Özka Lastik Tarım Sektörünün Kalbi Farm Progress’teydi

Zirai ve iş makinesi lastikleri sektöründe güçlü üretimiyle Türkiye’nin sanayi devleri arasında boy gösteren ÖZKA Lastik, ABD’nin Iowa eyaletinde gerçekleşen ve tarım sektörünün en büyük açık hava etkinliklerinden biri olan Farm Progress Show’da tüm dünyadan sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Tarım teknolojileri ve ekipmanlarının en son gelişmelerine ev sahipliği yapan Farm Progress, 30’dan fazla ülkeden katılımcıyla tarım ekipmanı üreticilerinden tohum şirketlerine, hayvancılık üreticilerinden teknoloji sağlayıcılarına kadar sektör temsilcilerini buluşturdu.

Özka Lastik

 

Cirosunun %9’unu onlarca global markanın rekabet ettiği Amerika pazarından elde ediyor

Türkiye’nin önde gelen zirai ve iş makinesi lastikleri üreticisi Özka Lastik, Farm Progress Show’da tarım sektöründeki varlığını bir kez daha gösterdi. 2000 dönümden daha büyük bir alanda düzenlenen fuar, 30’dan fazla ülkeden %90 üzerinde katılımcıyla gerçekleşti. ABD distribütörü CMA L.L.C. vasıtasıyla fuara katılan ÖZKA Lastik, trendleri yakından takip eden yenilikçi ürün gamı ile dikkatleri çekti.

Fuarda yoğun ilgiyle karşılaşan ÖZKA Lastik, distribütör kanalıyla satış gerçekleştirdiği Amerika ve çevre pazarlarla ilgili gelişmeleri ve global trendleri yakından takip etti. Traktör arka, traktör ön, biçerdöver, sulama, bahçe-tarla, römork, iş makinası, forklift, kamyonet-minibüs ve askeri lastik kategorilerinde konvansiyonel ve radyal lastik gruplarında geniş bir ürün yelpazesi sunan ÖZKA Lastik, cirosunun %9’unu onlarca global markanın rekabet ettiği Amerika pazarından elde ediyor. Marka, 2023 sonu itibarıyla Amerika pazarında yüzde 45 % büyüme hedefinde.

Radyal lastiklere eğilim artıyor

Geniş tarım alanları dolayısıyla büyük bir pazar olan Amerika’da tarım sektörü, teknolojiye olan ilgisi ile dikkat çekiyor. Yenilikçi teknolojilerin yoğun olarak kullanıldığı Amerika pazarı, üretkenliği, verimliliği ve sürdürülebilirliği artıracak tarım teknolojilerine eğilim gösteriyor. GPS destekli hassas tarım, robotlu sağım makineleri, dikey tarım, IOT ve veri analitiği gibi birçok teknolojinin sıklıkla kullanıldığı Amerika pazarı, zirai ve iş makinesi lastiklerinde de yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor. Daha geniş bir temas alanı sağlayarak yüksek çekiş gücü, daha iyi stabilite ve daha az yuvarlanma direnci sunan son teknoloji radyal lastikler, ÖZKA Lastik ürün gamında öne çıkıyor.

Dünya markası olma yolunda

Dünyada dev lastik markaları ile rekabet halinde olan %100 yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, her geçen yıl artan üretim kapasitesi ve genişleyen satış & dağıtım ağı ile büyümesini sürdürüyor. Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve Kocaeli’nde yaklaşık 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrika ve depoya sahip olan ÖZKA Lastik, üretiminin 65%’ini dünyada 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Markanın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap