Drone ile Yapılan Çeltik Bitki Koruma Uygulamalarında Tasarruf Sağlandı!

Drone ile Yapılan Çeltik Bitki Koruma Uygulamalarında Tasarruf Sağlandı!

Son dönemlerde her alanda olduğu gibi özellikle tarım sektöründe de Drone kullanımı oldukça yaygınlaştı. Drone ile yapılan çeltik bitki koruma uygulamaları ise traktörle yapılan uygulamalara göre daha avantajlı. Buteknoloji ile kayıplar minimuma indirilerek ilaç miktarında %40-45 oranlarında tasarruf edilebiliyor.
Drone ile bitki koruma uygulamasının en büyük avantajının traktörün tarlaya giremediği dönemlerde ve ulaşamadığı arazilerde rahatlıkla uygulama yapabilmesi olduğunu söyleyen DronMarket İHA Pilotu Fatih Başoğlu ; “Aynı zamanda traktör ve makineler ile kullanılan su miktarının yüksek olması günümüz şartlarında çok büyük bir sorun olarak kabul ediliyorken drone ile su tasarrufu da yapabilmemiz tarımın devamlılığı açısından çok değerli. Traktör geçiş güzergahında kaybedilen ürün rekoltesinin kaybının da önleniyor olmasını unutmamak gerek” dedi.

Bir traktörle günde ortalama 300 dekar arazi ilaçlanırken, T10 drone’uyla 600 dekar, T30 drone’uyla ise ortalama 1500 dekar alan ilaçlanabildiğini belirten Başoğlu; “Çeltik bitki koruma uygulaması yapıldığı anda depo içindeki ilaç miktarı, drone da bulunan nozzlar sayesinde 150um-270um damlacık boyutuyla püskürtülür ve pervanelerin oluşturduğurüzgar kuvvetiyle de çeltik homojen bir şekilde ilaçlanır. Bu sayede kayıplar minimuma indirilerek ilaç miktarında %40-45 oranlarında tasarruf edilir” dedi.
Başoğlu; çeltik ilaçlamasında dikkat edilmesi gereken hususları hakkında şu bilgileri verdi: Bitki koruma uygulamaları yapılırken tabii ki ilk akla gelen kullanılan kimyasalın oranı ve etkisidir. Doğru oranda kullanılan tüm kimyasallar bitki gelişiminde büyük fayda sağlar. Drone ile yapılan uygulamalarda ise kimyasal oranı ile birlikte rüzgar gücü, atım yüksekliği gibi koşullara da dikkat etmek gerekiyor. Rüzgar seviyesinin 13 km/s’den yüksek olmaması, yüksekliğin ise modellere göre önerilen ve iş genişliği efektifligini sağlayan irtifalarda olması önemli hususlardır. Doğru eğitimle ve bilinçli uygulamayla birlikte drone teknolojisinin yararları kaçınılmaz olacaktır.
Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap