Buzağıların sağlıklı gelişim sırlarını Trouw Nutrition Türkiye acıkladı

Buzağıların sağlıklı gelişiminde başlangıç yemlerinin etkisi büyük

Buzağıların sağlıklı gelişim sırlarını Trouw Nutrition Türkiye acıkladı

Buzağıların sağlıklı gelişim sırları neler? Trouw Nutrition Türkiye ne gibi açıklamalarda bulundu? Hayvanlar için sağlıklı gelişim, doğumdan itibaren neden bu kadar önemli?

Buzağıların sağlıklı ve dengeli beslenmesi, büyümeleri ve gelişimleri açısından önemli bir noktada bulunuyor. Doğumundan itibaren sağlıklı beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği önemli miktarda artıyor. Ömür boyu süt verimi ise yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artış gösteriyor. Ağız sütünün diğer adıyla kolostrumun buzağılara doğumdan sonra mümkünse bir ya da iki saat içerisinde 4 lt olarak steril bir şekilde verilmesi ve üç gün mutlaka devam edilmesi gerekiyor. Sıvı gıdaların hijyenik koşullarda 38°C- 42°C sıcaklıkta verilmesi gerektiğini belirten Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, hayvanların aynı zamanda yeterli vitamin ve mineral ile desteklenmelerinin şart olduğunu vurguladı. Kılcıoğlu, buzağıların performansının ve üretkenliğinin artırılmasında buzağı başlangıç yemleri tüketiminin de önem taşıdığını açıkladı.

Sağlıklı büyüme ve gelişimde ilk 6 ay çok önemli

Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu şu açıklamalarda bulundu; “Buzağıların sağlıklı büyümesi ve gelişimi doğumundan başlayarak ilk 6 aya kadar büyük önem taşıyor. Doğumundan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. İlk tohumlaması 14 ya da 15. ay yerine 12 ya da 13. ayda, ilk buzağılaması ise 23 ya da 24. ay yerine 21 ya da 22. ayda gerçekleşiyor. Hayat boyu süt verimi yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artıyor. Buzağı beslenmesi ve gelişiminde vitamin-mineral desteği ve başlangıç yemlerinin de oldukça önem taşıyor” dedi

Üç gün boyunca Kolostrum kesilmemeli

Ağız sütünün diğer adıyla kolostrumun doğumla birlikte mümkünse 1 ya da 2 saat içerisinde 4 lt olarak verilmesi ve üç gün mutlaka devam edilmesi gerektiğini açıklayan Tanzer Kılcıoğlu; “Sıvı gıdaların hijyenik koşullarda 38°C- 42°C sıcaklıkta verilmesi, soğuk aylarda sıvı gıdaların ılıtılarak tüketiminin sağlanması, vitamin ve mineral desteğinin yanı sıra buzağı başlangıç yemlerinin de uygun miktarda verilmesi gerekiyor. Buzağılara temiz ve taze su dördüncü günden itibaren verilmesi önem arz ediyor.

Özellikle sıcak havalarda sınırlı miktarda sıvı yemleme yapılan buzağılara mutlaka su ihtiyacını sağlamak gerek. Sıvı yemlerin yanında su verilen hayvanlarda buzağı başlangıç yemleri tüketiminin daha fazla olduğunu ve hayvanların performansının daha iyi olduğunu gözlemliyoruz. İlk haftadan itibaren mutlaka başlangıç yemleri vermek lazım. Buzağılar kalabalık ortamlarda da bulunmamalı. Her buzağı için süt içtiği dönem boyunca en az 2,2 metrekare yer olmalı. Buzağının bakıcısından emziğine ve kovasına kadar her türlü temizlik ve hijyen olanağının sağlanması, aynı zamanda altlıklarının da temiz ve kuru olması gerekiyor.” dedi

Doğumdan sonraki yemler protein ve enerji açısından zengin 

Buzağıların sağlıklı gelişiminde büyük rol oynayan buzağı başlangıç yemlerinin kaliteli ve lezzetli, çok fazla inceltilmemiş, enerji ve protein bakımından zengin olması gerektiğini belirten Kılcıoğlu; “Buzağılara ilk haftadan 6. aya kadar verilen yemler; rumenin ve papillaların gelişimini, mikrobiyal popülasyonun oluşumunu ve canlı ağırlık artışını önemli ölçüde etkiler.” şeklinde konuştu.

En iyi başlangıç yemi: GoldenCalf

Uluslararası alanda önemli bir konumda olan Trouw Nutrition’ın buzağı başlangıç yemi GoldenCalf, rumen gelişimini destekliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yeni nesil ürünün buzağıların doku ve organ gelişimine de yardımcı olduğunu belirten Kılcıoğlu; “GoldenCalf, tüm bu katkılarının yanı sıra buzağıların performansını artırıyor ve üretkenliğine destek oluyor. Canlı ağırlığında yüksek bir artış sağlıyor ve bağırsak sağlığını iyileştirerek besin madde emilimini artırıyor.” dedi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap