Clariant’ın bitki koruma çözümleri Türkiye’de

Clariant, daha akıllı ve sürdürülebilir bitki koruma çözümleriyle, ortaya çıkan zararları önleyerek Türkiye’nin tarımsal üretiminde performans artışına yardımcı oluyor.

Artan dünya nüfusu, tarımsal ürünlere yönelik talebi artırıyor. Gıda tedarik edilmesini güvence altına almak amacıyla, tarımsal ürünlerle ilgili üretimi artırıcı çözümlere duyulan ihtiyaç daha da fazla etkisini hissettiriyor. Dünyanın tarımdaki hasat kaybı, kuraklık veya zararlı böcekler gibi bazı etkenlerden dolayı geçtiğimiz birkaç yılda artış gösterdi.yeni1 Türkiye’nin tarımsal hasat kaybı da diğer ülkelerdeki duruma benzer nitelikte. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin toplam hasat kaybı 2.2 milyar TL’ye yaklaşıyor. Mantarlar, bakteriler ve yabani otlar gibi mahsullere zarar veren faktörlerin neden olduğu hasat kaybını önlemede bitki koruma çözümleri önemli bir rol oynuyor.

Türkiye’nin tarımsal endüstri ihtiyacını karşılayacak çözümler

Gebze’de ICS Teknik Yetkinlik Merkezi’yle Clariant, müşterileri için bir AR-GE laboratuvarı gibi hizmet veriyor. Bu merkez, tarımsal endüstride çiftçilere yönelik uzman çözümlerinin merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Clariant Bitki Koruma Çözümleri birimi, Türkiye’de tarım sektöründeki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak en son yenilikleri formülasyonlara dönüştürüyor.

Synergen™ ürün grubuyla Clariant, müşterilerinin faaliyet gösterdiği tarım sektörüne bir dizi adjuvan sunuyor. Bu adjuvanlar herbisit ve pestisitlerin biyolojik etkilerini artırıyor ve çiftçilerin pestisitlerin potansiyel tüm avantajlarından yararlanmalarına izin veriyor. Bunun sonucunda da çiftçiler maliyet tasarrufu ve çevreyle uyumlu mahsul elde edebiliyor. Bu katkı maddeleri örneğin; rüzgar nedeniyle etrafa saçılan damlacıkların miktarını azaltarak, bitkilerin tamamen sulanmasını ve etken maddelerin yaprağa daha kolay nüfuz etmesini sağlayarak etkiyi artırıyor.yeni3

Synergen™ OS ve Synergen™ ME Türkiye’de de bölgesel koşullara uygun olarak kullanılabiliyor. Geliştirilen yenilikçi çözümler Orta Doğu ve Afrika’ya da ihraç ediliyor. Bitki koruyucuların uygulanmasında, Synergen™ OS ve Synergen™ ME serileri, etkinlik ve tarımsal randımanda benzer şekilde önemli ölçüde daha fazla verim artışı sağlıyor.

Synergen™ OS, bitkisel yağlara dayalı doğal iki maddeden oluşuyor ve sadece koruyucu ajanların bitki yüzeyine nüfuz etmesini kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda, püskürme emülsiyonunun eşit dağılımını da sağlıyor. Ayrıca, Clariant, biyolojik esaslı içerik maddeleri olan MSO(Metilatlı/Denatüre Tohum Yağı) ve PGE (PoliGliserol Ester)’i de birleştirmeyi başararak Synergen™ OS adjuvanını geliştirdi. Ayrıca, sürdürülebilirlik mükemmeliyeti ve ürün performansının tanınmasında Clariant EcoTain etiketini taşıyor.

Synergen™ OS’ye benzer şekilde Clariant, ürün yelpazesinin en son ilavesi olarak Synergen™ ME’yi tasarladı. Synergen™ ME, tek bir üründe zararlı ot öldürücülerin etkisini artıracak metilatlı/denatüre tohum yağı, amonyum sülfat ve spesifik yüzey aktif maddeler içeriyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap