan Türkiye iç pazar potansiyelinin ve ihracatın artırılmasında AGROPRO’nun önemli bir yeri olacağına inandığını söyledi. Şenel, “Tarım Fuarıyla sektöre yön vereceğiz. Fas, Tunus, Senegal, Yunanistan, İran, Rusya gibi birçok ülkeden ziyaretçiler beklediğimiz fuarımızda çiftçiler yeni teknolojilerle tanışacak” dedi.

Bunları da beğenebilirsin