Tarfin Gelir Korumalı Paketinin VDMK ihracını gerçekleştiriyor

Tarfin, tarımsal tedarik zincirinde gerçekleştirdiği varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihraçlarında yeni bir kapı aralıyor. Tarfin, Pasha Yatırım Bankası aracılığı ve OMG Capital Advisors danışmanlığı ile Aralık 2022’de çiftçilere sunmaya başladığı Gelir Korumalı Paket ürününün VDMK ihracı için harekete geçiyor. Tarım sektöründe çiftçiler için maliyet belirsizliğinin önüne geçen Gelir Korumalı Paket’in VDMK ihracı hububat fiyatlarına endeksli yapılandırılmış menkul kıymet özelliği ile sektörde yeniliğe imza atıyor.

Tarım sektörünün inovasyonda öncü kuruluşu Tarfin, teknolojik ve yenilikçi çözümlerinin yanı sıra VDMK ihraçları ile sermaye piyasası yatırımcılarını üreticilerle buluşturmayı sürdürüyor. Bugüne kadar 20’den fazla VDMK ihracı ile tarım alacaklarını yatırım aracına dönüştüren Tarfin, bu alandaki deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. Geçen yıl ilk örneğini buğday özelinde uygulamaya alan Gelir Korumalı Paket ile Tarfin, çiftçilerin buğday üretimi için kullandıkları tarım girdilerinin ödemesini hasat zamanındaki buğday fiyatına endeksli olarak gerçekleştirmelerini sağlamaya başlamıştı. Şirket, şimdi de Gelir Korumalı Paket ürününün VDMK ihracını gerçekleştirerek yatırımcılar ile buluşmasına olanak sağladı.

Buğday üretimi için girdi alışverişlerini mahsul fiyatına sabitleme avantajı

Gelir Korumalı Paket, çiftçilerin giderlerini gelirlerine endeksli yönetebileceği bir alternatif sunuyor, maliyet belirsizliğinin önüne geçerek çiftçilere rahat bir nefes aldırmayı amaçlıyor. Gelir Korumalı Paket ile tarımsal alışveriş sırasında bugünün Türkiye Ürün İhtisas Borsası’ndaki (TÜRİB) ekmeklik buğday fiyatlarının ortalaması baz alınıyor, çiftçi ödeme tarihinde yine aynı borsanın fiyatlarına endeksli olarak ödemesini yapıyor. Tavan fiyat uygulaması ile girdi alışverişinin çiftçi için belirli bir tutarı aşmaması sağlanıyor. TÜRİB piyasasında buğday fiyatları şeffaf bir şekilde sergilendiği için çiftçiler fiyatları kolaylıkla takip edilebiliyor.

Tarfin

 Buğday piyasasında hem çiftçi hem yatırımcı için etki odaklı yaklaşım

Pasha Yatırım Bankası aracılığı ve OMG Capital Advisors danışmanlığı ile hazırlanan Tarfin Gelir Korumalı Paket VDMK ihracı, emtia üzerinden yatırım yapılmasının önünü açıyor. Bu ürün  yatırımcılar için yatırım değeri yüksek bir ürün olmakla birlikte, buğdayı bir girdi olarak kullanan un, yem, makarna ve bisküvi fabrikaları için üretimlerini fiyat dalgalanmaları riskinden koruyan bir yatırım aracı olarak da öne çıkıyor. Böylece tüm üreticilere yönelik üretim öngörülebilirliği sağlanıyor. Ek olarak bu ürün sadece üreticilere değil tarım odaklı yatırım yapmak isteyen finansal yatırımcılara, buğday fiyatlarının performansına dayalı bir getiri sağlama potansiyeli sunuyor. Hizmet ettiği sektör itibariyle sosyal etkisinin de yüksek olduğu Gelir Korumalı Paket’in VDMK ihracı, hububat fiyatlarına endeksli yapılandırılmış menkul kıymet özelliği ile öne çıkıyor.

Arpa ve mısır ürünleri de eklenerek kapsamı genişletilecek

Tarfin CEO’su Mehmet Memecan, “Kurulduğumuz ilk günden itibaren Tarfin olarak çiftçiyi desteklemek için teknolojik alt yapımızı hep ileriye taşımaya odaklandık. Gelir Korumalı Paket ürünümüz ve bu ürüne dayalı VDMK ihracımız sayesinde bu gücümüzü daha ileri noktaya taşıyoruz. Bu ürün Türkiye’de enflasyonla mücadele için de ayrıca çok büyük önem taşıyor. Türkiye’de üretimdeki belirsizliğin üzerini çiziyor, çiftçiye üretimini sürdürülebilir şekilde yapmasının önünü açıyoruz. Çiftçinin sürdürülebilir üretim için önünü açarken yatırımcıya da emtia fiyatlarına endeksli bir getiri sağladığımız bir ortam sunuyoruz. Önümüzdeki tarım sezonunda Gelir Korumalı Paketi arpa ve mısır ürünlerinde de sunacağız. Ayrıca Gelir Korumalı Paket ürünümüzün kapsamını hayvan yetiştiricilerin de maliyetlerini yönetebilecekleri şekilde genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

OMG Capital Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gülkan ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir prototip niteliği taşıyan bu ihraç ile finans piyasalarımızda önemli bir yeniliğe imza atılıyor. Kredi piyasalarında son dönemlerde fiyatlama yapmanın zorlaştığı hepimizin malumu. Enflasyon ve faiz tartışmaları devam ederken doğru fiyatlama yapmak oldukça güçleşmiş durumda. VDMK’ların teminat havuzunun çiftçi senetlerinden oluşması, çiftçi gelirlerinin ise tarım emtia fiyatlarına bağlı olmasından hareketle, buğday fiyatına endeksli ilk VDMK ihracı gerçekleşiyor.

Çiftçiler açısından bakıldığında, satın alınan tarım girdilerinin vadeli fiyatını buğday fiyatına endekslemek, finansal piyasalardaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak fiyatlama riskini bertaraf ediyor. 

Üretici açısından bu işlem, “long” olduğu bir ürünü, ihtiyaç duyduğu girdilerle takas etmekle eşdeğer bir ekonomik profil sunmakta. Bugün X ton gübre alıp üreteceği buğdayın Y tonunu ödemek üzere anlaşmak, finansmanda ciddi bir rahatlama sağlıyor. Yatırımcı açısından ise portföydeki diğer varlıklarla korelasyonu düşük, doğrudan emtia fiyat değişimine erişim sağlayan yeni bir enstrüman ortaya çıkmış oluyor.  Buğday tek başına bir enflasyon sepeti teşkil etmese de, en büyük tarım emtialarından biri olarak yatırım yelpazesinde önemli bir yeri hakediyor. “

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap