Kadın Çiftçiler Aile Çiftliklerinin Geleceğini Büyütüyor

60

Bugün Kansas’ta aile çiftliği sahibi yaklaşık 20,000 kadın bulunuyor; bu rakam, USDA’nın Ulusal Tarım İstatistikleri Servisine göre (2017) yarım yüzyılda istikrarlı bir şekilde artış göstermiş. Aile çiftliklerinde ortak ve kiracı konumunda 10,000 kadın daha bulunuyor. Bu da tüm üreticilerin yüzde 36’sının kadın olduğu ve tüm çiftliklerin yüzde 56’sında da en az bir kadın karar mercii olduğu anlamına geliyor. Bu çalışkan tarımcılar, toplamda 20,000,000,000 akrelik bir arazi işletiyor. Arazi alanları, Sunflower Eyaletinin bol güneşli tarlaları boyunca uzanan çiftlik arazilerinin yaklaşık yüzde 40’ına denk geliyor ve sayıları hızla artıyor.

Peki Kansas’ta nasıl ve neden bu kadar kadın çiftçi oldu?

Amerika’daki çiftliklerin yüzde 96’sının ailelere ait olması ve ortalama çiftçi yaşının 60’a dayanmasıyla birlikte Kansas’ta ve meyve veren arazilerde doğal bir liderlik ve mülkiyet geçişi gerçekleşiyor. Gelecek kuşak çiftliklerinde, önemli kararları bir kadının alması ihtimali çok daha yüksek. St. John, Kansas’ta (nüfus 1,390) 4 Star Hydroponics Topraksız Tarım işletmesi sahibi Alisha Mawhirter bunun en güzel örneği.

Alisha, ailesinin her yıl 2,000 akrelik ihracat ürünü yetiştirdiği St. John yakınlarında geleneksel bir çiftlikte büyümüş. Alisha, 4 Star Hydroponics’in kurucusu Rita Taylor’la tanıştığında topraksız tarıma ve küçük esnaf olarak kendi patronu olmaya merak salmış ve 2019 yılında iyi bilinen bir serayı satın almış. Samimi, amacına güdümlü ve tuttuğunu koparan biri olan Mawhirter şöyle anlatıyor: “Girişimci olmayı ve kendi işime sahip olmayı seviyorum. Bana çok uyuyor. Ben böyle biriyim. Topraksız tarım yapmak istediğimi biliyordum. Gıda ürünleri ve mahsul yetiştirmeyi seviyorum ve insanlara yetiştirebileceğimiz en kaliteli ürünleri temin etme fikrine bayılıyorum.
Bununla büyük gurur duyuyorum”. Ailesinin sunduğu müşteri hizmetlerinden ve mallarına olan talebin tekrarlanmasından da açıkça anlaşılıyor.

Babaları veya büyükbabaları halihazırda veya eskiden çiftçi olanların aksine Mawhirter, kendi işini açmasına, yerleşmesine ve topraksız tarımla kapalı mekânda domates yetiştirmek gibi daha modern tarım uygulamalarıyla iştigal etmesine babasının özellikle açık olduğunu söylüyor. Mawhirter, babasının çok destekleyici olduğunu ve halen de desteklemeye devam ettiğini söylüyor. “Babam bir girişimci. Geleceği düşünen ve açık görüşlü biri. İkimiz
de vizyoner, hayalperest ve iyimseriz. Bana öğrettiği en önemli şey, zor da olsa başarısızlıkları kabullenmek ve kendine haksızlık etmemektir. Daima ileri gitmektir. Bana bir keresinde şöyle dedi ‘kimsenin sana sırf kadınsın diye
yapamazsın demesine izin verme. İstediğin şeyin peşinden yürekten koş.’ Ben de tam olarak böyle yapıyorum.”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap