BKT Amerika tesisi ile büyümeye devam ediyor

İnovasyon ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla bilinen BKT, Bhuj'da bulunan en yeni üretim tesisi sayesinde üretim kapasitesini ikiye katladı. Bunun yanı sıra BKT, ABD'de altıncı üretim tesisinin inşaatını da duyurdu.

Merkezi Hindistan’da bulunan ve dünyanın önde gelen Arazi lastiği üreticilerinden biri olan Balkrishna Industries Limited (BKT), Amerika kıtasındaki tüm pazarlara hizmet sağlayacak olan 100 milyon dolarlık yeni üretim tesisi duyurusuyla bir kez daha gündeme geldi. Bu yeni üretim tesisi çok uluslu firmanın Hindistan dışındaki ilk üretim tesisi olacak.

BKT’nin en büyük satış pazarının Avrupa olduğu ve firmanın genel cirosunun yarısından fazlasını oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte Amerika, her geçen gün büyüyen ve değeri artan bir pazar. Bu çok olumlu  görünüm, ABD’de yeni bir yan şirket kurulmasına ve Arazi lastiği segmentinde yıllık 20.000 MT’lik üretim kapasitesine sahip yeni bir lastik üretim tesisinin sıfırdan kurulması kararının alınmasında etkili oldu. Hem yedek parça hem de OEM, ABD’deki hedef pazarlardır. Diğer lastik talepleri Hindistan üzerinden tedarik edilmeye devam edecektir.

Yönetim Kurulu tarafından onaylanan proje, ilk olarak 29 Ekim 2018 tarihinde Las Vegas’da düzenlenen TIA Hall of Fame Award Ceremony’sinde açıklandı. Bu prestijli ödül BKT’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Arvind Poddar’a layık görüldü ve ödülü babası adına BKT Genel Müdürü Sayın Rajiv Poddar’a takdim edildi ve ardından, Arvind Poddar bir video mesajla firmanın projesini kamuoyuyla paylaştı.

ABD’de kurulacak olan ve yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak olan lastik üretim tesisinin inşaatı  şu anda başlangıç aşamasındadır. Uygun bir arazi arayan firma, yıl sonunda kararını verecek ve 2019 yılının ilk çeyreği sonunda arazi satın alınacaktır. Projenin 31 Mart 2021 tarihinde tamamlanması bekleniyor.