DuPont, Akıllı Köy’e destek oluyor

DuPont; Vodafone ve TABİT iş birliğiyle Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy projesinin iş ortakları arasında yer aldı. DuPont, geleneksel tarım yöntemlerini akıllı teknolojilerle birleştirme hedefiyle yola çıkan projeye, inovatif yaklaşımı ve yenilikçi çözümler sunan tüm iş kollarıyla destek olacak.

Tarımda bilim, teknoloji ve mühendisliği birleştirerek iş ortakları için değer katan çözümler sunan DuPont, tarım alanında yaptığı yenilikçi faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. DuPont, geleneksel tarım yöntemlerini yeni teknolojilerle birleştirme hedefiyle yola çıkan Vodafone ve TABIT iş birliğiyle Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’ün iş ortakları arasında yer aldı.

DuPont, Tarım alanında Türkiye’de yapılan en yenilikçi projelerden biri olma özelliği taşıyan Vodafone Akıllı Köy projesi kapsamında DuPont İnovasyon Merkezi, yenilikçi ürünleri ve iş kollarıyla teknolojik çözümler sunacak. Proje kapsamında DuPont, çiftçilere bitki koruma ürünlerinin güvenli kullanımı, ilaç kalıntısı yönetimi, ilaçlara karşı direnç yönetimi, ürün teknik bilgilendirme gibi teknik eğitimlerin verilmesinden köy yollarının yapılmasına kadar geniş bir alanda destek sağlayacak.

Çiftçiler SMS’le zararlılara karşı önceden bilgilendirilecek

298 dönüm arazi üzerinde kurulan Vodafone Akıllı Köy’de teknolojinin yardımıyla 147 milyar TL seviyesindeki tarım ekonomisini tetikleyecek model ortaya koyulacak. Sistemin destekçilerinden biri olan DuPont, pazarda satılan veya yeni ruhsatlanan ürünleriyle farklı bitkilerde tarla ve sera şartlarında demonstrasyon uygulamaları yapacak ve üreticilere de bu alanda eğitimler verecek.

DuPont Türkiye İnovasyon Merkezi Lideri Mehmet Demiray projeyle ilgili şunları söyledi: “DuPont olarak inovasyon merkezinin gücüyle ve tüm iş kollarıyla projenin çözüm ortakları arasında yer almaktan memnuniyet duyuyoruz. Geleneksek tarım yöntemlerini DuPont’un sağladığı yeni teknolojilerle harmanlayarak tarım alanlarının daha verimli kullanılmasını özendirecek bu projenin gönülden destekçisiyiz. Bu tür projelerin Türkiye’nin tarım alanında kalkınmasında önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Kasaplar Köyü’nde pilot proje olarak başlatılan bu projenin daha geniş alanlara yayılarak tarımda bir devrimin öncüsü olmasını umut ediyoruz.”

Yenilikçi ürünler Vodafone Akıllı Köy’de deneyimlenecek

DuPont’un inovatif ürünleri Vodafone Akıllı Köy kapsamındaki uygulanacak. Proje kapsamında yapılacak tarımsal ilaçlamalarda çiftçilerin zararlı kimyasallara karşı maruz kalmasını sınırlandırmak için kimyasallara ve partiküllere karşı en çok ihtiyaç duyulan korumayı sağlayan DuPont™ Tyvek® ve Tychem® tulumlar çiftçileri korurken rahat çalışabilmelerine yardımcı olacak. Meralarda hayvanların gölgelenip, serinleyeceği, fakat yine de hava geçişinin olacağı dinlenme alanları için Tyvek® Mera örtüsü uygulanacak. Malç uygulamalarında ise su tüketimini minimize edip, benzersiz UV reflekte özelliğiyle renklendirmede fark yaratan, hem ot kontrolünü sağlayıp, hem de yetiştirdikleri ürünlerin renklenmesini sağlayan Tyvek® malç uygulaması kullanılacak.

DuPont proje kapsamında sadece tarım alanları değil maliyet açısından yük getiren yollarda da DuPont Koruma Çözümleri ile yardıma koşuyor. Yolların ve meraların yapım aşamasında kolaylık sağlayan, taban suyunun direne edilmesi ve yolun dayanıklılığının artırılmasında alternatif oluşturan DuPont™ Typar® geosentetikleri de Vodafone Akıllı Köy Kampüsü yollarında uygulanacak.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap