Rusya ile Azerbaycan Arasında Tarım Ticareti Beş Yılda 1,5 Kat Arttı

60

Tarımda ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Rusya-Azerbaycan Tarımsal İşbirliği Çalışma Grubu’nun Rusya Tarım Bakanlığı’nda düzenlediği bir toplantının konusuydu. Oturuma, iki ülkenin Tarım Bakan Yardımcıları ve çalışma grubunun eşbaşkanları Sergey Levin ve Elchin Zeinalov başkanlık etti.

Azerbaycan, yerli tarım ürünlerinin ilk on alıcısı arasında yer almaktadır. Ülkeye yapılan tarımsal ihracat geçen yıl yüzde 12 artarak 698 milyon dolara ulaştı. Bu arada Rusya, buğday, şekerleme, kümes hayvanları, sosis, konserve sebzeler, margarin ve sos arzını artırma potansiyeli gösteriyor. Sergey Levin, ülkenin Azerbaycan pazarındaki konumunu güçlendirmek için Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yetkili bir temsilcinin yıl sonuna kadar Azerbaycan’a gönderileceğini vurguladı.

Katılımcılar ayrıca veterinerlik ve bitki sağlığı denetimi, bitki çeşitliliği tescili ve testi ile yatırım projelerinin uygulanmasında işbirliği konusunda istişarede bulundular. Görüşmede bir diğer odak noktası ise Azerbaycan’dan domates ve elma tedarikinin güvenliğiydi. Mevcut durumda, işletmelerin çoğu halihazırda sevkiyat yapabiliyor. İki ülkenin yetkili makamlarının bu alandaki çalışmaları devam ediyor.

KAYNAK: GROWTECH

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap