Organik Deriden Üretilen Letamin Yoğun İlgi Görüyor

Letafet A.Ş’nin Türkiye’nin ilk ve tek hayvansal kaynaklı organik gübre üretim tesisinde üretilen Letamin, Aralık ayında Antalya’da gerçekleşen Growtech fuarında büyük ilgi gördü.

Türkiye’de ilk kez sığır derisinden üretilen Letamin serisi organik gübrelerini fuarda görücüye çıkaran Letafet, geliştirdiği teknolojiyle organik deri yan ürünlerinin ekonomiye nasıl katma değerli olarak kazandırıldığını anlattı.

Letafet, depolanması önemli sorunlar oluşturan organik deri yan ürünlerinin ekonomiye katma değerli olarak yeniden kazandırılması amacıyla 2011 yılında grup şirketleri ile birlikte Ar-Ge faaliyetlerine başladı ve proje sonunda bu yan ürünlerden hayvansal kaynaklı amino asit içerikli gübre ürünleri geliştirildi.

Letamin yüzde 60’a varan verim artışı vaat ediyor
2013 yılı itibarı ile Letafet, grup şirketiyle birlikte Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü onaylı Türkiye’nin ilk ve tek hayvansal organik gübre üretim tesisinde organik gübre üretimine başladı. Proje kapsamında, Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m2’lik alanda yılda 3.000 ton hayvansal kaynaklı organik gübre üretiliyor.

Türkiye’de ilk defa hayvansal kaynaklardan üretilen ve Letamin serisi olarak adlandırılan yüksek organik azot içerikli protein kaynağı ürünlerin uygulandığı alanlarda bitki daha iyi beslenerek mahsulde %60’a varan verim artışı elde ediliyor. Letamin, bitkilerin rengini, kokusunu, lezzetini, kalite ve verimini artırıyor; çürük oranını da düşürüyor.

‘İthalata bağımlı gübre sektörüne umut oldu’
Hayvansal kaynaklı amino asit içerikli organik gübrelerin Türkiye’de ilk kez üretildiğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Yurdakul Temel “Bilindiği gibi amino asit içerikli organik gübreler, bitki gelişimi ve ürün verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Bu tip ürünler tarım sektörü tarafından yoğun olarak talep ediliyor. Üretime başlamadan önce sektör amino asit esaslı bitki besin ürünleri açısından yurt dışına bağımlıydı ve özellikle uzak doğu ülkelerinden ithalatı yapılıyordu. Ancak hayvansal kaynaklı gübrelerin ithalatının yasak olması, bu ürünlerin sektör tarafından kullanılmasına büyük engel teşkil etmekteydi. Bu anlamda tarım sektörü bitkisel kaynaklı gübreleri tercih ediyor ya da hayvansal kaynaklı gübreler kaçak yollarla Türkiye’ye ithal ediliyordu. Projemizde çevre, insan, hayvan ve halk sağlığı parametreleri açısından güvenli ve kontrol altında üretilmiş, yüksek kalitede faydalı ürünler geliştirerek bu alandaki yurt dışına bağımlılığı azaltmayı, hatta ihracat imkânı oluşturmayı hedefledik. 2011 yılında başlayan projemiz sayesinde deri sanayinin büyük sorunu olan katı organik yan ürünlerden Türkiye’nin ilk hayvansal kaynaklı amino asit içerikli gübresini ürettik ve bu konuda ülkemizdeki ilk tescili alarak üretime başladık” dedi.

Letamin Nedir?
Letamin memeli hayvanların derilerinde, kemiklerinde ve bağ dokularında bulunan çok özel bir protein olan kollajenin hidrolizasyonu sonucunda elde edilir.

Letamin Serisi ürünler, bitki beslemede N,P,K ve L-Amino Asitler gibi esansiyel birçok yapıyı içeren hayvansal menşeili sıvı kompozisyonlardır. Letamin, her türlü bitki beslemede rahatlıkla kullanılabilecek yüksek organik azot içerikli bir protein kaynağıdır. Letamin yaprak gübresinden, damlama sulama gübrelerine kadar çok geniş kullanım alanı olan organik bir gübredir. Letamin, İtalyan ILSA Firması ile yapılan lisans sözleşmesi gereği patentli FCEH(Full Controlled Enzmatic Hydrolisation) metodu ile üretim yapılarak elde edilir.

Bunları da beğenebilirsin