TürkTraktör, Çiftçi Eğitim Seti projesiyle modern tarımı destekliyor

TürkTraktör, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirdiği Çiftçi Eğitim Seti projesiyle modern tarım bilincini geliştiriyor.

TürkTraktör, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ortaklığı ile Çiftçi Eğitim Seti projesine imza attı. Tarımsal bilinçlenmenin arttırılmasına yönelik 20 farklı konuda hazırlanan kitap seti; Türk çiftçisine hediye edilecek.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kurduğu işbirliğiyle TürkTraktör; çiftçiler için temel başvuru kaynağı olacak Çiftçi Eğitim Seti projesini duyurdu. Sektöründe bir ilki gerçekleştiren TürkTraktör, 600 bin kitabı müşterilerine ücretsiz dağıtacak.

Tarımsal eğitime yönelik 600 bin kitabı çiftçilerimize sunuyoruz

Gıda Tarım ve Hayvacılık Bakanı M. Mehdi Eker ve TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta’nın katılımıyla, 9 Aralık 2011’de, Ankara Rixos Otel’de Çiftçi Eğitim Seti tanıtım toplantısı düzenlendi. Türk çiftçisine içeriği ile kaynak olacak kitap seti, tarıma ilişkin pamuk yetiştiriciliği, küçükbaş hayvancılık, pirinç yetiştiriciliği ve tarım makinaları kazalarını önlemek gibi 20 farklı konuda eğitici bilgilere yer vererek bilinçli tarım hakkında ipuçları sunuyor.

Makineleşme, teknoloji ve doğru bilgi aktarımının tarımdaki önemine değinen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker konuşmasında, “TürkTraktör işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında; tarımsal eğitime yönelik 600 bin kitabı çiftçilerimize sunuyoruz. Uzmanlar tarafından hazırlanmış bu eğitim seti, çiftçilerin ihtiyaç duyabileceği her konuda danışabileceği bir kaynak olma niteliği taşıyor. Doğru bilgi kullanımı, üretimde profesyonelleşme, tarımda makineleşme, yenilikçi teknolojiler ile tarımsal hasılanın ve verimliliğimizin daha da artacağına inanıyoruz. TürkTraktör’e bu projenin gerçekleştirilmesindeki değerli katkıları ve işbirliğinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

600 bin kitap ücretsiz olarak çiftçiyle buluşuyor

Tarım alanındaki bilinçlendirme çalışmalarının önemini vurgulayan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta konuşmasında; “57 yılı aşkın süredir çiftçilerin yanında yer alan TürkTraktör olarak, tarım sektörünün karşı karşıya olduğu zorlukların farkındayız. İklim değişikliği, emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar ve dünya çapında yaşanan ekonomik değişimler çiftçilerin gelirini doğrudan etkilemektedir” dedi. Votta tarımsal bilinçlenmenin önemini vurgulayarak, “Sektörün bir parçası olarak, Türk tarımına duyduğumuz sorumluluğun, makineleşmenin ötesinde olduğunu hissediyoruz.

Bu amaçla, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte, çiftçilerin bilinçlenmesini arttırmaya yönelik bir proje geliştirdik. Proje kapsamında müşterilerimize, ürün yetiştiriciliğinden tarımsal girdi yönetimine kadar birçok temel konuyu içeren, 600 bin adet kitabı hediye etmekten mutluluk duyuyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Marco Votta, “Modern ve profesyonel tarım tekniklerinin uygulanması, tarımda makineleşmenin doğru yönetilmesi ve tarımsal bilinçlenme; verimliliğin artırılmasında büyük bir önem taşıyor. Dünyanın en büyük tarım sektörü sıralamasında yedinci sırada yer alan Türkiye tarım sektörünün, yetiştiricilik ve tarımsal işletme yönetim tekniklerinin geliştirilmesiyle, verimini daha da arttıracağına gönülden inanıyoruz” dedi.

“Çiftçiler okuyor, ekinler büyüyor”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TürkTraktör, 600 bin kitabı ücretsiz sağlayarak çiftçilerin eğitiminde bir ilke imza atıyor. Bakanlık ve TürkTraktör işbirliği ile hazırlanan proje “Çiftçiler okuyor, ekinler büyüyor” sloganıyla hayata geçiriliyor.

Çiftçiler ile yeni nesil çiftçi adayları için önemli bir başvuru kaynağı olacak “Çiftçi Eğitim Seti” 20 kitaptan oluşuyor.  Kitap setinden 30 bin set diğer bir deyişle 600 bin kitap TürkTraktör bayileri aracılığıyla çiftçiye dağıtılarak üreticilerin daha az maliyetle daha yüksek kazanç elde etmesine katkı sağlanması hedefleniyor. “Okuyan çiftçi, mutlu çiftçi” diyerek yola çıkan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçinin tarıma bakış açısını değiştirmeyi amaçlıyor.

Bakanlığın ve üniversitelerin uzman kadroları tarafından hazırlanan “Çiftçi Eğitim Seti”nde buğday, ayçiçeği, çeltik, mısır, pamuk, domates, patates, soğan, zeytin, bodur elma, kavun-karpuz ve yem bitkileri yetiştiriciliği, silaj yapımı tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor. Koyunculuk ve süt sığırcılığı kitapları ile hayvancılığa ivme kazandırmayı hedefleyen proje ayrıca, “Tarımsal sulama yöntemleri, tarım alet ve makineleri bakımı, tarım makineleri kazaları” kitapları ile de yeni tarım teknolojileri hakkında üreticiyi bilgilendiriliyor.

Özellikle küçük ve orta boy üretici esas alınarak hazırlanan bu seride teknolojiye dayalı üretimi teşvik edici konulara ağırlık veriliyor. Ayrıca verilen kitap setinin yeterli, anlaşılır ve yeni gelişmeleri kapsayıcı nitelikteki içeriğiyle, çiftçilerin her daim başvuracağı bir kaynak oluşturulması amaçlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap