HEKTAŞ’ın desteğiyle Yavrudoğan’lı üreticilerin verimliliği arttı

HEKTAŞ’ın 2021’de meydana gelen orman yangınlarında tarım alanları zarar gören Antalya, Manavgat’taki Yavrudoğan Mahallesi için yürüttüğü ‘Toprakla Yeniden’ projesi sayesinde üreticilerin verimliliklerinde yüzde 40’a yakın artış oldu. Toprağın ekolojik ve tarımsal rehabilitasyonu için hayata geçirilen proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) düzenlediği sosyal sorumluluk ödül programı ‘Ortak Yarınlar’da ‘Yeşil Dönüşüm’ ödülüne layık görüldü.

HEKTAŞ’ın desteğiyle Yavrudoğan’lı üreticilerin verimliliği arttı

Türkiye’de tarım endüstrisine büyük katkı sağlayan HEKTAŞ’ın, 2021’in yaz aylarında yaşanan orman yangınlarında, tarımsal üretim alanları zarar gören Antalya, Manavgat’taki Yenidoğan Mahallesi için hayata geçirdiği ‘Toprakla Yeniden’ projesi sayesinde bölgedeki üreticilerin verimlilikleri önemli ölçüde arttı.

HEKTAŞ Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, Türkiye’de akıllı tarımın öncülüğünü üstlenen 66 yıllık köklü bir firma olarak, geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle çiftçilerin bilinçlenmesi ve güçlenmesi için çalıştıklarını vurguladı. Bugün sürdürülebilir tarım için toprağın ve suyun korunmasının şart olduğunu kaydeden Terzioğlu, bu noktada üreticileri doğru tarım uygulamalarına yönlendirerek onları bilinçlendirdiklerini, verimliliği arttırırken toprağı ve doğal kaynakları korumaya özen gösterdiklerini belirtti.

Terzioğlu bu kapsamda, 2021’deki orman yangınlarında büyük zarar gören Antalya, Manavgat’taki Yavrudoğan Mahallesi’ni kendilerine pilot bölge olarak belirlediklerini söyledi. Proje kapsamında yangından etkilenen 27 üreticinin yaklaşık 150 dekarlık sera alanında topraklarının güçlenmesi, üretimin devam etmesi ve daha verimli geçmesi için destek olduklarını kaydeden Terzioğlu, “Proje süresince üreticilere yaklaşık 5 bin litre sıvı gübre, 16 bin kilogram damlama ve taban gübresi desteğinde bulunduk.” dedi.

Organomineral ve sıvı gübre farkındalığı oluştu

HEKTAŞ’ın ekimden hasata kadarki süreçte uygulamalı olarak verdiği teknik danışmanlık hizmeti ile üreticiler doğru tarım uygulamalarını hayata geçirerek, bu yılki verimlerinde yüzde 40’a yakın artış sağladı.

Kullanılan doğru ürün ve teknikler sayesinde her yıl alınan hasat sayısının ikiden üçe çıkması verimlilik artışında etkili oldu. Hasat süreleri de 45 günden 50 güne çıktı. Uzayan sürede bitki üzerinde gelişen mahsul adetleri arttı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap