BKT, Tarımsal Gıda Odaklı İtalyan Start-Up’larının Yanında. İlk Şirket: Farzatı Tech

Tarımsal gıda ürünlerini kaynağından masaya kadar izleyen dijital platform Farzati Tech hakkında bilgi almak için Salerno'ya uğruyoruz. Bu şirket, Serie BKT kapsamındaki kasaba ve şehirlerde spor etkinliklerini ve iş mükemmelleştirme girişimlerini destekleyen bir format olan "Birlikte Büyümek" projesine katılan ilk start-up'lardan biri.

583

İtalya’nın dört bir yanındaki sportif yetenekleri ve iş mükemmelliğini ortaya çıkarmaya adanan bir yolculuk. BKT ve DAZN tarafından başlatılan ve ünlü yayın platformunda yer alan “Birlikte Büyümek” projesinden bahsediyoruz. Bir dizi bölümde, Serie BKT kapsamındaki kasabaların ve şehirlerin hikayesi; ikinci kademe şampiyonadaki takımların yetenekli oyuncuları ile tarım ve gıda alanında çalışan genç ve istekli yerel start-up şirketleri tanıtımı eşliğinde anlatılıyor.

İlk durak, hikayesi Salernitana forveti Mirko Angelucci ve tarım sektöründeki operatörler ve tüketicilere yönelik, blok zinciri teknolojisi ile tüm ürünleri kaynağından masaya kadar izlenebilmesini sağlayan ilk dijital platform Farzati Tech’in BT uzmanı Francesco Ruocco‘nun sesinden ve deneyiminden anlatılan Salerno.

Güney İtalya’nın Salerno kentinde 2018’de kurulan Casal Velino merkezli Farzati Tech, yakın çevreden yetenekli gençlerin değerli iş birliğinin de katkısıyla, Campania’da yenilikçiliğin başlıca adreslerinden biri.

Bu gençlerden, BT sektörünün 22 yaşındaki yeteneği Francesco Ruocco şöyle diyor: “Farzati Tech’te BT uzmanı olarak çalışmam sayesinde teknolojiye olan tutkumu, yaşadığım bölgenin gelişmesine katkı olarak yansıtabildiğim için şanslıyım. Burada İtalya’daki tedarik zincirinin tamamı boyunca değer yaratacak teknolojilerin hayata geçirilmesine katkıda bulunuyorum.”

Farzati Tech gıda tarımı sektörüne yönelik yenilikçi izleme sistemleri geliştirerek tüm ürünlerin kalite ve sertifikasyon süreçleri için son derece sıkı bir denetim garantisi sağlıyor. Ancak start-up’ın hizmetleri yalnızca tarım çalışanlarını değil, tüketicileri de hedefliyor.

Start-up’ın geliştirdiği, bir ürünün kaynağını ilgili tüm doğrulamalarla belirleyen ve garanti altına alan tüm unsurları bir araya getiren benzersiz platform sayesinde alıcılar, tedarikçiler ve son kullanıcılar süreci ürünün geldiği partiye kadar geriye doğru izleyebiliyor ve ürünlerin tüm özelliklerini ve değerlerini doğrulanmış ve onaylanmış bilgilerle, şeffaf bir şekilde görebiliyor.

Bunların hepsi, şirketin patent sahibi olduğu, ürün yaşam döngüsünü belgeleyen gerçek bir pasaport niteliğindeki foodpassport® sayesinde mümkün oluyor. Sektördeki herkes için bu; güvenilirlik, kendine güven, şeffaflık ve emniyet anlamına geliyor: bunlar aynı zamanda günümüzde her zamankinden daha yaygın olarak paylaşılan ve BKT’nin de desteklediği değerler.

Farzati Tech’in öncülük ettiği bir diğer girişim ise “Io Coltivo Italia” (İtalya’yı Yetiştiriyorum) adlı bir ortaklık projesi. Proje ile platforma kaydolmanın ardından, orta-güney İtalya ve Sicilya boyunca yayılmış seralardan 50 m2 boyutunda küçük bir bölüm kiralanabiliyor. Uygulama üzerinden bitkilerin ve sebzelerin yetiştirilmesi ve büyümesi izlenebiliyor, hazır olduklarında ise ürünler tüketicinin evine teslim ediliyor.

Francesco Ruocco, sözlerini “Doğduğum ve sevdiğim şehir olan Salerno’da çalışıyorum. Benim için Farzati Tech ekibindeki herkes ile birlikte, yaşadığım bölgenin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunabilmek büyük bir fırsat,” diyerek tamamlıyor.

Birlikte Büyümek” projesi sayesinde BKT aynı zamanda isim sponsoru da olduğu Serie BKT’deki yetenekli oyuncuları desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda Hintli grup ve Arazi lastiği ürünleri için başlıca sektör olan tarımı geliştiren ve modernleştiren Farzati Tech gibi yerel şirketlere de katkı sağlıyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap