Skretting, MicroBalance® yem formülasyon çözümünü geliştirdi

Tüm çalışmalarını “Geleceği Besleme” misyonuyla gerçekleştiren Skretting, geliştirdiği yem formülasyon çözümü olan MicroBalance® konsepti ile su ürünleri yetiştiriciliğinde balık performansını, sağlığını ve et kalitesini yüksek seviyelerde tutarken, sektörün sürdürülebilir bir şekilde üretim seviyesini artırmasına olanak sağlıyor.

Artan nüfusun taleplerini karşılamak için su ürünleri üretiminin bugünden 2050’ye kadar iki katın üzerine çıkması gerekeceği öngörülüyor. Üstelik bu üretim artışının gezegenimizdeki kaynakları olumsuz etkilemeden yapılması oldukça önemli. Geleneksel metotlarla yapılan yem rasyonlarıyla devam edilmesi durumunda, dünyamızdaki ormanların daha fazla katledileceği, daha fazla tarım arazisi kullanılacağı, su kaynaklarımızın daha fazla tükeneceği, karbon salınımının artacağı ve denizlerdeki avcılıktan elde ettiğimiz ürünlerin çok daha kısıtlı miktarda olacağı tahmin ediliyor. Balık ve karidesleri sürdürülebilir bir şekilde yetiştirmemizin yolu, dünya üzerindeki etkisi daha az olan alternatif ham maddeleri kullanarak, sınırlı miktarda olan kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltmaktan geçiyor.

Skretting

Sektörün sürdürülebilir bir şekilde üretim seviyesinin artması amaçlanıyor

Mikro besinler, hayvanlarda ve bitkilerde normal büyüme ve gelişme için gerekli olan çok küçük miktardaki besin maddeleri olarak tanımlanabilir. Yem formülasyonu hazırlarken, temel bazı ham maddelerin ikamesi söz konusu olduğunda, sadece proteinler ve amino asitler, lipitler ve yağ asitleri gibi makro besin temelli rasyon hazırlamak yeterli değildir. Bu nedenle Skretting, kapsamlı araştırma programı sayesinde, mikro besinlerin önemli rol oynadığı balık metabolizmasına odaklanarak temel mikro bileşenleri ve bunların kritik miktarlarını belirledi.

Skretting MicroBalance® konsepti su ürünleri yetiştiriciliğinde alternatif bileşenlerin kullanılmasını sağlayan, sektörün sürdürülebilir bir şekilde üretim seviyesinin artmasının amaçlandığı ve “Geleceği Besleme” misyonuna ulaşmasına yardımcı olan bir yem formülasyon çözümü olarak öne çıkıyor. MicroBalance®, balığın büyüme performansını, sağlığını, refahını ve son ürün kalitesini etkilemeden bir makro ham maddenin diğer bir mikro ham madde ile değiştirilmesini mümkün hale getiriyor. Ayrıca balık için gerekli esansiyel mikro besinler tam olarak bilindiğinden dolayı, canlının ihtiyacı olan besin miktarının olması gerektiği ölçüde karşılanmasını ve yüksek verim elde edilmesini sağlıyor. Tüm bunların yapılabilmesi için kapsamlı bir mikro beslenme bilgisi gerekiyor.

Dünyadaki kısıtlı miktarda olan temel ham maddelerin korunmasına olanak sağlanıyor

Skretting’in, esansiyel mikro besinler ile bunların balık ve karidesle nasıl etkileşime girdiği konusundaki bilgilerine dayanarak geliştirdiği MicroBalance®, bireysel yem ham maddelerine olan bağımlılığı azaltarak, daha verimli ve ekonomik yemler üretmeleri için, su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir bir şekilde yayılmasına imkan tanıyor.

Yemlerinde temel ham maddelere alternatif olan, yenilikçi protein ve yağ kaynaklarını kullanan Skretting, “Geleceği Besleme” misyonuyla iş ortaklarına dünyamızdaki kısıtlı kaynaklara bağlı kalmaksızın, sağlıklı, yüksek besin değerine sahip, sürdürülebilir ve yüksek performanslı ürünler üretmeye devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap