Süper Meyve “Aronya” ile Sağlıklı Bir Kışa Merhaba

Yüksek antioksidan ve pek çok vitamin içerdiğinden dolayı “süper meyve” olarak adlandırılan aronya, birçok farklı formuyla bütünsel sağlığı korumanın yanı sıra kış aylarında güçlü bir bağışıklık kalkanı görevi üstleniyor.

Süper Meyve “Aronya” ile Sağlıklı Bir Kışa Merhaba

Türkiye’de son yıllarda adından sıkça söz edilmeye başlanan aronya, meyveler arasında en yüksek antioksidan değerine sahip olma özelliğiyle öne çıkıyor. Kış mevsiminin zorlu şartlarında hastalıklara karşı dirençli kalmak ve bağışıklığı korumak için aronyadan yararlanılıyor. Aronya, bilinen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içermesinin yanında C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin de içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda lif içeren aronya meyvesinin belirli hastalıkların tedavisinde öne çıktığı biliniyor. Aynı zamanda krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve esans ham maddesi olarak kozmetik sanayisinde de oldukça değerli bir yere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Mor Aronya Ürünleri İle Bağışıklık Sisteminizi Sağlama Alın

Aronya’nın, hücre yenilenmesinde vücudun en büyük yardımcılarından biri olduğunu dile getiren Aronya Gıda ve Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Aronya meyvesi, özellikle kış aylarında alerjik, kronik hastalıklarla mücadele ediyor ve bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olarak vücutta adeta kalkan görevi üstleniyor. Ayrıca kandaki kolesterol seviyesini dengede tutup damar tıkanıklığının ve pıhtı oluşumunun önüne geçerek kan damarlarını güçlendirmeye de olanak sağlıyor.

Bizim de fidan yetiştiriciliği belgesi alarak üretimine başladığımız bu süper gıda, yemiş olarak tüketiliyor. Aronyanın kuru meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları ilaç sanayisinde değerlendiriliyor. Bunlara ek olarak krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve esans ham maddesi olarak kozmetik sanayisinde de oldukça değerli bir yere sahip” ifadelerinde bulundu.

Aronya, Bütünsel Sağlık İçin Sayısız Fayda Sunuyor

Kış ayına girdiğimiz bu günlerde süper gıda olarak nitelendirilen aronya, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin önlenmesi ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklarda takviye edici gıda rolünü üstleniyor. Aronya meyvesinin içeriğindeki güçlü antioksidan olan antosiyaninler, yaş ile ilişkili beyin fonksiyonlarının ve hafızadaki bozulmanın yavaşlatılması için mükemmel bir kaynak haline gelerek, yaş fark etmeksizin kişinin genel işlevini artırıyor. Düzenli tüketildiğinde akciğer ve karaciğer temizlenmesini sağlayarak zararlı bakterilerin idrar yoluyla vücuttan atılımını sağlayan süper meyve, karaciğer hücrelerinde metabolik süreci iyileştirmede yardımcı oluyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap