Doğuş Çay, 100 yerli sermaye üreterek küresel başarı elde etti

Türkiye’nin tarım sektöründe yüzde 100 yerli sermaye üreterek küresel başarı elde eden Doğuş Çay, 70 bin çiftçi ve 4 bin kişilik istihdamı ile 38 yıldır emek verdiği bu topraklarda büyümeyi sürdürüyor. Doğuş markası; çay, şeker, salça, soğuk çay, limonata ve cips kategorilerinde 70 bin çiftçi ile işbirliği yaparak, yılda 1 milyon 300 bin ton tarım ürünü alımı gerçekleştiriyor. Bünyesindeki 11 üretim fabrikasında aldığı tarım ürünlerini işleyerek Doğuş Şeker ve Doğuş Salça gibi farklı markalar altında da yurtiçi ve yurtdışı ihracatına büyük katkı sağlıyor.

38 yıldır hizmet verdiği tarım sektöründe: çay, şeker, salça, soğuk çay, limonata ve cips kategorilerinde yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapan Doğuş, Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilerine kaliteli ve taze ürünler sunmaya devam ediyor. Her yıl 70 bin çiftçiyle işbirliği yaparak yılda 1 milyon 300 bin ton tarım ürünü alımı gerçekleştiren şirket, bünyesinde 4 bin kişilik istihdam sağlayarak aynı zamanda büyük bir sosyal sorumluluk üstleniyor. ‘En Güzel Çay Doğuş Çay’ sloganı ile akıllara yer edinen marka, Doğuş Şeker, Doğuş Salça, Cipso, Patso ve Çerezos gibi farklı ürünleri kendi tesislerinde üreterek tüm markalarını aynı çatı altında buluşturuyor. Aynı zamanda tarım sektörü dışında 2023 yılında Afyonkarahisar’da güneş enerjisi paneli üretimine de 70 milyon dolarlık yatırım yaparak Karakan Enerji ile güneş enerjisi pazarına giriş yapıyor. Doğuş markası, tarımsal sulama aboneliği ile güneş paneli bahçeleri kurmayı da hedefliyor.

Doğuş Çay

“Dünyanın en modern teknolojisiyle donatılmış tesislerinde 55 bin çay çiftçimizle üretiyoruz

Doğuş Çay Yönetim Kurulu Üyesi Harika Karakan Batallı, çayın Türkiye ekonomisi, tarımı ve bölge insanının yaşamı açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, Doğuş Çay’ın Türkiye tarımında yüzde 100 yerli sermayeyle büyüyen nadir Türk şirketlerinden biri olduğunu vurguladı. Karakan Batallı, şirketin 1985 yılında dökme çay üretimiyle yatırımlara başladığını belirterek, ‘Doğuş Çay, Rize’deki 5 üretim fabrikası ve Ordu’daki paketleme fabrikasıyla yıllık 50 bin ton çay üretmektedir. Karadeniz’in lezzetini taşıyan bu taze çaylar, yüksek teknolojiyle harmanlanarak Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılmaktadır. Türkiye, dünyada çay tüketiminde birinci, üretiminde ise beşinci sırada yer alıyor’ dedi.

Çayın, suyun ardından en çok tüketilen içecek olduğunu belirten Karakan Batallı, Türkiye’de üretilen çayın diğer ülkelerde üretilen çaylara göre önemli bir üstünlüğü olduğunu vurgulayarak, ‘Türk çayı tarlada kar altında yetişen tek çay ve bu özelliğiyle lezzet açısından önemli bir avantaja sahip. Doğuş Çay olarak, dünyanın en modern teknolojisiyle donatılmış tesislerde 55 bin çay çiftçimizle, çay sektöründe çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Tüketicilere kaliteli ürünler sunarak işimizi aşkla yapıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde hem iç hem de dış piyasada uluslararası sertifikasyonlarla sürekli gelişim ve ilerleme için çaba harcamaya devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap