İnvenura, B.A.E. ile mutabakat imzaladı

2013 yılından bu yana İzmir merkezli olarak yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren, başta gıda olmak üzere çeşitli ürün gruplarında analiz, denetim & gözetim, bitki koruma ve danışmanlık hizmetleri sunan İnvenura, tüm ithalat ürünlerinin uygunluk analizlerinin yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleri (B.A.E.) hükümetine bağlı Abu Dabi Referans Laboratuvarı ile uluslararası standartlarda numune alımı ve ön analiz konusunda mutabakata vardı.

İmzalanan mutabakat çerçevesinde, ihracat süreci başlamadan B.A.E.’ye ihraç edilen tüm tarım ve gıda ürünleri İnvenura gözetiminden geçirilerek, alınan numuneler analiz için Abu Dabi Referans Laboratuvarı yetkililerine teslim edilecek. B.A.E. gümrük bölgelerinde gerçekleştirilen ve 7 güne kadar süren analiz süreçleri hızlanıp kolaylaşırken, ihracatçıların yaşadığı zaman, ürün ve finansal kayıplar engellenebilecek. Özellikle raf ömrü kısa olan ürünler daha fazla satış şansı elde edebilecek. Mutabakat ayrıca Türkiye’den çıkan ihracat ürünlerinin, B.A.E.’nin yanı sıra Bahreyn, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman gümrüklerinden de geri dönme riskini ortadan kaldıracak. Bu ülkelerin ikili anlaşmaları sayesinde B.A.E.’ye giriş yapan ürünler, aynı rapor ile diğer 5 Körfez ülkesine de sorunsuz ihraç edilebilecek.

Yanı sıra, B.A.E. hükümeti 15 Mayıs itibariyle Lübnan, Mısır, Umman, Ürdün ve Yemen’den bazı meyve ve sebzelerin ithalatını, bu ürünlerin “yüksek oranda pestisit içermeleri” nedeniyle yasakladı. Güvenilir gıdaya yönelik hassasiyetin ve uygulamaların giderek arttığı B.A.E. ile böyle bir dönemde imzalanan mutabakat ile, Türkiye’deki ihracatçılara doğan arz boşluğunu doldurma şansına da sahip olacaklar.

Mutabakat, iki yıl süren görüşmeler sonucunda imzalandı

2016 yılında Türkiye’nin B.A.E.’ye 165,6 milyon dolarlık tarım ürünü ihracatı gerçekleştirdiğini belirten İnvenura CEO’su Burak Karapınar, “B.A.E., bölgeye gerçekleştirilen tarım ihracatımız için oldukça önemli bir merkez. Bölge ülkeleri arasındaki anlaşmalar neticesinde B.A.E.’nin onayından geçen tarım ürünlerimize Bahreyn, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman kapıları da sorunsuz bir şekilde açılıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (T.İ.M.) verilerine göre 2016’da Türkiye bu 6 Körfez ülkesine toplamda 667,2 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdi. İki yıldır süren görüşmeler neticesinde Abu Dabi Referans Laboratuvarı ile imzalanan mutabakat ile İnvenura olarak 667,2 milyon dolarlık ihracatı güvence altına alıyoruz,” dedi. Karapınar, İnvenura’nın numune analizi sonuçlarında herhangi bir sorun tespit edilmeyen ürünlerin, B.A.E.’de gümrükte beklemeden, hızlı ve güvenilir bir şekilde ülkeye sokulup müşterilere ulaştırılacağının altını çizdi.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap