Kaliforniya’da Yer Alan Grimmway Çiftlikleri’nde Kullanılan Yeni Turp Toplama Makinesi – “Kuzey Amerika Tarımında Popüler Bir Ürün: Otomasyon”

Geçtiğimiz hafta Koppert Machines, Kaliforniya’da bulunan Grimmway Çiftlikleri’ne yeni bir turp toplama makinesi tedarik etti. Kaliforniya Orta Vadisi’nde yer alan şirket en çok havuçlarıyla ünlü, fakat yıl boyu aralarında turpun da bulunduğu 65 başka mahsul de üretiyor. Bu mahsuller Cal-Organic markası altına piyasaya sürülüyor.

322

Paul Koppert, Kaliforniya’da yaptığı geziyle ilgili düşüncelerini “O göz alabildiğince uzanan turp tarlalarını görmek muhteşem,” diye ifade ediyor. Paul, “Amerika Birleşik Devletleri her halükârda büyük bir turp pazarı, fakat hasat işçisi eksikliğinden ötürü otomasyon gittikçe daha da önemli bir mesele haline geliyor. Bugünlerde işçiler çoğunlukla Meksika’dan geliyor, ama bu durum git gide daha da pahalı bir hal alıyor ve ayrıca işçi bulmak da giderek zorlaşıyor,” diyor.

Paul, “Grimmway Çiftlikleri açısından bu, iki yıl önce bir tohum makinesi, ondan altı ay sonra da dağınık turpları toplamak amacıyla kullanılacak bir hasat makinesi ile renkli ve kırmızı turplar için bir işlem hattı almak üzere bizimle iletişime geçmek için yeterli bir sebepti” diyor. Turp işleme süreci, Koppert Machines’in toplama makinesiyle daha da kapsamlı hale getirildi. “Haftada birkaç hektarlık alandan turp toplanıyor, yani makine kesinlikle bu işe damgasını vuracak. Kendini kanıtladıktan sonra da kesinlikle daha fazla makinenin sürece eklenmesi bekleniyor,” diye ekliyor.

Makine imalatçısı, Grimmway için özellikle büyük turpları toplamaya uygun bir açık hava makinesi tedarik etti. Bu makinede 14 şerit arasındaki aralıklar daha büyük ve bu durum Alman turbu yetiştiricileri için bunu ilgi çekici bir makine haline getiriyor. Paul, “Grimmway bir yatak üzerinde on dört sıra halinde hasat topluyor, bir demette on ile on iki turpla saatte 4 bin demete ulaşıyor,” diyor.

 

Makinenin eşsiz yanı, tamamen elektrikle çalışması. Ayrıca Koppert, makinenin üzerine bir jeneratör grubu yerleştirme ya da jeneratör grubunu makinenin arkasından gelecek bir yük arabasına koyma seçeneğini de sunmuş. Paul, “400 metreye varan uzunluklara sahip arazilerden söz ediyoruz, yani ortalama bir seradan daha geniş bir alan. Gerçekten metrelerce çalışabilirler,” diye sözlerini bitiriyor.

 

Kaynak: GROWTECH

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap