Toros Tarım, Fas’ın OCP ile ortaklık anlaşması imzaladı

Toros Tarım, küresel gübre piyasasında bölgesel stratejik ortaklıkla büyüme hedefiyle, dünya fosfat ihracatının yüzde 30’unu kontrol eden Fas’ın en büyük devlet kuruluşu OCP ile şirket ortaklığı anlaşması imzaladı.

Tekfen Holding’in Tarımsal Sanayi Gurubu iştiraklerinden Toros Tarım, dünya fosfat ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren Fas’ın en büyük devlet kuruluşu OCP (Office Chérifien des Phosphates S.A) ile Türkiye’de ortak bir şirket kurmak üzere sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında sermayesinin yüzde 70’i OCP’ye, yüzde 30’u Toros Tarım’a ait olacak Black Sea Gübre Ticaret A.Ş, Samsun tesislerinde üretilecek fosfatlı gübreleri Karadeniz, Balkan ve Orta Asya ülkelerine pazarlayacak.

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete yaptığı açıklamada Toros Tarım’ın 30. yılını kutladığı bu dönemde böyle bir ortaklığın kurulmasının sektöre ayrı bir dinamizm katacağını belirtti.

Esin Mete şöyle konuştu: “Toros Tarım olarak, küresel gübre piyasasında bölgesel stratejik ortaklıkla büyüme hedefiyle büyümeyi planlıyoruz. Bu çerçevede sektörün önemli oyuncularından OCP ile imzaladığımız ortaklık anlaşması hedeflerimize ulaşmamız konusunda büyük avantaj sağlayacaktır.  Geçtiğimiz 30 yıl içinde hayallerimizi aşmayı başardık. Gelecek 30 yılda da, hayallerimize sığdırmakta zorlandığımız başarılara imza atmayı hedefliyoruz.”

“30 yıllık güvene dayalı bir işbirliğimiz var”

OCP’nin Ticaretten Sorumlu Başlan Yardımcısı Mhamed Ibnabdeljalil, Toros Tarım ile 30 yıldır karşılıklı güvene dayalı bir ticari işbirliklerini olduklarını vurguladı. Kurulan yeni şirket ile bu işbirliğinin daha ileriye taşınacağına inandığını belirti. Mhamed Ibnabdeljalil, “Bu ortak girişim, OCP’nin büyüyen pazarlarda varlığını güçlendirme stratejisine paralel olarak, müşterilerimize daha yakın bir noktadan hizmet vererek. Bu pazarları daha iyi tanıma ve büyümelerinde aktif rol alma imkânı sunacaktır” dedi.

Faaliyetlerine 1981 yılında kimyevi gübre üretimi ve dağıtımıyla başlayan Toros Tarım, bu yıl (2011) kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyor. 2009 yılında yüzde 30 olan sektördeki pazar payını, 2010 yılında yüzde 34,6’ya yükseltti. Toros Tarım’ın ana faaliyet kolları arasında bulunan gübre üretimi ve terminal işletmeciliği önemli bir yer tutuyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap