Taban Gıda Büyüme Hedefine Gemileri ile Devam Ediyor!

Taban Gıda Büyüme Hedefine Gemileri ile Devam Ediyor!

Önümüzdeki 3 yıllık süreçte 100 milyon dolar yatırım hedefleyen Taban Gıda, hamlelerini bir bir gerçekleştirmeye başladı. Çatı şirketi Vivalon AG’nin toplam 14 milyon dolarlık yatırımıyla 2 kuru yük gemisini filosuna ekleyen Taban Gıda, silo ve un fabrikası yatırımlarını gündemine aldı.
Türkiye’de yüzde 20 pazar payıyla buğday tedarik pazarında özel sektör lideri olan ve “Türkiye’nin 500 Büyük Şirketi” sıralamalarında ilk 200’de yer alan Taban Gıda yeni gemi alımı hamlesiyle Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika pazarlarına yayılan tedarik zincirini güçlendirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Taban Gıda’nın çatı şirketi Vivalon AG tarafından alınan 42.648 DWT’luk gemi alımına bir yenisi daha eklendi ve 5 milyon dolar yatırımla 7.55 DWT’luk ikinci gemi hububat ticareti için demir aldı. Dünya üzerinde 20’ye yakın ülkeye buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedariki yapan
Taban Gıda önümüzdeki 3 yıllık süreçte üretim, lojistik ve depolama alanında toplam 100 milyon dolar yatırım yaparak yurt içinde üstlendiği liderliği global pazarda da elde etmeyi hedefliyor.

Yurtiçinde yüzde 20 Pazar payı…

Hız, güven ve ihtiyaca yönelik ticaret anlayışı temel prensibiyle faaliyete başladığı 2016 yılını 37 milyon TL ciro ile tamamlayan Taban Gıda, geçen 5 yıllık kısa sürede 2,5 milyar TL ciroya ulaştı. Buğdayın 2020 cirosundaki payı yüzde 77’iyken bu oran 2021’de yüzde 89’a ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl 1,5 milyon ton buğday ticareti yaparak yurtiçinde oyun kurucu olarak sektörü domine eden Taban Gıda’nın cirosunun yüzde 85’i Türkiye’de gerçekleşiyor. Yurtiçinde yüzde 20 pazar payıyla buğday tedarik pazarında özel sektör lideri olan markanın bu yıl için ciro hedefi 3 milyar TL. Taban Gıda önümüzdeki 3 yıllık süreçte tedarik zincirini destekleyecek üretim ve lojistik yatırımları ile buğday dışında soya ve ayçiçeği küspesi, arpa, mısır, buğday kepeği gibi yem hammaddeleri çeşitliğinin yer aldığı ürün grubunda da pazar payını yükseltme hedefinde. İhtiyaç ve talep odaklı transit ticaret gerçekleştiren Taban Gıda küresel iklim değişikliği, pandemi ve navlun krizi gibi global krizlerin oluşturduğu çeşitli riskleri ve fırsatları analiz ederek yeni yatırım hamleleri gerçekleştiriyor.

Gemi yatırımından sonra sırada silo yatırımı var…

Geçtiğimiz ay 9 milyon dolar yatırımla Japon yapımı 42.648 DWT’luk ilk kuru yük gemisini alan Taban Gıda’nın çatı şirketi Vivalon AG, ikinci gemisini de filosuna ekledi. İtalyan yapımı 7550 DWT’luk kuru yük gemisi için 5 milyon dolar yatırım yapan şirket navlun piyasasını gider olarak kontrol edebilmeyi, bunu gelir kalemine dönüştürüp, ticareti dengelemeyi planlıyor. “Bu yatırımları, taşıma maliyetlerini kontrol altına alma gerekliliği önem arz eden transit ticaret pazarında söz sahibi olabilmek için yaptık.” diyen Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “Hacmimizi artırma stratejimize daha hızlı ulaşmayı hedefliyoruz. Çok kısa sürede 2 gemi alımı daha yapmayı planlıyoruz. Kazancımızı yatırıma yönlendiriyoruz, global oyuncu olmanın tek yolu bu.” dedi. Türkiye limanlarından ithal edilen buğdayın yüzde 15,7’sini üstlenen Taban Gıda, Türkiye ithalat ve ihracatında büyük öneme sahip limanlarda

özellikle buğday ithalatında Yüksek paya sahip. Taban Gıda Türkiye’de yüksek tonajlı ticaretin aktığı limanlardan Karasu’da %34, İskenderun’da %26, Bandırma’da %21, Tekirdağ’da %18, Samsun’da %14
oranında toplam ithalat hacminden pay alıyor. Türkiye’nin birçok limanında yüksek depolama kapasiteli kiralamalar yapan Taban Gıda, 2 yıl içerisinde 100 bin tonluk depolama kapasitesine ulaşacak kendi silolarını kurma hedefinde.

Un fabrikası arayışı başladı.

Pandemi özellikle tarımsal emtiada ülkelerin stok tutma kapasitesini yukarılara taşıdı. Buğday geçtiğimiz yılın ve bu yılın kilit ürünü oldu. Üretimde ilk sırada olan Çin gibi ülkeler daha fazla stok yapmaya başladı. Dünyada buğday üretiminde ilk 3’ü Çin, Hindistan ve Rusya paylaşıyor. Türkiye’nin ortalama üretimi ise 15 milyon ton. “Unda 2005’ten bu yana dünyada ihracatçı ülkeler arasında ilk sıralardayız.” diyen Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “makarna ihracatında da sayılı ülkeler arasındayız. Son yıllarda bisküvi üretiminde de üst sıralara çıktık. Katma değerli üretim ve ihracat açısından Türkiye’nin bu başarısı son derece değerli. Eskiden ülke olarak buğday üretiminde kendi kendimize yetiyorduk, sadece ihracat yapmak için gerekli buğdayı dışarıdan alıyorduk. Şu anda ithalat şartı var. Önce hububatın ithal edilmesi sonra ihracat yapılması gerekiyor” dedi. Üretim
hamlesi yapmayı da planları arasında ön sıralara yerleştiren Taban Gıda yurtiçi ve yurtdışında 1000 ton/gün kapasiteli bir un fabrikası yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı.

Pandemi döneminde buğday ürünlerine olan talep arttı.

Buğday, en temel besinlerin (unlu mamuller, makarna, irmik, bisküvi, bulgur) ham maddesi olması sebebiyle diğer tarımsal ürünlere göre daha fazla önem arz etmektedir. ABD Tarım Bakanlığı (USDA)’nın Haziran 2021/2022 üretim sezonu projeksiyonlarına göre 2,8 milyar ton olan dünya toplam tahıl üretiminin %28’ini buğday üretimi oluştururken 464 milyon ton olan dünya toplam tahıl ihracatının %41’ini de buğday ihracatı oluşturmaktadır.
Dünyada COVID-19 salgını sebebiyle dayanıklı kuru gıda ürünlerine talebin artması buğday ve ürünlerinin de tüketimini artırmıştır. Bu durum salgının etkilerinin görülmeye başlandığı 2019 yılında 219 $/ton olan kırmızı sert buğday (HRW) fiyatının 2021 beş aylık ortalamalara göre %30 yükselerek 284 $/ton’a yükselmesine yol açmıştır.
Türkiye verilerine göre buğday yurt içi kullanımı 2019/20 dönemi itibariyle 20 milyon ton. Tüketimin %80’i gıda sektöründe, %11’i yem sanayisinde, %6’sı ise tohumluk olarak gerçekleşmektedir.
Türkiye’nin buğday ve buğday ürünlerinde ihracat yaptığı ülkelerin başında Irak, Venezuela, Yemen ve Somali gelirken en fazla buğday ithalatı yaptığı ülke ithalatın %64,6’sını oluşturan Rusya’dır. Türkiye’de 2019/20 üretim sezonu itibariyle toplam buğday arzı içerisinde ithalatın payı %37’dir.
Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap