BKT için Sürdürülebilirlik Basitlikle Birlikte İlerliyor

BKT lastikleri, L’Orée des Bois çiftliğinin sahibi Adrien Lorieu’ye işinde yardımcı olma konusunda hayati önem taşıyor. Genç çiftçi her gün, hayvan refahına saygı duymanın ve dengeli arazi kullanımının gerçek bir yaşam biçimi haline geldiği %100 sürdürülebilir bir hayvancılık çiftçiliği modeli için çalışmaya kendini adamış.

Basit ve sürdürülebilir döngüsel yaklaşım, eşsiz bir örnek

Heyecan verici yeni bir yaşam projesi. Bu, Vendée, Saint-Martin-Des-Noyers’deki hayvancılık çiftliğinin sahibi genç Fransız çiftçi Adrien Lorieu’nün günlerini besleyen kıvılcım. Genç çiftçinin yaşam değişikliğinin özünde, yetiştirdiği hayvanların refahı ve arazinin mahsullerine duyduğu saygı var. BKT gibi ortaklar sayesinde, mükemmel kalitede yem verimi için mahsullere duyulan saygı düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tarım faaliyetlerine yönelik basit ve sürdürülebilir döngüsel yaklaşım, eşsiz bir örnektir. BKT, tam olarak temel değerlerinin benzersiz doğası nedeniyle çiftliği Hikayeler arasına dahil etmeyi seçti. İşte hikaye şu şekilde:

 L’Orée des Bois çiftliği, Pays de la Loire bölgesinin güneyindeki Vendée’de, manzaraları ve zengin tarımsal mirası ile ünlü bir bölgede yer almaktadır. Adrien ve ailesi burada birinci sınıf kalitede, izlenebilir, sıfır mil uzaklığında ürünler sağlamak için yalnızca yakındaki kasap dükkanları ve restoranlar aracılığıyla dağıttıkları domuz eti, kümes hayvanları ve Angus sığır eti yetiştiriyorlar. Bu nedenle, çiftlikte doğrudan satış yok.

BKT

Verimliliği korumak için 40 cm’den daha derin toprak işleme yapılmaz

Domuzların saman üzerinde, kümes hayvanlarının tarlalarda yetiştirilmesi ve ineklerin açık havada tutulması dışında şimdiye kadar yeni bir şey yok. Bu aslında endüstriyel olmayan tarımın nadir örneklerinden biri; buradaki temel taşlardan biri, hayvanları doğal olarak, ihtiyaçlarına göre, herhangi bir katkı maddesi olmadan yetiştirmektir. Örneğin domuzların kendileri için ayrılan 50 metrekare boş alanı var.

Çiftlikteki hayvanlar için yem olarak ıslaha ek olarak, buğday, arpa ve ayçiçeği tohumları yetiştirilir ve daha sonra farklı hayvan türlerinin özel ihtiyaçlarına göre bilgisayarlı teknoloji ile karıştırılır. Bu nedenle, doğal yaşamlarına azami saygı göstererek örneğin, civcivlere, domuz yavruları veya yetişkin tavuklar için olandan farklı özel bir yiyecek verilir.

Ayrıca her zaman L’Orée des Bois çiftliğinin tüm faaliyetlerinin arkasında yatan sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, toprak işlemesiz çiftçilik yöntemleri benimsenmektedir, yani toprağın yaşam döngüsünü bozmamak, organik yapısını ve verimliliğini korumak için 40 cm’den daha derin toprak işleme yapılmaz.

Adrien, mülklerinde bulunan tarımsal ekosistemin kalitesini korumak amacıyla, benzersiz özellikleri sayesinde özellikle bu işe uygun olmaları nedeniyle son 6 yıldır tarım araçlarını (20 tonun üzerindeki traktörler ve damperler) donatmak için BKT lastiklerini seçti.

Adrien, “Makineler gittikçe ağırlaştıkça, toprağı mahvetmememize yardımcı olacak lastiklere ihtiyacımız var” diyor. “BKT lastikleri, özel yayılma özellikleri sayesinde ve tarlalardan yola çıkarken hızlı ve iyi performans göstermemizi sağlar, bu nedenle bu işe en iyi şekilde uyum sağlar. Ayrıca, her gün taşımak zorunda olduğumuz çok ağır yükler için işimizde en çok karşılaşılan zorluklardan birine karşı da mükemmel çekiş gücü ile destekleniyoruz.”

Doğru teknolojiye güvenmek gerekiyor

Yakında Adrien’in çiftliğine; ön aksı standart ve IF lastiklerden daha düşük şişirme basıncında ağır yükleri taşıyabilen, yüksek hızlara ulaşabilen bir lastik olan AGRIMAX V-FLECTO ile donatılmış; arka aks, BKT’nin yüksek güçlü traktörler ve biçerdöverlerle toprak işleme, taşıma ve hasat uygulamaları için özel olarak tasarlanmış amiral gemisi ürünü AGRIMAX FORCE ile donatılmış yeni bir traktör gelecek. IF teknolojisi sayesinde, bu lastik standart bir lastiğe kıyasla daha düşük şişirme basıncıyla ağır yükler taşıyabilir ve bu sayede toprak sıkıştırmasını azaltır.

İki adet üç akslı römork, altı yıldır römorklar ve tankerlerle yol bölümlerinde sıklıkla seyahat etmede ideal lastik olan RIDEMAX FL 693 M ile donatılmıştır.

Sürdürülebilir hayvan yetiştirme ve çiftçilik? Bu uygulamadan bir örnek: Basit ama daha da önemlisi, uygulanabilir. Sır mı? Net bir plan, doğaya sarsılmaz inanç ve şimdi her zamankinden daha fazla olacak şekilde doğru teknolojiye güvenmek. Bu ayırt edici yönler, her zaman müşteri yararına özen gösteren BKT gibi şirketlerin kurucu değerleridir. Arazi lastiği endüstrisinde lider olan şirket, Adrien gibi tarladaki çabalarını kendileri ve ait oldukları toplum için bir yaşam projesine dönüştüren çalışkan çiftçileri desteklemek için çeşitli yüksek performanslı ürünler sağlayabilir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap