Automechanika İstanbul’da Rekor Bekleniyor

Otomotiv Yan Sanayinin, otomotiv ihracındaki payı yüzde 45’e yükseldi, sektör 2013’de 20 milyar dolarlık ihracatı hedefliyor. 11-14 Nisan 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Automechanika İstanbul ve Petroleum fuarlarına ev sahipliği yapacak. Bu yıl Automechanika İstanbul, bölgedeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirerek, 38 ülkeden, %40’ı yabancı olmak üzere toplam 1.245 katılımcısı ile pek çok ilke de imza atacak.Çok sayıda ziyaretçinin beklendiği fuarın partner ülkesi ise Meksika olacak.

Finansal büyüklüğü 125 milyar TL’ye ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerini temsil eden Petroleum Istanbul Fuarı da aynı tarihlerde düzenlenecek. Fuar, enerji piyasalarına yönelik yasal düzenlemelerin ardı ardına gündeme geldiği bu dönemde, önemli bir etkinliğe sahne olacak. 11. Uluslararası Petroleum Istanbul Fuarı’na petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı 200’ü aşkın firmanın katılacak. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin katılacağı fuarın, geçmiş yıllara oranla daha fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Eş zamanlı olarak düzenlenen fuarlar öncesi ortak bir basın toplantısı düzenleyen Hannover Messe, Messe Frankfurt ve Enerji Fuarcılık, iki dev sektörün sinerjisinin organizasyona ilgiyi artırdığını, yurt içi ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçi ile rekor bir sonuç beklediklerini açıkladılar. Basın toplantısına Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksander Madjedovic, Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komşuoğlu, TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya, Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi H.E.Jaime Garcia Amaral konuşma ve sunumlarıyla katıldılar.

TAYSAD adına konuşan Hayri Kaya, 2013 yılının ilk 2 ayında otomotiv ana sanayi ihracatını 1 milyar 810 milyon USD olduğunu, otomotiv yan sanayi ihracatının %7 oranındaki artışla 1 milyar 468 milyon USD seviyesine ulaştığını böylece, yan sanayinin toplam ihracat içindeki payı %44,7 oranına yükseldiğini açıkladı.

Toplantıda söz alan Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, İstanbul’da 7.si düzenlenen Automechanika fuarı otomobil endüstrisine hitap eden en büyük etkinlik haline geldiğini, Türkiye ve dünyadaki otomotiv sektöründe karar vericilerin fuar ajandasında değişmez bir yere sahip olduğunu ve gelecekte de sektörün en önemli etkinliği olmaya devam edeceğini belirtti.

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic ise, “Uluslararası katılımın yüksek olması Automechanika İstanbul için yeni bir olay değil. Yabancı katılımcılar fuara her zaman yoğun ilgi göstermişlerdir, ancak bu yıl birinci sınıf alanlar için yabancı şirketlerden gelen talepler hepimizin beklentilerini aştı. Ayrıca Türkiye’nin tüm otomotiv endüstrisi de fuarda yer alacağı için de bütün fuar alanları tükenmiş durumda. Türk ve yabancı katılımcıların birlikte oluşturduğu bu katılımcı portföyü fuarımızın başarısının anahtarıdır” açıklamasını yaptı.

Binlerce ziyaretçinin fuardan iki hafta önce çevrimiçi kayıt yaptırdığını ve bütün katılımcıların hem Türkiye hem de yurt dışından gelen profesyonel ziyaretçileri ile alıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşacağını söyleyen Medjedovic, “Daha önce online ön kayıt için böyle yoğun bir ilgiyle karşılaşmamıştık. Bu ilgi, fuarda profesyonel ziyaretçi trafiğinin yoğun olacağına işaret ediyor.” diyerek, bu yıl Automechanika İstanbul’un odak noktasının yeni tedarik ve üretim pazarları olacağını belirtti.

Fuara Avrupa’dan büyük ilgi var

Fuara en büyük katılım, Almanya’dan gerçekleşiyor. Türkiye’de gerek kendileri, gerekse Türk ortaklarıyla faaliyet gösteren 6.500 Alman KOBİ’sinin olması, bu ilginin önemli bir göstergesi olarak belirtiliyor. 2001 senesinden itibaren fuara katılıp ve çok büyük ilgi gösteren bir diğer ülke ise, İtalya. Üretimlerinde öncelik olarak inovasyona önem veren İtalya’nın katılımcı sayısı bu yıl iki katına çıktı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus’un İlk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Mais de katılıyor. Renault, bir ilke atarak yeni modelinin lansmanını fuarda yapacak.

Fuara katılan önemli markalar arasında, Bosch, Türk Henkel, Mirka (Finlandiya) bulunuyor. Çin, Kore ve Taiwan’dan çok bilinen önemli markalar ve firmalarla üst düzey bir katılım gerçekleştiriyor. WESTLAKE, CHEZHOU, BAOFENG, RUILI, RUIZHOU, bunlardan en önemlileri arasında yer alıyor. Fuara ülke olarak katılan İran’ın, en önemli firmalarından biri olan Subco da fuarda olacak. Ayrıca, İspanya, Polonya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Hırvatistan ve Sırbistan da önemli firmalarla fuara katılan ülkeler arasında bulunuyor.

Türkiye ve komşu ülkelerin sektördeki lider fuarı konumunda olan Automecanika İstanbul, tüm diğer fuarlar arasında katılımcı ve ziyaretçi bazında en yüksek memnuniyet oranına sahip bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap