Şekerpancarında akıllı damla sulama dönemi Eurodrip ile başladı

Avrupa’nın lider damla sulama markası Eurodrip, şekerpancarı yetiştiriciliğinde uyguladığı damla sulama yöntemini Konya Karatay Beşağıl Köyü’nde düzenlediği Tarla Günü Etkinliği ile tanıttı. 13 Eylül’de düzenlenen etkinliğe, Karatay Tarım İlçe Müdürü, Konya ve Kayseri Şeker Kooperatifi’nden yetkililer ile 300’ü aşkın üretici katıldı.

Paşa Korkmaz isimli üreticinin Karatay Beşağıl daki 50 dekar arazisinde düzenlenen etkinliğe Eurodip CEO’su H. Arkın Demir ev sahipliği yaptı.

Su kaynaklarımızı korumamız gerekiyor

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan H.Arkın Demir, Türkiye’nin su zengini ülkelerden biri olmadığını, günden güne su kaynaklarımızın azaldığını su sıkıntımızın arttığını vurguladı ve şöyle devam etti ; “ “Tarımda kullandığımız su miktarı, Türkiye’de kullandığımız toplam su miktarının yüzde 70-75’lik kısmını oluşturuyor. Bu da azalan kaynaklarla birlikte sulama suyunu en etkin şekilde kullanmamız gerektiği anlamına geliyor. Damla sulama yöntemi ise bu etkin kullanım için en iyi ve tasarruflu yöntemlerden biridir. Eurodrip olarak en önemli amacımız; tarımda verimliliği ve kaliteyi sulama çözümleri ile arttırarak gerekli desteği çiftçilerimize sunmaktır.

Verim iki kat arttı, Konya Havzası nı kurtarma şansı doğdu

Demir, ülkemizdeki şekerpancarı üretiminin durumu hakkında da şunları söyledi: “Türkiye’de yaklaşık 300 bin hektarda pancar ekimi yapılıyor ve burada ortalama verimler 5-5.5 ton civarında.Konya Havzası sulamayı ağırlıklı olarak yeraltı su kaynaklarından 100.000 aşkın sondaj kuyuları ile yapıyor. Her sene su seviyeleri düşüyor ve 2025 -30 yıllarında tarımın sürdürülebilirliği risk altında. Biz etkinlik düzenlediğimiz Paşa Bey’in tarlasında ise bu yıl, ortalama 13-14 ton civarında verimi 50% daha az kullanarak  elde ettik. Bu da demek oluyor ki; damla sulama sistemi kullanarak geçen yılın iki katından fazla verim elde edilebiliyor. Bu sonuçların şekerpancarı üreticilerini fazlasıyla etkilediğini gözlemliyorum. Umuyorum ki, gelecek yıllarda daha önce mısırda yaşadığımız gibi, şeker pancarında da damla sulama kullanımının yaygınlığı artacaktır”

Ürün gamı en geniş firmayız

Etkinlikte ikinci konuşmayı yapan Eurodrip Ürün Satış ve Pazarlama Müdürü Yahya Karadede de Eurodrip’in ürün gamı en geniş firma olduğunu söyledi. Bu özellikleri ile piyasada bir adım öne çıktıklarını belirten Karadede, “Toprak üstü-toprak altı, yağmurlama sistmeleri , basınç ayarlı ürünler gibi her türlü ihtiyaca yönelik ürünlerimiz ile hizmet sunabiliyoruz. Zira, her çiftçinin şartlarının ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu biliyoruz. Bizi tercih eden çiftçiler, bütün ihtiyaçlarını tek elden karşılayabileceklerdir”

Seneye 250 dekara çıkaracağım

Son olarak Tarla Sahibi Paşa Korkmaz konuşma yaptı. Korkmaz, seneye damla sulama uygulamasını 250 dekarda gerçekleştireceğini dile getirerek, “ Bu yıl Eurodrip firması ile çok güzel bir işbirliği yaptık. Gelecek yıllarda da buna devam edeceğiz. Özellikle çok ciddi su ve enerji tasarrufu yaptık,hemde 2 kat verim aldık. Yapılan proje Türk tarımına ve Konya Havzasına nefes aldıracak ” dedi.

Etkinlikte işbirliği yapılan BASF ve Sektör Tarım yetkililerinin sunumlarından sonra yemeğe geçildi. Etkinlik, üreticilerin tarlayı incelemesinin ardından son buldu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap