DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014 İzmir’de Yapıldı

Türkiye’nin açık alan uygulamalı tarım fuarı konseptinde beşincisi düzenlenen DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014 fuarı, Garanti Bankası ana sponsorluğunda Feast’in ev sahipliğinde Torbalı’da yapıldı.

Alman Tarım Birliği (DLG) ve Önder Çiftçi Projesi’nin (ÖÇP) ortaklaşa kurduğu DLG Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin destekleyici kuruluş olarak, DB Tarımsal Enerji ve Özgörkey (Feast) grubunun sponsorluğunda, Gulf’un yakıt sponsoru ve Vodafone’un resmi iletişim sponsoru olduğu fuar 22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde ziyaretçileriyle buluştu.

Tohum, gübre, ilaç, fidan, sulama firmalarının ekim yaparak tanıtım yaptıkları fuarda 70 deneme alanı, traktör ve mekanizasyon firmalarının demo yaptıkları 31 makina demonstrasyon alanının yanı sıra tarıma hizmet veren 30 firmanın bulunduğu kampus çim alanları yer aldı. Özgörkey Patates Fabrikası arazisinde 250.000 metrekarelik açık alanda 3’ü yabancı, 117 yerli toplam 120 katılımcı firma ile açılan fuara yurtiçi ve yurtdışından 23.256 ziyaretçi katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan DLG Fuarcılık Genel Müdürü Nezih Suyaran, “1987’den beri DLG ve ÖÇP’nin mükemmel bir şekilde süregelen bir işbirliği vardır ve bu organizasyon bu güzel işbirliğinin başarılı bir sonucudur” dedi.

Yurtiçi ve yurtdışından 20.000’i aşkın ziyaretçinin katıldığı fuarın açılış töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcı Nafiz Karadere, “Tarla Günleri Fuarı’na devam eden ve edecek desteğimizi; ‘Tarımın Destekçisi, Üreticinin Garantisi’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz tarım ve kırsal kalkınma stratejimizin önemli bir ayağı olarak görüyoruz. Yüzyıllardır medeniyetlere başkentlik yapmış, ilmin, ticaretin, tarımın gözbebeği olmuş Ege’de, böyle bir fuarın organize edilmesini çok değerli buluyorum. Türk tarımının tüm kesimlerini bir araya getiren, her sene öncekinden daha coşkulu ve geniş katılımla devam eden Tarla Günleri Fuarı, gerçek bir ‘tarım marketi’ niteliğini taşıyor. 2014 yılı Mart ayı itibarıyla Türkiye çapında yaklaşık 16.000 müşterimize toplam 1.49 milyar TL tutarında kredi kullandırdık. Bunun 732 milyon TL’sini, KOBİ segmentindeki 14.400 müşterimiz için tahsis ettik. Garanti Bankası olarak, yalnızca iç pazara değil, dünyanın farklı noktalarına üretim yapabilecek vizyona sahip çiftçilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey yaptığı konuşmada, çiftçilere tohum, gübre ve zirai ilaç çeşidi arasından doğru seçimi yapma imkanı sunan Tarla Günleri Fuarı’nın gıda güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti ve bir Özgörkey Gıda markası olan Feast’in bu fuara ev sahipliği yapmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bugün, Türkiye tarım sektörünün dünyada önemli bir konuma ulaştığını belirten Murat Özgörkey, Türkiye’nin tarımsal ekonomisinin 2013 yılı hasılasının 116 milyar TL seviyesine eriştiğini ve Türkiye’de tarım ürünleri toplam ihracatının ise 15 milyar doları aştığını açıkladı.

Tüm bu yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, AB sürecinde bulunan Türkiye’de ve dünya genelinde aynı zamanda tarımla ilgili birçok problemin yaşandığına dikkat çeken Özgörkey sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada ekili arazilerin gittikçe daralması ve gelişen nüfus artışının etkisiyle gıda kaynakları azalıyor. Özellikle tarım ürünlerinde talebin karşılanmasında zorluklar yaşanıyor. Özgörkey Gıda olarak insan sağlığını gözeten teknolojilerle ‘Güvenilir Gıda ve Sürdürülebilir Tarım’ı ana misyonumuz olarak belirledik. İşte bu nedenle bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da ziraat faaliyetlerimiz kapsamında ekimden hasada kadar her konuda çiftçimizin yanında olacağız. Verimliliği artıracak modern uygulamaları çiftçilerimizle paylaşmaya ve onlara her açıdan destek olmaya devam edeceğiz. Her zamanki gibi bölgeye ve sektöre değer katma yönündeki rolümüzü sürdürerek 36.000 dekar ekimi ile 1.000 çiftçimiz ve ailelerinin istihdamına katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin