Gıdanın Geleceğine Sürdürülebilir Destek

Her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün öncülüğünde 16 Ekim’de kutlanan “Dünya Gıda Günü”nün dünyada gıda güvenliği endişelerini gündeme getirdiğini belirten Herbalife Nutrition Türkiye Genel Müdürü Ediz Haksal, firmanın bu farkındalıkla; sürdürülebilir, çevreye saygılı ve doğayı koruyan üretim anlayışıyla faaliyetlerini sürdürdüğünün altını çizdi.

Gıdanın Geleceğine Sürdürülebilir Destek

Gıdanın Geleceğine Sürdürülebilir Destek

Her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim’de kutlanan “Dünya Gıda Günü” bu yıl “Hiç Kimseyi Dışarda Bırakma” (Leave No One behind) temasıyla gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Gıda Görünümü Raporu”na göre, küresel gıda ithalatında bu yıl yüksek fiyatlar ve nakliye maliyetleri nedeniyle yüksek bir artış bekleniyor. Bu artışla birlikte gıda ithalatına en çok bağımlı olan düşük gelirli ülkelerde gıda güvenliği risklerini önlemek için yeni önlemler gerekecek. Gıda endüstrisine sürdürülebilir beslenme sunma yolunda öncü bir rol üstlenen Herbalife Nutrition, Dünya Gıda Günü’nün temasına uygun olarak geleceğin nüfusunun beslenme alışkanlıklarına katkı sunma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Gıda güvenliği konusunun her zamankinden daha da çok gündeme gelmesinin beklendiğinin altını çizen Herbalife Nutrition Türkiye Genel Müdürü Ediz Haksal,Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından bu yıl yayınlanan ‘Gıda Görünümü Raporu’na göre, küresel gıda ithalat faturası bu yıl 1,8 trilyon dolarla yeni bir rekora ulaşma yolunda ilerliyor. Birçok kırılgan ülkenin daha fazla para ödeyip daha az gıda alacağını öngören raporda tüm bu gelişmelerin gıda güvenliği açısından endişe verici olduğu belirtiliyor. Herbalife Nutrition olarak, bu farkındalıkla; sürdürülebilir, çevreye saygılı ve doğayı koruyan üretim anlayışını benimsiyoruz” dedi. 

Soya ve bezelye gibi bitkisel proteinlerin dünyanın artan nüfusunu sürdürülebilir bir şekilde beslemede kritik rol oynayacağını düşündüklerini belirten Ediz Haksal, sözlerine şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler, 2050 yılında dünya nüfusunun gıda ihtiyacının karşılanması için küresel gıda üretiminin tahmini olarak yüzde 70 oranında artması gerektiğini öngörüyor. Sağlam ve etkili bir gıda endüstrisine duyulan ihtiyaç her zamankinden fazlayken, farklılaşan bireysel yaşam tarzları da çeşitlilik ihtiyacını gündeme getiriyor. Herbalife’ta ürettiğimiz bitkisel proteinli ürünlerle bu alana katkı sunmaya devam ediyoruz. Ayrıca, 2019 yılında kıtalararası açlığa kaynak yaratabilmek, sağlıklı besine erişim sağlayabilmek ve artan obezite sorununa çözüm bulabilmek amacıyla “Nutrition for Zero Hunger” programını hayata geçirdik. Bu programla; besleyici gıdalara erişimi kolaylaştırma, beslenme hakkında daha iyi eğitim verme, sürdürülebilir gıda kaynaklarını tespit etme ve dünya çapındaki krize dikkat çekme hedefleniyor.”

Sürdürülebilir gıda üretimine katkı 

Obeziteden mikro besin eksikliğine kadar her üç kişiden birinin yetersiz beslenmeden muzdarip olduğu günümüzde, kaliteden ödün vermeden yüksek miktarlarda üretim ve besleyici, sürdürülebilir gıdaların geliştirilmesi gerekiyor. 1980 yılından itibaren dünya çapında beslenme alışkanlıklarını iyileştirme misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Herbalife Nutrition, öğün yerine geçen besleyici shake karışımlardan protein barlara, aromalı içeceklerden takviye edici gıdalara kadar uzanan geniş ürün portföyünü tüketicilerle buluşturuyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap