HP ormanları korumak, yenilemek ve yönetmek için Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile çalışıyor

HP Inc. (NYSE: HPQ), Dünya Ekonomik Forumu'nun Sürdürülebilir Kalkınma Etkileri Zirvesi'nde ormanlara katkı sağlayacak bir gelecek yaratmak için uzun zamandır birlikte çalıştığı Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile atacağı adımları duyurdu.

New York şehrinin büyüklüğüne eşit olan 809 km2′ ormanın yenilenmesinde, korunmasında ve muhafaza edilmesinde WWF ile birlikte çalışan HP, 5 yıllık anlaşma kapsamında WWF’in ormanlar için bilime dayalı hedef geliştirmesine, ormanları yenilemenin karbon salınımına ve doğaya sağlayacağı etkiyi belirlemesine ve ormanların daha iyi yönetilmesini sağlayacak çalışmalarına da destek olacak. WWF’in yönettiği yeni inisiyatif kasım ayında başlıyor. İki büyük ormanın yenileme ve yönetme çalışmaları, HP’nin Sürdürülebilir Ormanlar İşbirliği’nde bir ilk olacak.

Dünyanın öncü yazıcı şirketi, WWF ile birlikte çalışarak ormanların korunmasına yatırım yaparken, sürdürülebilir baskı vizyonu için önemli adımlar atıyor. Sürdürülebilir lif kaynakları programlarından daha da kapsamlı bir girişim olan HP’nin Sürdürülebilir Ormanlar İşbirliği, bugün aksiyon alacak şekilde tasarlanmanın yanında diğer şirketleri de gelecek nesiller için orman ekosistemlerini korumaya ve geliştirmeye teşvik ediyor. Şirket, HP cihazlarıyla yapılan baskının doğrudan sorumlu FSC sertifikalı ve geri dönüştürülmüş lif kaynağını artırmasını ve aynı zamanda ormanların gelecek nesiller için yenilenmesine, korunmasına ve daha iyi yönetilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

HP Küresel Görüntüleme ve Baskı Çözümler Başkanı Tuan Tran, konuyla ilgili şunları dedi: “HP uzun zamandır teknolojinin iyileştirdiği bir gelecek hayal ediyor ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için gereken güce de sahip. Bu yüzden sektörümüz, müşterilerimiz ve topluluklarımız için ormanların yenilenmesini ve korunmasını sağlayarak baskı dünyası için ormanlara fayda sağlayan bir gelecek oluşturmak için Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, FSC ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz.”

Ormanlara Fayda Sağlayan Bir Gelecek
HP, 5 yıllık anlaşma üzerinden Brezilya’da tehlike altındaki Atlas Ormanları’nın bir kısmını yenilemesi ve Çin’de devletin sahip olduğu tarla ve ormanlık alanlarda sürdürülebilir yönetimi iyileştirmesi için WWF’e 11 milyon dolarlık katkıda bulunacak. Böylelikle toplamda 809 km2‘lik bir alan koruma altına alınmış olacak.

HP aynı zamanda WWF’in ormanlar için geliştireceği bilime dayalı hedeflere de katkıda bulunacak. İki kuruluş arasındaki iş ortaklığı, anahtar bölgelerde ihtiyaç duyulan ormanların niteliği ve niceliği hakkında ihtiyaç duyulan rehberliği sunacak. Aynı zamanda insanlara, bitkilere ve hayvanlara katkıda bulunan orman ekosistemlerinin ve doğanın yenilenmesine ve korunmasına da yardımcı olacak. HP, aynı zamanda şirketlerin çeşitli koruma çalışmalarıyla ilgili iklim, su ve biyolojik çeşitlilik faydalarını tahmin etmelerine yardımcı olacak dış araçların geliştirilmesini destekliyor.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı ve CEO’su Carter Roberts da “Dünyanın dört bir tarafındaki ormanların azalması iklim dengesini gittikçe bozuyor ve milyarlarca yaşamın ve geçim kaynağının devamlılığını sağlayan zengin biyolojik çeşitliliği tehdit ediyor. Küresel kaybı ve ormanların azalıyor olmasını tersine çevirmek için şirketlerin kendi tedarik zincirlerinin ötesine bakması ve bu kritik ekosistemleri yenilemek için önemli stratejileri yürürlüğe alması gerekiyor. HP’nin yeni projesi, anlamlı ve uzun süreli bir değişim sunma ve diğer sektör liderlerini harekete geçirme potansiyeline sahip” dedi.

Bir Eylem Çağrısı
Her bir dakikada 27 futbol sahası büyüklüğünde orman, tüm kaynaklarıyla birlikte yok oluyor. HP; daha iyi iş modellerinin, daha büyük işbirliklerinin ve hızlı hareket etmenin zamanının geldiğine inanıyor. Bu kapsamda International Paper gibi dünyanın en büyük kağıt üreticileriyle çalışıyor. International Paper, yıllık 7 milyon ton kağıt üretiyor. Bu da dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinanın 50.000 tanesine denk geliyor.

Dahası, lif kaynağının sürdürülebilir bir şekilde devam edebilmesi için gereken önemli amaçlarda bir araya gelen International Paper ve WWF, ormanların korunması için dünyanın ilk bilime dayalı hedeflerini oluşturuyor. HP aynı zamanda WWF ve International Paper’ın bugün devam ettirdiği koruma çalışmalarını güçlendiriyor. Uzun zamandır FSC’nin bir hissedarı ve sertifika sahibi olan International Paper, çalışmalarını ormanların sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi, korunması ve yenilenmesi için hem kendi içinde hem de şirket dışında önemli çalışmalara imza atıyor.

Gelecek Planları
HP markalı kağıtların ormanlarda yarattığı etkiyi sıfıra indiren şirket, bugün duyurduğu projelere ek olarak ormanları doğru bir şekilde yönetmenin önemine dair farkındalık yaratmayı, FSC sertifikalı ve orman dostu ürünlere yönelik talebi artırmayı hedefliyor.

HP aynı zamanda karbon emisyonunu ve enerji kullanımını azaltırken geri dönüştürülen materyalleri ve okyanusa atılacak plastikleri ürünlerinde daha fazla kullanmasını sağlayan çalışmalarına da devam ediyor. Şirket 2020’ye kadar ürettiği paketlerin ormanlara yarattığı etkiyi sıfıra indirmek için çalışıyor. Aynı zamanda 2025’e kadar kişisel sistemler ve yazıcı ürün portföyünde tüketicinin kullanımının ardından geri dönüştürülen plastiği de yüzde 30 artırmak için faaliyet gösteriyor.