ORTA ANADOLU UN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ SEKTÖR TOPLANTISI’NA SAYILI GÜNLER KALDI

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği (OAUSD) ev sahipliğinde, 30 Eylül – 2 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan “2022 Hasat Sezonu Sonrası Sektörel Bakış ve Beklentiler” konulu sektör toplantısına sayılı günler kaldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF)’ın da katılımıyla gerçekleşecek olacak toplantıda hasat sonrası sektör ve piyasa analizi, sektörün mevcut durumu ve küresel sorunlar ele alınacak.

ORTA ANADOLU UN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ SEKTÖR TOPLANTISI’NA SAYILI GÜNLER KALDI

ORTA ANADOLU UN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ SEKTÖR TOPLANTISI’NA SAYILI GÜNLER KALDI

Konya’da düzenlenecek olan, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ve TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın konuşmacılar arasında yer alacağı organizasyonda; un, makarna ve yem sanayicileri, tüccarları, tedarikçileri, değirmen makinecileri, depolama ve lojistik gibi birçok sektör paydaşı bir araya gelerek hububat sektörünün güncel durumunu ve geleceğini değerlendirecek. Türkiye’de yüzde 20 pazar payıyla ithal buğday tedarik pazarında özel sektör lideri olan ve “Türkiye’nin 500 Büyük Şirketi” sıralamalarında ilk 150’de yer alan Taban Gıda toplantının sponsorları arasında yer alıyor.

Sektörün önemli organizasyonlarından biri olan toplantıda; 2022 hasat sezonu sonrası sektör ve piyasaların analizi, sektörün güncel durumu ve küresel sorunlar, dünya tahıl politikaları ve ticaret konuları ele alınarak yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerilerinin ortaya konulması hedefleniyor.

“Sektörümüzün önemli organizasyonlarından birinin destekçisi olmak bizim için önemli bir sorumluluk.” diyen Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da hububat sektörünün önde gelen kamu ve özel kurumlarıyla ‘OAUSD Sektör Toplantısı’nda bir araya geleceğiz. Sektör için atılması gereken adımları tartışacağız, çözüm yolları arayacağız. Üretimin desteklenmesi, un ihracatçılarının sorunlarının giderilmesi, dünyadaki tahıl politikaları ve ticaret konuları ile alakalı yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini tartışacağız. Toplantı sonrası; sektörü rahatlatmaya yönelik eylem planlarının belirlenmesi ve en kısa sürede uygulamaya alınması ile sektör paydaşlarımızın desteklenmesini umuyorum.” dedi.

ORTA ANADOLU UN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ SEKTÖR TOPLANTISI’NA SAYILI GÜNLER KALDI

Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “Eskisi gibi kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna gelebileceğimizi düşünüyorum” “Yaşadığımız pandemi dönemi ve sonrasında ortaya çıkan Rusya-Ukrayna savaşı ile önemi çok daha fazla belirginleşen başta tahıl grubu olmak üzere gıda ürünleri önümüzdeki dönemin de en önemli konuları arasında yer alacak. TMO’nun son buğday hasat döneminde açıkladığı yüksek buğday alım fiyatı ile buğday üretimine ne kadar önem verdiği açık bir şekilde görüldü.” diye belirten Hacıhaliloğlu “Toplantıda bu adımın etkileri ve bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili somut kararlar alınabileceğini umuyorum. Yine buğday gibi diğer stratejik ürünler için atılması gereken adımları kararlaştırıp, kısa sürede bu ürünlerde eskisi gibi kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna gelebileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap