Durak Fındık, TOMRA 5C ile Fındık Pazarındaki Liderliğini Sürdürüyor

Durak Fındık, TOMRA 5C ile Fındık Pazarındaki Liderliğini Sürdürüyor

Durak Fındık, TOMRA 5C ile Fındık Pazarındaki Liderliğini Sürdürüyor

Türkiye’nin önde gelen fındık üreticilerinden Durak Fındık, TOMRA ayıklama çözümleri ile pazardaki konumunu ve hedeflerini güçlendirmeye devam ediyor.

TOMRA Türkiye fındık sektöründe ciro liderliğini elden bırakmayan Durak Fındık, TOMRA makinelerine yaptığı yatırımlarla ürün kalitesi ve kapasitesinde yakaladığı artış sayesinde başarılarını katlıyor. Durak, Türkiye’de alanında ilk beş şirket arasındaki gücünü arttırıyor ve bir basamak ilerlemeyle ihracatta üçüncü büyük fındık üreticisi olarak konumunu güçlendiriyor. Kesintisiz büyüme sürecinin en son adımı olarak Durak Fındık, Hendek-Sakarya’daki işleme tesisinde Temmuz ayı sonlarında devreye alınacak üç yeni TOMRA 5C ayıklama makinesinin alımını gerçekleştirdi. Böylece Durak, fındık ayıklama süreçlerinde yeni TOMRA 5C makinesini kullanan ilk işletmelerden biri olacak.

Durak Fındık, Ordu, Samsun, Hendek-Sakarya’da bulunan beş ayrı fındık işleme tesisinde yeni makineleri de dahil toplam 31 adet TOMRA sensör bazlı ayıklama makinesi ile operasyonlarının verimliliğini arttırıyor. Son olarak 2020’de 5 adet TOMRA NIMBUS makinesinin kurulumunu yaptıklarına değinen Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Durak; “Yıllık 50 bin ton iç fındık, 20 bin tona yakın ise kavrulmuş fındık üretiyoruz. Kavrulmuş fındıkta son iki yılda 15 bin tondan 20 bin ton üretime çıkmayı başardık. Üretim kapasitemiz ve kalitemizin kesintisiz artışında ise TOMRA sensör bazlı ayıklama makinelerinin katkısı şüphesiz. Şimdi ise TOMRA 5C makinesinin son teknolojideki özellikleri ile sunduğu avantajlar sayesinde yabancı madde ve kusurlu ürün ayıklamasında kriterlerimizi daha da yukarı taşıyoruz. Urlu fındık, sivri fındık gibi ayıklanması zor kusurlarda daha yüksek verimlilik yakalayacağız. Bu sayede daha önce kullanamadığımız bazı yörelerin fındıklarını da değerlendirme şansımız olacak ve verimliliğimizi arttıracağız” şeklinde belirtti.

TOMRA 5C premium optik ayıklama makinesi, mümkün olan en iyi yabancı madde ayıklama performansı için sektörde lider sensör teknolojilerini, makine öğrenimi ve büyük veri analiziyle birleştiriyor. TOMRA 5C, işleyicilerin her bir ürün tanesini ve yabancı maddeyi açıkça görüntülemelerini ve bu sayede daha yüksek kâr, daha iyi ürün kalitesi ve hızlı ekipman getirisi elde etmek üzere gerçek zamanlı kararlar alabilmelerini sağlıyor. Yüksek kapasitelerde kabuklu yemiş ve kuru meyve ürünlerini kolaylıkla işleyebilmek üzere tasarlanan TOMRA 5C, en yüksek miktarda birinci kalitede ürün sağlıyor. Böylece işleyiciler, yeniden seçme, taşıma ve işçilik maliyetlerinden tasarruf ediyor.

24 bin ton olan 2021 ihracatlarını 2022 yılında 30 bin ton seviyelerine çıkartacaklarını belirten Kadir Durak; “Ocak ayından Haziran ayı ortasına kadar 15 bin ton ihracat ile zaten hedefimizin yüzde 50’sini tamamlamış olduk. Tabi ki bu başarı, otomasyon sayesinde sağlanan kapasite ve kalite artışına bağlı ancak özellikle altını çizmek isterim ki kalite standartlarınızı yüksek tutmadığınızda bunun sağlanması mümkün olmaz. Kapasite kadar kaliteyi de arttırdığınızda var olan müşterilerinizi sürdürülebilir kılmanız ve yeni müşterilerden de talep almanız mümkün. Pandemi dönemine rağmen var olan müşterilerimizi yüzde 100 korurken, yüzde 5 oranında yeni müşteriler ile iş birliğimize başladık ki bu oran sektörümüzde kıymetli bir gelişmedir. İhracat rakamlarımızı da arttırmayı başardık. Toplam üretimimizin yüzde 55’ini ihraç ederken yüzde 45’ini iç pazara sunuyoruz. Bu anlamda da otomasyon yatırımlarımızın karşılığını aldığımıza inanıyoruz” dedi.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap