Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na 41 Ülkeden 268.125 Ziyaretçi

Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından hazırlanan BURTARIM 2014 Bursa 12. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 7. Uluslararası Hayvancılık Ve Ekipmanları Fuarı, 14 – 18 Ekim 2014 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, 25 ülkeden 524 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 7 ayrı salondan oluşan 40 bin m2 kapalı alan ve 30 m2 açık sergileme alanı olmak üzere toplam 70 bin m2 alanda gerçekleşti.

Tüyap tarım fuarlarının gerek ziyaretçi gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, yurt dışından Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, Irak, İran, İspanya, İtalya, Japonya, Karadağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Ürdün, Ukrayna ve Yunanistan’dan, yurt içinden ise 78 ilden gelen 268.125 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Fuar hakkında değerlendirme yapan Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Fuarların ziyarete açık olduğu günlerde katılımcı firmalarımızın yaptığı yaklaşık 500 milyon TL tutarındaki satış sektöre büyük moral verdi. Bursa dışından gelen yaklaşık 123.000 ziyaretçi ise otellerde konaklayıp, restaurantlarda yemek yiyip alışveriş yaparak şehir ekonomisine katkı sağladılar. Ayrıca önümüzdeki yıl 14 – 18 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları için otellerde şimdiden ön rezervasyonlar yapıldı. Bu veriler bize kentimizde düzenlediğimiz fuarların şehrin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına katkısını göstermektedir” dedi.

Fuarlarda alım heyetleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 16 makro projesinden biri olan Ticari Safari kapsamında yurt dışından alım heyetleri organize edildi. Bursa’nın dış ticaretinin artması ve dünya ticareti ile daha entegre bir merkez haline gelmesi amacıyla; T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile Bosna –Hersek, Bulgaristan, Cezayir, İtalya, Kosova, Moldova, Özbekistan, Sudan ve Yunanistan’dan organize edilen iş adamları, 14 Ekim Salı günü katılımcı firmalar ve sektör firmalarının temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ayrıca; Tüyap yurt dışı ofisleri tarafından Beyaz Rusya, Cezayir, İran, Makedonya, Moldova, Rusya ve Tunus’tan organize edilen alım heyetleri katılımcı firmalar ile iş görüşmeleri yaptı.

Türkiye’nin tarım politikaları masaya yatırıldı

Fuarlar ile eş zamanlı; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Ziraat Odaları Bursa İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde, akademisyen, üreticiler ve ziraat mühendislerinin katılımı ile üçüncü kez organize edilen Bursa Tarım Kongresi, “Kuraklık Gölgesinde Tarım ve Kıtlık” teması ile 16-17-18 Ekim tarihleri arasında düzenlendi.

Bunları da beğenebilirsin