Rize çayını dünya pazarlarına açan proje

Türkiye’de ve dünyada sudan sonra en sık tüketilen içecek olan çay, ekonomik değeri bakımdan Türkiye için önemli tarım ürünlerinin başında geliyor. Dünyadaki üretim büyüklüğüne bakıldığında Çin ilk sırada yer alırken, Türkiye 77 bin hektarlık alana yayılan çay üretimiyle beşinci sırada yer alıyor. Ancak üretimin büyük bölümü iç piyasaya sürülüyor. Ürün farklılaştırılması gerçekleştirilemediği için ihracat potansiyelinden yeterince faydalanılamıyor. Doğu Karadeniz bölgesinin kilit sektörü olan çaycılık, üretim kapasitesine kıyasla dünya pazarlarında olması gereken düzeyde yer almaması nedeniyle Türkiye ekonomisinin yanı sıra bölge ekonomisine de potansiyel katkıyı sağlamıyor.

Rize Çayi Dünya Pazarlarina Açilacak

Türk çayının dünya pazarında bilinirliğinin sağlanması ve daha çok talep edilmesi için çay sektörünün rekabet gücü ve kalitesinin artırılması, bu yönde sürdürülebilirliğin sağlanması ve sektördeki aktörler arasında işbirliği ve koordinasyonun güçlendirilmesi gerekiyor. Bu kriterler doğrultusunda önemli bir proje geliştiren Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Rize Ticaret Borsası ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Rekabetçi Sektörler Programından yararlanmak amacıyla Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesini sundu.

Proje kapsamında çay ve çay ürünlerinin kalite ve kontrolünü daha sağlıklı bir şekilde yapmak ve ürün geliştirme faaliyetlerine katkı sağlamak için kurulacak çay işleme ve paketleme tesisleri, tüm KOBİ’lerin kullanımına açık olacak. Ayrıca Rize Ticaret ve Sanayi Odası ve Rize Ticaret Borsası, çay işleme sırasında oluşacak atıkların değenlendirilmesi için bir Geri Dönüşüm Tesisi kuracaklar. Böylelikle bu kıymetli ürünün atığı dahi her yönüyle değerlendirilecek. Rekabetçi Sektörler Programında yer alan ve 10 milyon Avro yatırımla desteklenen Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi, KOBİ’lere Ar-Ge ve inovasyon konularında destek de sağlayacak.

Siyah ve yeşil çay gibi farklı çay çeşitlerinin üretileceği tesisin uygulamalı Ar-Ge Bölümünde, iki adet pilot çay üretim hattı, çay paketleme ünitesi ve çay analiz ve Ar-Ge laboratuvarı, Eğitim ve Danışmanlık Bölümünde ise, Kalite Kontrol ve İyileştirme Birimi, Pazarlama ve Dış Ticaret birimi ve çay kütüphanesi yer alıyor.

Rize Çayi Tescilleniyor

Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi, yeni teknoloji ve araştırma yöntemlerinin uygulanmasıyla özellikle kalite ve ürün standartları bakımından KOBİ̇’lerin rekabet güçlerini artırmayı ve üretim maliyetlerini düşürürken verimliliği yükseltmeyi hedefliyor. Kurulacak araştırma merkezi sayesinde KOBİ’ler yeni üretim teknikleriyle ürettikleri çayları piyasaya sunma imkanına kavuşurken, paketleme sistemine sahip olmayan çay üreticileri de merkezin çay paketleme tesisinden yararlanabilecek.

Proje kapsamında ayrıca Rize çayının markalaşması için yurtiçi ve yurtdışına tanıtımlar yapılacak, KOBİ’lere pazara giriş aşamasında destek olmak için danışmanlık ve eğitim hizmetleri de verilecek.

Dünya Pazarlari İçin Yeni Ürünler, Yeni Tatlar

Kurulacak olan merkezde yapılacak araştırmalarla dünya pazarlarında tüketicilerin talep ettiği farklı çay çeşitleri de belirlenecek. Talepler doğrultusunda yüksek teknoloji üretim teknikleri ile çayın ürün çeşitliliği artırılacak ve Türk çayının yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda daha geniş paya sahip olmasının önü açılacak.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap