Kadın çiftçiler, Şekerbank’ın desteğiyle girişimci oluyor…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı ve Şekerbank’ın desteği ile son üç yıldır sürdürülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında 2017’nin en iyi projeleri ödüllendirildi.

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” ödül töreni, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ev sahipliğini yaptığı törende, kadın çiftçilere ödüllerini Emine Erdoğan verdi.

“Kadınların sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşması çok önemli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kadınlarımız hayatın her alanında, evde, işte, tarlada varlık gösteriyor; birikimlerini ortaya koyuyorlar. Yaptıkları işlerle gurur duyduğumuz nice kadınımız var” dedi.

Emine Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti. “Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp bereketleniyor. Şu bir gerçek ki, kadınlar yaptıkları işe yüreklerini koyuyorlar. Tarım gibi ülkemizin önemli konularından birinde kadın çalışkanlığının ayrıca çok değerli olduğuna inanıyorum. Tarımdaki istihdamın yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor. Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü olmamızda kadınlarımızın büyük emeği var. Fakat bu emeğin yeterince fark edilmediğini görmek, gerçekten üzüntü verici. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi programı, bu anlamda kadınların sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşması adına son derece önemli bir adımdır.”

Projenin sponsoru Şekerbank’ı kutlayan Emine Erdoğan, kadınların güçlendirilmesine hizmet eden bu desteğin diğer kuruluşlara da örnek olması temennisinde bulundu.

“Çiftçi kadınlar toplumun sigortasıdır”

Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, girişimci kadınlar başta olmak üzere projeye destek veren Şekerbank’a da teşekkür ederek konuşmasına başladı. “Tarım ve kadın bizim için iki ana değerdir.” diyen Fakıbaba, “Tarlada üreten, evini yöneten, ailesini besleyen, çiftçi kadın toplumun sigortasıdır. Çünkü kadınlar üretecek, Anadolu büyüyecek ve Türkiye daha da gelişecektir, güzelleşecektir. Kadın elinin dokunmadığı bir medeniyetin geleceği yoktur” diye konuştu.

Türkiye’nin gelecek planlamalarında tarımın çok büyük bir yeri olduğunu ifade eden Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu yüzden her köyü, hatta her karış toprağı bir proje ve işletme olarak görüyoruz. Kadın çiftçilerimizi desteklerimizle, projelerimizle ilgili bilgi almaları için en yakınlarındaki Bakanlığımızın kurumlarına bekliyoruz. Bakanlık kapılarımız sonuna kadar kadınlara açıktır” dedi.

“Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında 82 bin çiftçi ailesine ulaştık”

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, törenin açılışında yaptığı konuşmasında 64 yıl önce sürdürülebilir tarımın ve kırsal kalkınmanın finansmanı için kurulmuş olan Şekerbank’ın bugün de aynı misyonla Türkiye’nin dört bir yanındaki üretenleri desteklediğini belirtti. “Tarım bankacılığı Şekerbank’ın genlerinde var” diyen Taze, “Köyden kente göçü önlemek amacıyla hayata geçirdiğimiz ve bugüne kadar 82 bin çiftçi ailesine ulaştığımız Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında kırsaldaki girişimci ve proje üreten kadın çiftçilerimizi destekliyoruz. Kırsal kalkınmaya dayalı sürdürülebilir ekonomik büyüme için çalışmaya ve kırsaldaki kadın girişimcilerimizin projelerini hayat geçirmelerine destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

16 ilden 1.270 proje katıldı

Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat olmak üzere 16 farklı ilden 1.270 kadın çiftçinin projeleriyle katıldığı “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın 2017 yılı birincisi Kahramanmaraş’tan Sultan Kaçamaz oldu. Kaçamaz, bölgede yetişen sumak bitkisinden elde edilen baharatın kullanımına yönelik “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesiyle bu yılın Türkiye birincisi seçildi. Program kapsamında Türkiye ikincilik ödülü Batman’dan “Çıtır Çileğim” projesi ile 26 yaşındaki Lale Basut’a verildi. Programın Türkiye üçüncülük ödülü ise Samsun’dan “Ayşe Hanım’ın Çiftliği” projesi ile Ayşe Akkuş’un oldu.

Bu yılın jüri özel ödülü ise Aydın’dan Hafize Altınay’a gitti. Altınay, bölgede üretilen kestanenin işlenmesi için tesis kurulmasını önerdiği “Dağların Ekmeği Ballandı” projesiyle jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap