John Deere, CES 2022’de Tam Otonom Traktörü Tanıttı

John Deere, CES 2022’de Tam Otonom Traktörü Tanıttı

CES 2022’deki basın toplantısında, John Deere (NYSE: DE), büyük ölçekli üretime hazır tam otonom traktörünü ortaya çıkardı. Makine, Deere’in 8R traktörünü, TruSet özellikli keski pulluğunu, GPS kılavuz sistemini ve yeni gelişmiş teknolojileri bir araya getirir. Otonom traktör bu yılın sonlarında çiftçilerin kullanımına sunulacak.

Otonom traktör belirli bir amaca hizmet ediyor: dünyayı beslemek. Küresel nüfusun 2050 yılına kadar yaklaşık 8 milyardan yaklaşık 10 milyara çıkması ve küresel gıda talebinin yüzde 50 artması bekleniyor. Ayrıca, çiftçiler bu büyüyen nüfusu daha az kullanılabilir arazi ve vasıflı işgücü ile beslemeli ve değişen hava koşulları ve iklim, toprak kalitesindeki değişiklikler ve yabani ot ve zararlıların varlığı gibi çiftçiliğin doğasında bulunan değişkenler üzerinde çalışmalıdır. Tüm bu faktörler, bir çiftçinin yılın en kritik zamanlarında çiftçilik yapma yeteneğini etkiliyor.

Otonom traktör, 360 derecelik engel algılama ve mesafe hesaplamasını sağlayan altı çift stereo kameraya sahiptir. Kameralar tarafından yakalanan görüntüler, her pikseli yaklaşık 100 milisaniyede sınıflandıran ve bir engelin algılanmasına bağlı olarak makinenin hareket etmeye devam edip etmediğini veya durup durmayacağını belirleyen derin bir sinir ağından geçirilir. Otonom traktör ayrıca, bir coğrafi sınıra göre konumunu sürekli olarak kontrol ederek, olması gereken yerde çalışmasını ve bir inçten daha az doğrulukta olmasını sağlar.

John Deere traktörü sürücüsüz çalıştırmak çok kolay olacak

Otonom traktörü kullanmak için çiftçilerin sadece makineyi bir tarlaya taşıması ve otonom çalışma için yapılandırması gerekiyor. John Deere Operations Center Mobile’ı kullanarak makineyi başlatmak için soldan sağa kaydırabilirler. Makine çalışırken çiftçi, mobil cihazından makinenin durumunu izlerken diğer görevlere odaklanmak için tarlayı terk edebilir.

John Deere Operasyon Merkezi Mobil, canlı videoya, görüntülere, verilere ve ölçümlere erişim sağlar ve bir çiftçinin hızı, derinliği ve daha fazlasını ayarlamasına olanak tanır. Herhangi bir iş kalitesi anormalliği veya makine sağlığı sorunu olması durumunda, çiftçiler uzaktan bilgilendirilecek ve makinenin performansını optimize etmek için ayarlamalar yapabilecekler.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap