Kuru Üzüm İhracatçıları Tüketicilere Ulaşacak!

Kuru Üzüm İhracatçıları Tüketicilere Ulaşacak!

Çekirdeksiz kuru üzüm bisküvi ve unlu mamuller sanayi sektörlerinin hammaddesi konumundayken, pandemiyle birlikte nihai tüketicinin evde yaptığı bisküvi, kek, ekmek, kurabiye ve diğer unlu mamullere lezzet katar konuma geldi.

Kuru üzüm ihracatçıları, bireysel tüketiciye doğrudan ulaşmak için e-ticaret kanallarıyla ürün satışına yoğunlaşacak.

Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, pandemi sonrasında çekirdeksiz kuru üzümde tüketici profilinde bir değişim yaşandığını dile getirdi.

 

İngilizlere, daha fazla kuru meyve ye çağrısı

Konferansa misafir konuşmacı olarak katılan Phil Gowland ise, İngiltere’de kuru meyve tüketimini arttırmaya yönelik kampanya çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İngiltere’de 2021 yılında EATMOREDRIEDFRUIT  (daha fazla kuru meyve ye) sloganı ile yürütülen projenin amacının kuru meyvelerin sağlığa faydaları konusunda farkındalık arttırmak ve önümüzdeki 5 yılda kuru meyve tüketimini arttırmak, diğer yandan da kuru meyvelere ilişkin olumlu bir algı yaratmak olduğunu ifade eden Gowland, EATMOREDRIEDFRUIT  (daha fazla kuru meyve ye) sloganı ile yürütülen projeyle 26 milyondan fazla kişiye ulaşıldığını projenin Türkiye, İngiltere, ABD, Güney Afrika, İtalya, Arjantin ve Avustralya’daki paydaşların ve INC’nin desteğini aldığını sözlerine ekledi.

Sağlıklı sofraların vazgeçilmezi konumundaki çekirdeksiz kuru üzümün tüketimini arttırmaya yönelik projelere destek veren Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın, 2021 yılı toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda 21 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

2021 Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın başkanlığına Türkiye’den Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, başkan yardımcılığına Avustralya’dan Mark King ve katipliğe Türkiye’den Ece Tırkaz seçildi.

Konferansta, katılımcılar dünya kuru üzüm üretimi ve pazarlaması hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Toplantıda ayrıca dünya genelinde etkisini daha fazla gösteren iklim değişikliği ile salgın hastalık, kuraklık gibi olağanüstü doğa olaylarının önümüzdeki dönemde üretime yönelik olumsuz etkilerine yönelik kaygılar da dile getirildi.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap